shirmohamadi organization

تحلیل تکنیکال سهام
تسکین یا درمان ؟
یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )

 روزهای اخیر مسوولان اقتصادی کشور، بازار سرمایه و بانکی‌ها در تلاش برای یافتن راه‌حلی جهت جلوگیری از ریزش شدید شاخص و افت‌های پی‌درپی آن هستند تا سهامداران بیش از این متضرر نشوند۲ علامت مهم به بازار سهام/ تزریق نقدینگی و کاهش نرخ سود سپرده‌ها
یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )

بازار سهام که در هفته‌های گذشته به واسطه افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی واکنش منفی از خود نشان داده بود، از امروز دو علامت مهم از جمله تزریق نقدینگی سنگین و کاهش نرخ سود سپرده‌ها دریافت کرد.افزایش سرمایه ۶۷۹ درصدی گرانترین سهم بازار تصویب شد
یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس مجمع فوق‌العاده پالایشگاه نفت تهران، گرانترین سهم بازار با حضور 93.29 درصد از سهامداران برگزار شد.


بر اساس این گزارش دستور جلسه این مجمع افزایش سرمایه شرکت بود، بنابراین طبق تصمیم مجمع فوق‌العاده سرمایه شرکت از 61 هزار و 220 میلیون ریال با افزایش 679 درصدی به 476 هزار و 599 میلیون ریال رسید.


هم‌اکنون هر سهم پالایشگاه نفت تهران در محدوده 78 هزار تومان است که گرانترین سهم بازار سهام محسوب می‌شود.برچسب‌ها:

اخبار بازار بورس 31 فروردین 93
یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )

امروز بازار سهام تحت تأثیر خبر تزریق نقدینگی توسط بانک‌ها به بازار با افزایش تقاضا همراه شد و شاخص کل بورس با 522 واحد افزایش به سطح 74160 رسید.ایجاد محرک های جدید برای بورس
شنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )

بازار از تصمیمات حمایتی دولت استقبال خواهد کرد ؟تزریق پنج تریلیون تومانی پول به بورس
شنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )

وزیر اقتصاد برای حمایت از بازار بورس وارد گود شدرابطه نفت و طلا
سه‌شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )

چه رابطه ای بین قیمت نفت و طلا وجود دارد ؟


برچسب‌ها: طلا, نفت, قیمت پایاپای

اخبار بازار بورس 26 فروردین 93
سه‌شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )

بازار شروع نسبتا خوبی داشت   -    بعد از نزول دو روز گذشته طبیعی است که امروز بازار حتی مثبت شود که بنظر می رسد کم کم تقاضا در بازار افزایش می یابد   


 دیروز جمعی از بزرگان بازار سرمایه به دیدار مجلسیان رفتند اما شعار حمایت از بازار سرمایه تاکنون محقق نشده است.

 اخبار بازار بورس 25 فروردین 93
دوشنبه ٢٥ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )

 امروز بازار سهام در حالی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد که روز گذشته یکی از سنگین‌ترین نزول‌های خود را در سال جاری متحمل شد. سهام بسیاری به صف فروش رفت که حتی تا پایان وقت نیز جمع نشد.

 

پیش‌بینی بازار امروز سخت است ولی به نظر می‌رسد به دلیل شکسته شدن سطح حمایتی شاخص، امروز نیز شاهد افزایش عرضه در بازار باشیم اما رسیدن قیمت‌ها به سطوح جذاب می‌تواند تعداد خریداران را در بورس افزایش دهد و حتی برخی شایعات مبنی بر حضور چند شرکت حقوقی بزرگ و بانکی برای جمع‌آوری بازار است.

 

تجربه نشان داده بعد از ریزش‌های شدید، شرایط بازار متعادل می‌شود و برخی سرمایه‌گذاران اقدام به خرید می‌کنند.

 

شاخص روز گذشته به سطح 74920 رسید. یکی از سطوح حمایتی شاخص 74600 و دیگری در سطح 72 هزار است و حال سرمایه‌گذاران نگران عقب‌گرد شاخص به سطوح قبلی هستند.

 

خبرهای اقتصادی و سیاسی نسبتاً مثبت است. گزارش‌های منتشره شرکت‌ها نیز خوب و با رشد همراه بوده است اما انگیزه‌های خرید هنوز شکل نگرفته است.

 

اما رسیدن قیمت برخی سهام حتی به زیر ارزش ذاتی می‌تواند برای خرید با افق سرمایه‌گذاری بلندمدت جذاب باشد زیرا بازار در این شرایط باقی نخواهد ماند و بلاخره رشد را از سر خواهد گرفت. انتخاب درست سهام برای خرید و زمان مناسب خرید می‌تواند کسب بازدهی را در بر داشته باشد.

 

فعلاً همه بازارها شرایط یکسانی داشته و با رکود همراه هستند. به نظر نمی‌رسد بازار مسکن پتانسیل رشد در سال جاری را داشته باشد.

 

در خصوص بازار پول نیز قرار است در خصوص نرخ سود بانکی تصمیم‌گیری شود.

 

در خبرهای اقتصادی، گزارش میدانی بیانگر رشد قیمت برخی کالاهای اساسی تا 12 درصد از ابتدای سال است.

 

 در گروه رایانه، شرکت‌های گروه افت قیمت را متحمل شدند و دارا بودن سهمی از این گروه در پرتفوی می‌تواند کم ریسک باشد.

 

در گروه بانک، صادرات به قیمت اسمی رسیده است. کم ریسک ترین سهم بازار است که این روزها توسط خارزم خریداری می‌شود.

 

شایعاتی از رشد سود وپاسار شنیده می‌شود.

