shirmohamadi organization

تحلیل تکنیکال سهام
دارندگان کد اقتصادی (( 4 ))
پنجشنبه ٢٥ شهریور ۱۳۸٩ | ( نظرات )

بعضی از افراد مدت ها پیش سهامی خریداری کرده اند ( فرق نمیکند چه شرکتی ) یا ادارات آنها به آنها سهام داده و حالا قصد فروش آن را دارند اما مراحل نقد کردن سهام خود را نمیدانند .

اولین کار برای این افراد به روز کردن اسناد سهام  شرکت هایی است که سهام دار آن هستند .

برای این کار باید با در دست داشتن سند سهام شرکت مذبور به امور سهام آن شرکت ها مراجعه کنند و درخواست به روز کردن اسنادشان را کنند .

بعد از به روز شدن سند سهام می توانند به یک کارگزاری مراجعه و درخواست فروش سهمشان را بدهند تا سهمشان به قیمت همان روز فروخته و به حسابشان واریز شود .

اگر حوصله پیدا کردن امور سهام شرکتتان را ندارید بهترین راه برای به روز کردن برگه های سهامتان مراجعه به قسمت سپرده گذاری در تالار بورس شهرتان است .

واحد سپرده گذاری یکی از قسمت های سازمان بورس است که در تالار بورس هر شهری برای ارائه خدمات این چنینی در نظر گرفته شده .


                                                                                    


 

 

اما اگر شما مدت ها پیش کد اقتصادی داشته ولی در حال حاضرسهامی ندارید برای خرید سهام نیازی به دریافت مجدد کد اقتصادی نیست و تنها کار لازم مراجعه به کارگزاری و درخواست استعلام کد اقتصادی تان است که ببینید هنوز فعال است یا نه که اگر بود یک قدم جلو هستید و فقط نیاز دارید درخواست خرید و فروش اینترنتی را بدهید ( البته اگر بخواهید به صورت اینترنتی سهام بخرید )

 

 

 

 

 

 

 

 

 


برچسب‌ها:

اولین قدم برای خرید سهم (( 3 ))
جمعه ۱٩ شهریور ۱۳۸٩ | ( نظرات )

اولین قدم برای خرید سهم انتخاب یک کارگزاری و دریافت کد اقتصادی از آن می باشد .          

       

قبل از مراجعه به کارگزاری نیاز دارید یک حساب بانکی برای انتقال پول بین شما و کارگزارتان افتتاح کنید چون کارگزارتان از شما یک شماره حساب خواهد خواست .

پیشنهاد من افتتاح یک حساب (نوعش مهم نیست) در بانک سامان است . بعد از افتتاح  حساب از کارمند بانک درخواست رمز انتقال اینترنتی کنید .


سپس با در دست داشتن کپی کارت ملی و شناسنامه و اصل این مدارک به یک کارگزار بورس مراجعه و از آن درخواست کد اقتصادی کنید .

همچنین فرم درخواست خرید و فروش اینترنتی  و  خریدو فروش آنلاین   را هم پر کنید . 


کارگزاری پیشنهای من برای آغاز فعالیت در بورس کارگزاری مفید است که با مراجعه به سایت این کارگزاری    mofidbourse.com  می توانید اطلاعات بیشتری راجع به این کارگزاری و خدمات آن دریافت کنید . 

 

علت پیشنهاد کارگزاری مفید  سابقه ، خدمات و پشتیبانی حرفه ای است که در خرید و فروش سهام از طریق اینترنت ارائه میدهد .

 


دلیل انجام کارهایی که در بالا توضیح دادم ایجاد زیر ساخت شما برای خرید و فروش آسان تر و در عین حال حرفه ای تر در بورس است که در گام های بعدی و پس از توضیح روش های خرید و فروش سهام ارزش ایجاد این زیر ساخت ها را بیشتر درک خواهید کرد .    

(( فعلا کارهایی که میگویم را انجام بدهید ))

(( اولین شرط رفاقت اعتماد است ))

 


اما کارگزاری بعد از دریافت مدارک شما معمولا طی 5 روز کاری برایتان کد اقتصادی میگیرد .

این کد شناسه شما در بازار سهام است و هر سهمی که شما خریداری کنید برای این کد ثبت خواهد شد . این کد منحصر به شما خواهد بود و دارای وجاهت قانونی است .