 

در گروه دارو، بعد از گزارش مثبت دالبر، کارخانجات داروپخش، این بار کی بی سی گزارش 12 ماهه حسابرسی نشده را منتشر کرده که برای هر سهم 2359 ریال سود است.

 

تا کنون گزارش‌های گروه دارویی خوب و با رشد سود همراه بوده است ولی سهام این گروه مورد توجه قرار نگرفته ولی به نظر می‌رسد بزودی شرایط برای گروه تغییر می‌کند.

 

در گروه پتروشیمی، قیمت‌ها کاهش قابل‌توجهی یافته و شاید سهام بسیاری با نسبت قیمت بر درامدی کمتر از 5 در حال معامله هستند.

 

در این گروه نخستین فاینانس چینی برای ساخت و تکمیل پتروشیمی لردگان گشایش یافت. سایر شرکت‌های پتروشیمی نیز با تسریع در طرح‌های توسعه خود می‌توانند در آینده‌ای نزدیک شرایط بهتری داشته باشند. صندوق پروژه هم احتمالاً برای تأمین طرح‌های پتروشیمی و معدنی راه‌اندازی خواهد شد.

 

در این گروه شفارا افزایش سرمایه 200 درصدی از محل آورده نقدی سهامداران را تصویب کرد

 

شپلی هم پیش‌بینی سود 23 ریالی را اعلام کرد در حالیکه قبلاً سود 108 ریالی را اعلام کرده بود که حسابرس آن را رد کرده است و در صورت بازگشایی، مورد عرضه قرار خواهد گرفت.

 

از پارسان شنیده می‌شود در حال انتقال دارایی به ساتا و غدیر است. این شرکت برنامه افزایش سرمایه هم دارد.

 

در گروه پالایش، شراز توسط پارسان حمایت می‌شد. شپنا با به بهره‌برداری رساندن طرح بنزین سازی در دو ماه آینده می‌تواند 10 میلیون لیتر روزانه بنزین یورو 4 تولید کند.

 

شبندر هم که لیدر گروه شده و مورد توجه بازار است. برگشت پالایشی‌ها با رشد تقاضا برای شبندر کلید خواهد خورد.

 

در گروه معدنی، سهام سنگ آهنی با افت‌های اخیر برای بلندمدت خوب هستند. ومعادن که در قیمت بسیار کمی قرار دارد. بررسی معاملات روز گذشته نشان می‌دهد سهامداران ارفع و به ویژه کچاد در حال خرید سنگین سهم هستند.

 

در گروه فلزی، هم قیمت فاسمین جذاب شده و می‌توان سهم را برای خرید در قیمت‌های پایین مدنظر داشت.

 

 در سایر گروه‌های بازار، لسرما، 6 ماهه مبلغ 142 ریال محقق کرده که نسبت به مدت مشابه 25 درصد رشد داشته است.

 میدکو 26 اردیبهشت به مجمع می‌رود.

 

 مجمع بکاب برگزار شد. این سهم 670 ریال سود محقق کرد و برای هر سهم 67 ریال سود نقدی کنار گذاشت.

 

شرکت بورس نیز پیش‌بینی سود هر سهم را برای سال مالی 93 با 9 درصد کاهش مبلغ 984 ریال اعلام کرده است.

 

کحافظ هم با رشد 387 درصدی، پیش‌بینی سود سال مالی 93 را مبلغ 190 ریال اعلام کرده است.

 

شرکت به پخش از زیرمجموعه‌های وبشهر در گزارش 12 ماهه منتهی به 30 آذرماه 92 مبلغ 1155 ریال سود محقق کرده است. فاز دوم هدفمندی تهدید یا فرصت رشد عقلایی ؟؟؟
یکشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )

رئیس هیات مدیره کارگزاری مهرآفرین اجرای درست هدفمندی یارانه ها و تعهد دولت به وعده هایش را عامل مؤثری در افزایش سود شرکت‌های بورس دانست و اثر روانی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را مانند فاز اول کوتاه مدت و مقطعی ارزیابی و دورنمای اثر فاز دوم هدفمندی را بر صنایع بورسی اعم از صنایع پایین دستی و بالادستی مثبت قلمداد کرد.

 


وی گفت: دولت قطعاً در اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها هم به عامل اساسی انرژی خواهد پرداخت هم به قولهایی که در جهت رفاه حال بیشتر اقشار آسیب پذیر داده توجه خواهد کرد و همین امر می تواند به چرخه اقتصاد و افزایش تولید و بالارفتن سود شرکت ها کمک کند.

 


رئیس هیات مدیره کارگزاری مهرآفرین با بیان اینکه در اقشار اسیب پذیر عمدتاً میل نهایی مصرف بیشتر از میل پس انداز منابع مالی است، گفت: اگر فاز دوم هدفمندی یارانه ها درست انجام شود و حامل های انرژی بر اساس قول دولت به تدریج بالا برود تا مانع شوک به جامعه شود و از طرفی این منابع به اقشار آسیب پذیر توزیع شود و حتی افزایش پیدا کند این احتمال به طور قوی وجود دارد که در سال 93 رونق در کالاهای مصرفی به وجود آید.


شاهین چراغی با اشاره به صنعت سیمان و غذایی به عنوان نمونه برجسته از صنایع حاضر در بورس و تأمین کننده کالاهای مصرفی جامعه اظهار داشت: هر آنچه که انرژی عامل مهمی در قیمت نهایی کالا باشد می‌تواند با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها، محرک لازم برای رشد را به دست آورد.

 


وی درباره چگونگی اثر گذاری افزایش قیمت حامل های انرژی در سرعت بخشیدن به چرخه اقتصادی شرکت های بورسی و غیر بورسی گفت: مشکلی که هم اکنون اقتصاد کشور با آن دست به گریبان است، از یک سو رکود و از سوی دیگر تورم است که اجرای درست فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها می‌تواند محرکی برای بالا بردن گردش چرخه عملیاتی کالایی باشد.

 


رئیس هیات مدیره کارگزاری مهرآفرین دراین باره تصریح کرد: افزایش قیمت حاملهای انرژی روی قیمت تمام شده کالا تأثیر می گذارد اما آنچه بیش از افزایش قیمت حامل های انرژی بر افزایش قیمت تمام شده اثر می‌گذارد، نرسیدن به ظرفیت نهایی است.


این کارشناس بازار سرمایه گفت: تولید کنندگان به جهت اینکه عمدتاً پایین تر از ظرفیت اصلی کار می کنند و به جهت وجود رکود قیمت تمام شده و هزینه سربار ثابتشان بالا است پس هر چقدر بتوانند این هزینه ها را جذب کنند و تولید بیشتری داشته باشند افزایش قیمت حامل های انرژی از طریق افزایش حجم تولید قابل جبران می شود.

 


وی افزود: در حالیکه هم اکنون کارخانه ها به دلیل وجود رکود و فروش پایین با حداکثر ظرفیت کار نمی کنند، هدفمندی یارانه ها در صورت اجرای درست و اختصاص منابع حاصل از آن به اقشار آسیب پذیر  می‌تواند محرک خوبی برای ایجاد میل به تقاضا باشد آنهم در قشری که میل نهایی به مصرف بیشتر از میل به پس انداز است.

 


چراغی با بیان اینکه منابع مالی حاصل از واریز یارانه در طول این سالها  به طور معمول در همان روز در قشر آسیب پذیر جامعه خرج می شود، گفت: در طول این سالها، عمدتاً حجم خرده فروش ها عمدتاً بعد از واریز یارانه بیشتر می شود با این اوصاف هر چقدر به این قشر از جامعه پول بیشتر تزریق شود، میل به مصرف بیشتری ایجاد می شود که می تواند عامل رونق اقتصادی شود.


وی درباره اثر اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در سایر صنایع  از جمله صنایع بالادستی و غیر مصرفی اظهار داشت: قطعاً افزایش قیمت حامل های انرژی تورم را در پی دارد و دولت هم منکر تورم حاصل از اجرای فاز دوم نیست پس قطعاً قیمت تمام شده پول بالا می رود و همین امر می تواند عامل مؤثری برای افزایش جذب و جلب توجه مردم به بازار سرمایه باشد.

 


چراغی با اشاره بهاینکه سودها و نرخ های بانکی حتی بعد از افزایش در سال جاری به اندازه پوشش تورم نیست، گفت: قطعاً منابع مالی به طرف کاری خواهد آمد که بیش از تورم در جامعه درآمد کسب کند، پس حجم منابع مردم به طرف بازار سرمایه و سهم های شرکت‌های بالادستی سوق پیدا می‌کند.

 


رئیس هیات مدیره کارگزاری مهرآفرین تمام صنایع از پایین دستی تا بالادستی را مانند یک حلقه زنجیر دانست و گفت: وقتی شرکت هایی با مصرف کننده نهایی سر کار دارند و قیمت محصول را بالا می برند شرکت هایی بالا دستی که در حلقه اول قرار دارند نیز نرخ خدمات و محصولات خود را به شرکت های تولید کننده نهایی بالا می برند و این زنجیره تدوام پیدا می کند.

 


این کارشناس بازار سرمایه درباره آینده پیش روی بازار سرمایه پس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه هاخاطر نشان کرد: پیش بینی ما این است که بخش زیادی از منابع مالی که در چند ماه اخیر به دلیل افزایش نرخ بهره از بازار سرمایه خارج شده به سرعت بسیار بالایی  به بورس برمی گردد چون قطعاً وقتی دولت تورم سال جاری را در محدود 30 درصد اعلام می‌کند سودهای بانکی و اوراق مشارکت با نرخ 24 درصدی به هیچ وجه نمی تواند جوابگوی پوشش تورم باشد.


چراغی با یادآوری واکنش اهالی بازار سرمایه بعد از اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه ها در سال 89 گفت: در فاز اول، هم واکنش اهالی بازار سرمایه مشابه شرایط فعلی بود به عبارتی وقتی فاز یک در آذر ماه 89 اجرایی شد بازار به دلیل ابهام از تأثیرات این قانون بر شرکتهای بورسی با واکنش منفی و صف های فروش مواجه شد، اما بعد از مشخص شدن تأثیرات واقعی آن در زیر شاخه های اقتصاد، بازار متعادل و روند صعودی خود را در پیش گرفت.


این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: اعتقاد شخصی بنده این است که بالا رفتن قیمت تمام شده پول ، بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تورم زا نیست بلکه تخصیص بهینه منابع است یعنی وقتی افزایش قیمت حامل های انرژی اتفاق می افتد صنایع اقتصادی مسیر خود را از صنایع غیر اقتصادی جدا می‌کنند، در نتیجه تخصیص منابع بهتر صورت می گیرد.


چراغی گفت: هم اکنون تولید کنندگان به خاطر کاهش انرژی وقت و هزینه صرف نمی کنند، اما وقتی قیمتها بالا رفت شرکت‌ها برای کاهش هزینه های تولید به دنبال راهکارهای آن می روند.