یعنی حتی بعد از گذشت سالها هم هیچ کس توانایی دخل و تصرف در سهام شما را نخواهد داشت    

 ( این هم یکی از مزایای خرید سهام به عنوان سرمایه گذاری است )

همچنین  جدا از کد اقتصادی  نام کاربری  و   کلمه عبور   برای خرید و فروش اینترنتی که درخواست کرده بودید را هم به شما خواهد داد .

   

توجه کنید که خرید و فروش اینترنتی تنها راه خرید سهام نیست و الزامی به انجام این کار ندارید و میتوانید با مراجعه به کارگزارتان و پر کردن فرم خرید و یا فروش سهم اینکار را در کارگزاری انجام دهید .

ولی سعی کنید با علم روز به خرید سهم بپردازید و این نکته که پر کردن برگه خرید مطمئن تر است یا از این حرفها فراموش کنید چون در آینده نه چندان دور تمامی معاملات نه اینترنتی که آنلاین خواهد شد پس از همین اول حرفه ای عمل کنید . 

 

((  کسانی که از قبل کد اقتصادی دارند به صفحه        دارندگان کد اقتصادی       در مطالب اخیر مراجعه کنند    ))

  


در ادامه نحوه خرید و فروش سهم از طریق اینترنت توسط کارگزاری مفید را شرح خواهم داد .

   

سوالات خود را به  mehdi.shiro @ gmail.com  بفرستید .

 

 
مقدمه ای که حتما بخوانید (( 2 ))
سه‌شنبه ۱٦ شهریور ۱۳۸٩ | ( نظرات )

 

چرا در بورس سرمایه گذاری کنیم  ؟؟؟سرمایه گذاری در بورس مزایای اقتصادی فراوانی در بعد اقتصاد کلان و خرد هر کشوری دارد تا جایی که کشورهای پیشرفته حتی جزئی ترین اقلام مصرفی جامعه را نیز از طریق بورس معامله میکنند که دلایل خاص خود را دارد  دلایلی از قبیل کاهش رشد تورم ،  ثبات قیمت ، ایجاد کانون مرجع برای قیمت ها ، جذب وهدف مندی سرمایه های کوچک ، کنترل نقدینگی جامعه ، تامین سرمایه برای صنایع بزرگ و در کل رشد و پویایی اقتصاد . 


اما مطمعنا برای شما هم مثل من این چیز ها خیلی مهم نیست و چیز مهم این است که بدانیم آیا سرمایه گذاری در بورس

سودآوری مالی برای ما دارد یا نه ؟

یا اینکه بهتر است بدون پذیرفتن ریسک و بدون اعصاب خوردی پول خودمان را در بانک بگذاریم  و به سود بی دردسر آن قانع باشیم که البته این هم یک انتخاب است .


چند مورد از مزایایی که بورس را برای سرمایه گذاری جالب می کند :


-  شما با هر سرمایه کوچکی میتوانید در بورس فعالیت کنید یعنی محدودیتی در سرمایه گذاری شما نیست از 50 هزار تومان  تا 100 میلیارد تومان

-  سود حاصل از معامله های شما معاف از مالیات است

- در سپرده گذاری بانک شما سالیانه سودی مشخص دریافت میکنید در حالی که سود دهی شرکت های بورسی محدود به سود سالیانه آنها نمیشود . یعنی علاوه بر سودی که سالانه هر شرکت به سهم شما میدهد شما میتوانید از افزایش قیمت سهام ، افزایش سرمایه های احتمالی و سهام جایزه هم سود شناسایی کنید .

با اینکه تمام سعی ام را میکنم که خیلی ساده بنویسم  اگر اصطلاحی به کار میرود نگران نباشید چون به مرور زمان با تمامی این اصطلاحات آشنا میشوید .

بگذارید یک مثال عددی از بورس بزنم :

معمولا در 30 روز از ماه 20 روز معاملات بورس انجام میشود ( شنبه تا 4 شنبه   از 9 تا 12 صبح )

دامنه نوسان در حال حاضر در بورس ایران 4 درصد است یعنی قیمت هر سهم در یک روز میتواند به نسبت قیمت دیروز سهم 4 درصد مثبت یا 4 درصد منفی باشد که جزئیات این نوسان ها را در آینده متوجه خواهید شد .