 


وی تصریح کرد: از جمله این راهکارها می تواند افزایش حجم تولید باشد. البته یکی از دلایلی که کارخانه ها با حداکثر ظرفیت کار نمی کند رکود ، نبودن خریدار و ضعف تأمین مالی است که برای رفع این مشکل شرکت ها می توانند برای تأمین مالی از ظرفیت و پتانسیل بازار سرمایه چه در بازار اولیه چه در بازار ثانویه از طریق افزایش سرمایه بهره گیرند. معتقدم این فرایند یک زنجیره است که با یک محرک شروع و اگر درست مدیریت شود در چرخه اقتصاد کاملاً تأثیر مثبتی ایجاد می‌کند.
گفتگو با یک تحلیلگر کارکشته بورس
یکشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )

فرهنگ قراگوزلو از مدیران و موسسان صندوق‌های بورسیران، آسمان یکم، دماسنج و از موسسان صندوق‌های آسمان خاورمیانه، آسمان آرمانی سهام (آساس) و بانک خاورمیانه و مدرس دوره‌های CFA گروه مالی و سرمایه‌گذاری مرکز مطالعات دانشگاه صنعتی شریف است که با وی در خصوص چگونگی سرمایه‌گذاری موفق، لزوم تحلیل پیش از خرید سهام و استراتژی سرمایه گذاری در بازار گفت‌وگوی مفصل و خواندنی ترتیب داده‌ایم که در ادامه می‌آید.

 

 


به عنوان یک مدیر پرتفو و سرمایه‌گذاری، برخورد شما با سهمی در پرتفوی که بازده خوبی نداشته، چیست؟

قراگوزلو: تصمیم‌گیری در مورد خرید، فروش و نگهداری سهام یک شرکت بر اساس بازده خوب یا بد شرکت در گذشته نیست، بلکه بر اساس فاکتورهای دیگری از جمله سود فعلی، پتانسیل سود آوری، رشد سود آن در آینده (growth )، نرخ بازده مورد نیاز(required return) و مورد انتظار (expected return) از سهام آن شرکت است.

 


به بیان دیگر در صورتی که سهام شرکتی بر اساس تحلیل بنیادی و  دید عقلایی (rationality) به عنوان سهام ارزنده (undervalue) شناسایی شود و در پرتفوی قرار داده شود و دید ما در مورد آن دید بلند مدت باشد در صورت  تاثیر فاکتورهای رفتاری (behavioral) و بازاری بر آن و تحقق بازده ضعیف در کوتاه مدت سعی می کنیم صبور باشیم و نگهداری آن را در پرتفوی ادامه دهیم چون تاریخچه سرمایه گذاری نشان داده است که قیمت بازار(market value) دارایی در بلند مدت به ارزش ذاتی (intrinsic value) آنها میل می‌کند. اما در صورتی که سهام شرکتی را ارزنده بدانیم اما بر اساس تغییر مفروضات و فاکتورهای واقعی و عقلایی  تغییر با اهمیت ایجاد شود و این سهم تبدیل به سهام گران یا بیش از ارزش ذاتی (over value) شود حتی در صورت نداشتن بازده خوب در پرتفو در طول نگهداری سعی می کنیم از آن خارج شده و سهام ارزنده دیگری در پرتفو را جایگزین کنیم.

 


 روش تحلیل خرید و فروش شما چگونه است؟

قراگوزلو: به طور کلی استراتژی سرمایه گذاری ما استراتژی فعال ( active strategy) و ترکیبی از مالی عقلایی (rational finance)، تحلیل بنیادی (fundamental analysis) یعنی چه چیز درست است در کنار مالی رفتاری (behavioral finance) یعنی چه‌چیز در بازار اتفاق می‌افتد، است که همه این‌ها در یک چهارچوب اخلاق‌کاری و حرفه‌ای (code of ethics) قرار داده شده و تصمیمات سرمایه‌گذاری بر اساس آنها در قالب یک پرتفوی متنوع (diversify) گرفته می‌شود.

 


دلیل به‌کارگیری استراتژی فعال به این منظور است که بازار سرمایه خود را در حد نیمه قوی (semi-strong form) و حتی ضعیف (weak form) کارا نمی‌بینیم، یعنی می‌توانیم در بلند مدت با استفاده از اطلاعات و پیگیری اخبار شرکت‌ها و بازار و بررسی اثر آنها بر فاکتورهای سودآوری شرکت‌ها اقدام به شناسایی سهام ارزنده کنیم و آنها را بر اساس میزان ریسک‌پذیری هر پرتفو و سرمایه‌گذار در آن پرتفو قرار دهیم.

 


در مورد سوال قبل شما هم می توان اینجا به گونه دیگر پاسخ داد که نداشتن بازده خوب در گذشته در مورد یک سهم هیچ ارتباطی با استراتژی بکارگرفته شده توسط ما در مورد نگهداری، فروش و یا خرید سهام ندارد.

 


 عده‌ای معتقدند که نمی‌توان بر شاخص غلبه کرد؛ اما شما نشان دادید که  می‌توان؛ آیا ناشی از از عدم کارایی بازار است یا توانایی تیم تحلیل یا چیز دیگری است؟

قراگوزلو: در صورتی که بازار در سطح نیمه قوی و قوی کارا باشد، بله نمی‌توان در بلند مدت با استفاده از اطلاعات عمومی بر شاخص غلبه کرد، اما همان طور که قبلا گفتم، اعتقاد ما این است که بازار در حد نیمه قوی و حتی ضعیف نیز کارا نیست، یعنی‌ گاهی اوقات به جز استفاده از اطلاعات عمومی و اخبار حتی از داده‌های تاریخی نیز می‌توان برای کسب بازده بالاتر از ریسک پذیرفته شده استفاده کرد.

 


دلیل وجود چنین بازده‌ای وجود نابهنجاری‌هایی (anomalies) است که در رفتار سرمایه‌گذاران در بازار دیده می‌شود (رفتار گله‌وار(herding behavior)، زیان گریزی (loss aversion)، اطمینان بیش از اندازه به تحلیل و اطلاعات خود (overconfidence) و محدودیت‌های مصنوعی (مانند قوانینی مثل حد نوسان، حجم مبنا و ...) و طبیعی مانند (عدم داشتن سهام شناور آزاد بالای شرکت‌ها، عمق کم بازار سرمایه، عدم شفافیت اطلاعاتی کامل، عدم ثبات سیاست‌ها و تصمیمات کلان اقتصادی، عدم ثبات روابط و شرایط خارجی و ...) که همگی دست به دست هم داده‌اند و باعث شده‌اند که ارزش بازاری سهام شرکت‌ها از ارزش ذاتی خود فاصله بگیرند و فرد سرمایه گذار با پیگیری و در نظر گرفتن این اخبار به کمک یک تیم تحلیلی خوب و استفاده از تجربه چگونگی بکارگیری موارد ذکر شده و کنار هم گذاشتن آنها می‌تواند در بازه زمانی بلند مدت بازده‌ای بالاتر از شاخص را با ریسک کمتر برای پرتفوهای خود بدست آورد.

 


 چقدر بر اساس شایعات و شنیده‌ها خرید و فروش می کنید؟

قراگوزلو: بینید شایعات شامل اخبار خلاف واقع و یا اطلاعات نهانی که عمومی شده‌اند، است، معمولا بر اساس شایعات خرید و فروش نمی‌کنیم، اما در هنگام تحلیل شرکت‌ها به این شایعات توجه می‌کنیم به اینصورت که تا جایی که می‌شود در مورد احتمال واقعی بودن آن تحقیق کرده و درصدی در مورد وقوع آنها در نظر می‌گیریم.

در صورتی که  بر روی ارزش سهام شرکت تاثیر می‌گذارد آنها را در محاسبات خود دخیل می‌کنیم (‌mosaic theory).


در مورد اطلاعات نهانی که خلاف قانون و اخلاق است، توضیحی دهم که استفاده از اطلاعات نهانی (inside information) که غیر عمومی و با اهمیت (nonpublic and material) باشد خلاف بوده و بر خلاف قانون، اخلاق کاری (code of ethics) و حتی احکام و شریعت است که در تمام دنیا فرق زیادی با دزدی ندارد، اما اگر این اخبار عمومی شده باشد و احتمال وقوع آن برای سرمایه‌گذار مشخص نباشد و به بیان دیگر شایعه باشد، استفاده از آن دارای اشکال نیست.


به طور مثال چندین ماه قبل از افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها شایعه افزایش نرخ آنها و حتی مقدار 13 سنت وجود داشت و یک خبر با اهمیت ولی عمومی شده بود بنابراین به این خبر و نوع ترکیب پرتفو بر اساس این خبر باید توجه کرد (وزن شرکت‌های پتروشیمی خوراک گازی را کاهش و شرکت‌های پتروشیمی خوراک مایع را در پرتفو افزایش دادیم) اما خبری مثلا در مورد یک شرکت که فلان دارایی را می‌خواهد بفروشد، یا تغییر سود با اهمیت دارد و این خبر عمومی نشده باشد و تاثیر با اهمیت بر شرکت بگذارد استفاده از چنین خبری خلاف قانون و اخلاق است.


به نظر من برای کاهش چنین شایعاتی ما نیازمند تقویت نهادهایی مثل خبرگزاری‌ها و سایتهای خبری هستیم که هر چه سریعتر در مورد این نوع اخبار تحقیق کرده و واقعیت را عمومی سازند.

 


 میزان تاثیر تصمیمات کلان اقتصادی ( بودجه ریزی سالانه ، سیاستهای بانکی و سیاست خارجه ) بر بازار سرمایه چقدر است؟

قراگوزلو: مطمئنا چنین تصمیمات کلانی بر تک تک شرکت‌ها و کلیت روند بازار تاثیر بسیار زیادی دارد و هر کدام ممکن است بر یک فاکتور مهم در نظر گرفته شده سهام شرکت‌ها تاثیر بگذارد، بنابراین آنها را پیگیری کرده و در محاسبات خود در نظر می‌گیریم.

 


 تصمیمات متولیان بازار سرمایه طی سال‌های اخیر را چطور ارزیابی می کنید، نقاط قوت و ضعف؟

قراگوزلو: به نظر من متولیان بازار سرمایه در طی چندین سال گذشته بسیار خوب عمل کرده‌اند علی الخصوص سازمان بورس.

ابزارها و نهادهای مالی را به خوبی گسترش داده‌اند، شفافیت اطلاعاتی و نظارتی به خوبی بر شرکت‌ها و نهادهای مختلف افزایش یافته است اما نقدی را که می‌توان بر آن گرفت این است که سازمان بورس به عنوان یکی از متولیان جایگاه خود در حوزه نظارتی را فراموش کرده و وارد حوزه اجرا و دخالت در کار سایر نهادهای دیگر بازار و خود بازار شده است و به نوعی دستکاری بازار است که این موضوع نیاز به بازنگری دارد.

 


رفتارهای هیجانی سهامداران ناشی از چیست؛ چه تدبیری باید در این خصوص اندیشیده شود و اینکه نقش صندوق‌های سرمایه‌گذاری چیست؟

قراگوزلو: رفتارهای هیجانی سهامداران دلایل مختلفی دارد، از جمله وجود بسیاری از سرمایه گذاران غیر حرفه‌ای در بازار که وزن بسیاری از خرید و فروش‌ها را تشکیل می‌دهند و با مدل‌های ارزش گذاری، مالی و ... آشنا نیستند و ناهنجاری‌های رفتاری (رفتار گله‌وار، خودفریبی، اطمینان بیش از اندازه، خطای اسنادی و ....)  در مورد خرید و فروش سهام شرکت‌ها برآنها حکم فرما است.