حالا فرض کنیم ما از 20 روز معامله بتوانیم بدون دادن ضرر 3 روز سود کامل کنیم یعنی 12 درصد  با کسر کارمزد و غیره در نظر میگیریم 10 درصد   حالا بایک حساب سر انگشتی ببینید اگر بتوانید به حدی در بورس توانمند بشوید که این درصد از سود ماهیانه یا حتی مقدار کمتری را کسب کنید  فکر میکنید سرمایه اولیه شما بعد از یک سال چه مقدار خواهد بود و بعد از 5 سال چه مقدار ؟

اگر شما با 5 میلیون تومان فعالیتتان را آغاز و در طول 10 ماه از سال موفق به کسب 10 درصد طبق توضیح فوق بشوید سرمایه شما بدون احتساب افزایش های تصاعدی به صورت زیر خواهد بود .

سال اول               10  میلیون تومان

سال دوم              20   میلیون تومان

سال سوم            40   میلیون تومان 

سال چهارم          80    میلیون تومان 

سال پنجم            160  میلیون تومان


آیا سرمایه گذاری میشناسید که چنین بازدهی در طول 5 سال داشته باشد ؟

 

 

البته این روی خوش سکه است ، خیلی از دوستان را میشناسم که وارد بورس شده یک چیزی هم از جیب گذاشتند و برای همیشه از بورس خدا حافظی کردند .

و قریب به اتفاق این افراد حالا از بورس متنفر هستند و در مقابل سوال شما که چطور باید سهم بخرم اگر جوابتان را مشت ندهند سعی میکنند شمارا از این کار منصرف کنند چون شما را دوست دارند .

اما نکته ای که متعصبانه از آن چشم پوشی میکنند  عدم توانایی و نداشتن دانش جهت فعالیت در این بازار بوده .

اگر شما بدون داشتن علم رانندگی با ماشین به دیوار بکوبید دیوار مقصر است یا ماشین ؟         

مطمعنا شما مقصر نیستید .

بورس هم مثل هر ابزار دیگری به نسبت توانمندی و مهارت شما در استفاده از آن میتنواند برای شما سودمند یا مضر باشد .

 

به شما اطمینان می دهم که بر خلاف تفکر عموم شانس آنقدرها در بورس جایی ندارد که به تنهایی بتواند به شما ضرر بزند   ولی وارد شدن بدون اطلاعات کافی و با تصویری غلط از بورس مطمعنا شما را متضرر ، متنفر و ناامید خواهد کرد .


دنیای بورس دنیایی است با مشخصات و ویژگی های خود    ریسک - سود - ضرر - لذت - استرس - جاذبه و خیلی چیزهای منحصر بفرد خودش .


حالا این شما هستید که تصمیم میگیرید وارد دنیای بورس بشوید یا نه و از این لحظه به بعد مسئولیت تمامی تصمیم های شما با خود شماست نه هیچ کس دیگری .

 


اگر تصمیم به سرمایه گذاری در بورس گرفته اید از اولین قدم در حد دانش ناچیزم همراهتان خواهم بود . 

 

سوالات خود را به    mehdi.shiro @ gmail.com  بفرستید .

 

 

 

 


برچسب‌ها: بورس

سلام به تمامی عزیزانی که از این پس از این صفحه دیدن خواهند کرد (( 1 ))
دوشنبه ۸ شهریور ۱۳۸٩ | ( نظرات )

 

امیدوارم  ایجاد این وبلاگ راهی باشد برای شناخت بهتر و  عملکرد موفق برای عزیزانی که قصد فعالیت و آشنایی با  سرمایه گذاری در بازار سرمایه ایران یا همان بورس را دارند . مطمعنا اولین قصد این وبلاگ به اشتراک گذاشتن اطلاعات و تجربیاتی است که هر یک از ما در طی زمان فعالیتمان در بورس بدست آورده ایم 

 

 

 

 

ابتدا قصد داشتم در این وبلاگ به بحث تکنیکال شرکتها و مباحث کمی حرفه ای تر تحلیل و معامله در بورس بپردازم  اما با مواجهه با دوستانی که در چند وقت اخیر مشتاق ورود به بورس و خرید سهم شده اند و البته اطلاعات کمی چه راجع به بورس و چه نسبت به چگونگی انجام معامله در آن دارند لازم دیدم مطالبی اولیه و به امید خدا راه گشا را قبل از پرداختن به تحلیل تکنیکال شرکت ها بنویسم .

مطمئنا این امر با توجه به ورود روز افزون دوستانی جدید به وادی بورس کاربردی تر ازبحث های تکنیکی و پیچیده برای ایشان خواهد بود   

 

 

تماشاگر این صفحه در روزهای آتی باشید و سوالات خود را به  email  من بفرستید .


برچسب‌ها:

 

shirmohamadi organization