این رفتار هیجانی را می توان در چندین ماه اخیر در مورد قیمت سهام شرکت‌ها دید به گونه‌ای که هجوم سرمایه‌گذاران بصورت انتظاری در مورد عملکرد آتی شرکت‌ها ارزش سهام شرکت‌ها را به شدت افزایش داد و شاخص به بالای 89000 واحد رسید  در حالیکه واقعیت اقتصاد در صورت بهبود شرایط قرار است در طول زمان و به مرور به وجود آید.


به نظر من یکی از راه‌های کاهش این رفتارهای هیجانی تبلیغات در جهت هدایت سرمایه‌گذاران عادی به سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری است و عدم ورود آنها به طور مستقیم به بازار است که این نیز نیازمند تقویت تیم تحلیلی شرکت‌های کارگزاری و شرکت‌های سبدگردان است.


 تا چه حد عرضه‌های اولیه سهام را در شرایط فعلی لازم می‌دانید، با وجود گذشت 47 سال از عمر بازار سرمایه سهام شناور بسیاری از شرکت‌ها در حد 15 تا 20 درصد است، دلیل آن چیست؟

قراگوزلو: عرضه‌های اولیه سهام شرکت‌ها موجب افزایش تعداد و تنوع شرکت‌ها در بازار سرمایه و افزایش فرهنگ سهامداری در بین عموم جامعه می‌شود، اما دلیل وجود سهام شناور به این مقدار بزرگتر شدن نهادهای دولتی و شبه دولتی در این بازار است و میزان مشارکت عموم مردم کمتر بوده است، اما سهام شناور آزاد دو جنبه دارد و افزایش بسیار زیاد آن نیز زیاد مناسب نیست، چون شرکت بدون متولی شده و ممکن است در بلند مدت دچار مشکل نمایندگی (agency problem)  شود چون یک گروه با درصد سهام کم می‌توانند مدیریت را در اختیار گرفته و برای اکثریت تصمیم‌گیری کند و منافع عموم را در نظر نگیرند.

 


بورس در 93 را چطور ارزیابی می‌کنید، آیا بازدهی سال 92 تکرار خواهد شد؟ اگر آری، در چه شرایطی؟ و اینکه چه محرک‌هایی نیازمند جهش بازار است؟

قراگوزلو: نه مطمئنا آن بازده محقق شده در سال‌های 91 و 92 اتفاق نخواهد افتاد چون بازده محقق شده در آن سالها ناشی از افزایش شدید نرخ ارز به دلیل تحریم‌های اعمال شده بر کشور و افزایش اسمی سود و دارایی‌های شرکت‌ها و بعد از آن انتظارات بهبود شرایط ناشی از انتخابات ریاست جمهوری و کاهش تحریم‌ها و انتظار بهبود شرایط اقتصادی است و یک بازده اسمی بوده و واقعی نبوده است و بعد از این می باید در عمل تغییرات بااهمیت در وضع اقتصاد و شرکت‌ها به مرور زمان به وجود آید که مقدار خیلی زیادی از آن به قول معروف توسط بازار پیش خور شده است.


بنابراین با توجه به وضع کلی شرکت‌ها در 6 تا یکسال آینده احتمال بازده 30 تا  35 درصدی را در مورد کل بازار می‌توان متصور بود تا زمانی که کم کم نرخ بهره بانکی کاهش و انتظارات بهبود شرایط اقتصادی به وقوع بپیوندد و دوباره شرکت‌ها اقدام به سرمایه گذاری در طرح‌های جدید کنند و به طور کلی ثبات سیاسی و اقتصادی بوجود آید که نشان دهنده کاهش ریسک سیستماتیک است.


بعد از آن می توان گفت به مرور در شش ماهه دوم و سال بعد ما شاهد کاهش ریسک سیستماتیک، افزایش دوباره سودآوری، کاهش نرخ بهره و نرخ بازده مورد نیاز توسط سرمایه گذاران، افزایش پی بر ای شرکت‌ها و در نهایت افزایش بازده کل بازار و سرمایه گذاران خواهیم بود.


به زبان ساده تر 2 عامل مهم هست که باعث بازده بالای کل بازار در شرایط  ثبات گشته و موجب تشکیل روند می‌شود اول وضع خوب و دورنمای خوب شرکت‌های موجود در بازار که عرضه سهام توسط سرمایه گذاران کاهش می‌یابد دوم ورود نقدینگی جدید به بازار و افزایش تقاضا برای سهام شرکت‌ها.


در کوتاه مدت یعنی شش ماه تا یکسال آینده چون بهبود وضع شرکت‌ها و انتظارات به مرور زمان رخ می‌دهد، پس جذابیت آنها نیز به مرور زمان بیشتر می‌شود که مقداری از آن قبلا پیش خور شده است.


نقدینگی نیز از بازار مسکن به این سمت نخواهد آمد نه بخاطر اینکه بازار مسکن بازار جذابی طی یک تا دو سال آینده خواهد بود برعکس به دلیل کاهش نرخ و حتی کاهش نرخ بیشتر مسکن طی یکسال آینده فعالان این بازار به طور سنتی در صورتی که در زیان باشند حاضر به فروش دارایی خود و وارد ساختن نقدینگی به بازار دیگر نیستند از طرف دیگر به دلیل نرخ بهره پرداختی بالا توسط بانکها‌، پولی از این بازار نیز به سمت بازار سهام نمی‌آید.


پس کلید حرکت بازار کاهش نرخ بهره و سود سپرده توسط بانک‌ها است.

 


با توجه به کاهش ابهامات از تصمیمات کلان اقتصاد، صنعت بانکداری، پتروشیمی، پالایشی، و خودرویی در سال جدید چه شرایطی خواهند داشت؟

قراگوزلو: بررسی تک تک این صنایع در سال جدید و بررسی آنها با توجه به کاهش ابهامات در اینجا امکان پذیر نیست  چون تاثیر هر کدام از این موارد بر روی هر شرکت حتی در یک صنعت متفاوت است، مثلا در گروه بانکی شرکتی مثل بانک پاسارگاد دارای سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیادتری نسبت به یک بانک دیگر است که شرایط فعلی و نرخ بهره بالا رفته و احتمال کاهش آن تاثیرمتفاوتی بر این دو بانک دارد و یا اینکه تاثیر تعیین نرخ گاز 10 سنتی (میانگین نرخ 30 درصد سوخت و خوراک 70 درصد) بر روی یک شرکت پتروشیمی اوره ای نسبت به 13 سنت منفی وهمین تصمیم بر روی شرکت متانولی مثبت و یک شرکت دیگر پتروشیمی خیلی منفی است.

 


ولی به طور کلی کاهش ابهامات و افزایش شفافیت به معنای ریسک کمتر و افزایش ارزش کلی بازار است.
کم کاری حقوقی ها دلیل ریزش بازار است
یکشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )
روند نزولی ارزش سهام شرکت های بورسی و شاخص کل که از سه ماهه پایانی سال گذشته آغاز شده بود در حالی پس از سپری کردن نوسانات متعدد همچنان تداوم دارد که بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه نسبت به برگشت بورس به دوران شکوفایی آن اظهار امیدواری می کنند، اتفاق خوشایندی که حتی نشانه هایی از رخداد آن نیز در بورس مشاهده نمی شود.

در همین ارتباط، مدیر عامل سابق شرکت کارگزاری بانک ملتعنوان کرد: خبرهای منتشر شده پیرامون عوامل اثرگذار بر وضعیت سودآوری شرکت های بورسی همچون افزایش بهره مالکانه شرکت های معدنی و نیز رشد چند برابری قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی در کنار نتیجه مذاکرات هسته ای کشورمان با گروه 1+5 از جمله مواردی است که ابهامات فراوانی را در بازار سرمایه ایجاد کرد و به موجب آن بسیاری از سهامداران حقوقی و مدیران شرکت های سرمایه گذاری نسبت به پایداری نقدینگی های در اختیار آنها در بورس و سرمایه گذاری در آن چندان تمایلی از خود نشان ندادند و در نهایت کمرنگ شدن حضور آنها در این بازار به افت قیمت سهام شرکت های بورسی منجر گردید.


محمد غفارپور علت تداوم روند نزولی را عدم شفاف سازی مستمر و مؤثر از سوی شرکت های فعال در دو گروه معدنی و پتروشیمی بیان کرد و ابراز داشت: ایجاد رونق مجدد در معاملات بورس از یک سو با اطلاع رسانی دقیق تر و پررنگ تر نسبت به آثار مثبت یا منفی اعمال افزایش قیمت ها بر وضعیت سودآوری شرکت های فعال در گروه های مذکور و از سوی دیگر با حضور مجدد بزرگان بورس و شرکت های سرمایه گذاری امکان پذیر خواهد بود. چراکه عدم حضور این گروه از سرمایه گذاران و سهامداران نقش بسیار مهمی را در تداوم روند نزولی ایفا کرده است.

 

 


این مقام مسئول همچنین در ارتباط با افزایش نرخ سود سپرده های بانکی و آثار ناشی از آن بر خروج نقدینگی از بورس گفت: آنچه که مسلم به نظر می رسد نگرش دولت فعلی مبنی بر ایجاد رونق در دو بازار پول و سرمایه است، چراکه بازار سرمایه ابزاری دقیق و کارآمد در اختیار هر دولتی است که می توان از طریق آن سرمایه های سرگردان موجود در هر جامعه ای را به سمت این بازار سوق داد تا شرکت های فعال بورسی نیز با اطمینان خاطر نسبت به سهولت تأمین نقدینگی مورد نیاز خود و افزایش سرمایه به فعالیت در حوزه های مختلف بپردازند.


برهمین اساس می توان ادعا کرد که بازار سهام که اکنون با اقدامات متولیان بازار سرمایه طی سال های گذشته عمق و وسعت بیشتری یافته، از پتانسیل رونق مجدد و رشد منطقی قیمت ها برخوردار است.


این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه اخذ سیاست های مختلف از سوی دولت پیرامون هر صنعتی موجب شکوفایی شرکت های فعال آن گروه طی مدت زمانی کوتاه خواهد شد، بیان کرد: شرکت های فعال بورسی هر کدام از مزیت هایی برخوردار هستند و با رشد قیمت سهام آنها در برهه ای از زمان به رونق بازار سرمایه کمک می کنند، به گونه ای که این تصمیمات دولت پیرامون صنایع است که موجب صعود یا نزول ارزش سهام شرکت های بورسی می شود و همواره روند بازار سهام به گونه ای بوده که به موازات رشد قیمت سهام برخی صنایع، گروهی دیگر با افت همراه می شوند برهمین اساس به گونه ای که می توان گفت فرصت های سرمایه گذاری در بورس وجود دارد، اما تعیین این موضوع که چه صنایعی بازدهی بیشتری را نصیب سهامداران می کند به سیاست ها و نگرش های دولت در خصوص گروه مختلف بورسی بستگی دارد.
نگاهی بر شرکت تولید دارو
شنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )
شرکت در یک نگاه

 

 

 

 

 

 

سود هر سهم شرکت در طی سنوات گذشته و پیش‌بینی آتی آن به شرح زیر است:

 

 

روند قیمت

روند قیمتی سهم در شش ماهه گذشته به شرح زیر است.

 

تاریخچه شرکت

شرکت تولیددارو یکی از بزرگترین و قدیمی ترین کارخانجات داروسازی ایران می­باشد که در سال 1335 تأسیس و فعالیت خود را در زمینه ساخت فرآورده­های دارویی و بهداشتی آغاز کرده است. این شرکت با نام تجاری TD پیش از پیروزی انقلاب یکی از کارخانجات داروسازی مطرح کشور بوده و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز همواره در ردیف کارخانه­های مطرح تولید و عرضه دارو قرار داشته است. در سال 1384 با توجه به سیاستهای گروه سرمایه­گذاری البرز و تشکیل هلدینگ­های تخصصی، شرکت تولیدارو به دو بخش آرایشی، بهداشتی و دارویی تفکیک شد و از همان سال بخش دارویی تحت عنوان شرکت داروسازی تولیددارو (سهامی خاص) ادامه فعالیت نمود.

میزان سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 10 میلیون ریال بوده که طی چهار مرحله افزایشبه مبلغ 100 میلیارد ریال افزایش یلفته است.آخرین افزایش سرمایه شرکت در سال 1392 و از مبلغ 100 میلیارد ریال به 130 میلیارد ریال بوده که از محل مطالبات و آورده سهامداران انجام شده است.

 

آخرین ترکیب سهامداران شرکت به تاریخ 93.1.5 به شرح ذیل می‌باشد:

 

 

ظرفیت تولید

 

 

برآورد کارشناسی

 

دو محصول "قرص و دراژه" و "شربت" از اصلی ترین تولیدات شرکت می باشد به طوری که 50 درصد تولیدات را به خود اختصاص داده است که به دلیل حاشیه سود بالاتر عمده تمرکز تولید بر روی این دو محصول است.

میزان تولیدات در 9 ماهه سال 92 به میزان 30 میلیون واحد بوده که بیانگر پوشش 85 درصدی می باشد. در برآورد کارشناسی سال 93 میزان تولید برابر سال 1391و در برآورد سه ماهه پایانی سال 92 برابر سه ماهه سوم سال 92 در نظر گرفته شده است.

 

 

شرکت در سنوات گذشته به طور میانگین 90 درصد تولیدات خود را به فروش می رساند ولی این موضوع در سه ماهه سوم سال 92 معادل 87 درصد بوده است .در برآورد کارشناسی مقدار فروش در پیش بینی سال 93 معادل 100 درصد تولیدات در نظر گرفته شده است.

در برآورد کارشناسی سه ماهه سوم سال 92 بر اساس با توجه به شرایط استراتژیک شرکت برآورد گردیده است به طور مثال در سه ماهه سوم سال 92 فروش قرص و دراژه شرکت با افزایش زیادی همراه بوده است به طوری که مبالغ حاصل از فروش این محصول در مقایسه با دوره های سه ماهه پیشین با افزایش 100 درصدی همراه بوده است که دلیل آن را می توان افزایش 31 درصدی نرخ فروش این محصول نسبت به نرخ های واقعی شش ماهه دانست اما در براورد کارشناسی با توجه به موجودی مواد اولیه پایین این محصول و زمان بر بودن تهیه آن در سه ماهه پایانی سال میزان فروش برابر بودجه در نظر گرفته شده و به تبع آن میزان فروش شربت با توجه به میزان موجودی و حاشیه سود بیشتر از بودجه براورد گردیده است.

 

نرخ های فروش در سه ماهه پایانی سال 92 برابر آخرین نرخ های واقعی در نظر گرفته شده است. شرکت در اولین پیش بینی سال 93 گروه محصولات شربت را با 36 درصد و گروه قرص و دراژه را با منفی 13 درصد نسبت به میانگین 9 ماهه واقعی سال 92 براورد کرده است که این کاهش نرخ دور از انتظار می باشد به همین دلیل در برآورد کارشناسی سال 93 از در مورد محصول قرص از آخرین نرخ های فروش در سال 92 استفاده شده است.

نکته: سرفصل "سایر محصولات" مربوط به قطره های بینی و چشم می باشد .دلیل افزایش قابل توجه این گروه محصول در 6 ماهه 92 به دلیل فروش یک قلم محصول وارداتی(قرص مزالازین با برند کلاورسال) در اردیبهشت 92 می باشد که به دلیل نرخ بالای این محصول سبب افزایش قیمتی این گروه گردیده است. شرکت در سال بعد برنامه ای جهت واردات ندارد.

 

 

بهای تمام شده کالا فروش رفته

 

در ترکیب بهای تمام شده مواد مستقیم با 74 درصد مهمترین عامل تاثیر گذار در بهای تمام شده می باشد.سربار با 22 درصد و دستمزد با 4 درصد از درجه اهمیت کمتری برخوردار هستند.منابع تامین مواد اولیه شرکت در آخرین گزارش ،32 درصد خارج از کشور تامین میشود که مبنای نرخ تسعیر ارز دلار 33,618ریال در نظر گرفته شده است.

در براورد کارشناسی برای سه ماهه پایانی سال 92 نرخ مواد برابر نرخ سه ماهه سوم و برای سال 93 خرید مواد 25 درصد رشد نسبت به سال 92 در نظر گرفته شده است.

 

 

 

 

صورت سود و زیان

 

 

 

 

 

سلب مسئولیت: با عنایت به اینکه مطالب فوق بر پایه اطلاعات ارائه شده توسط شرکت تولید دارو و کار تحلیلی کارشناسان این شرکت بوده است، مسئولیت خرید و فروش بر عهده سرمایه‌گذار بوده و این شرکت در ارتباط با خرید و فروش اشخاص هیچگونه مسئولیتی نمی‌پذیرد.فرصت خرید یا تهدید سرمایه ؟؟؟
سه‌شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )

این روزها بازار به دور از هیجان، فرصت خوبی برای خرید سهام با قیمت‌های جذاب است. به گزارش «سنا»، مدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری آگاه در خصوص روند معاملات در بازار گفت: روند بازار بدون هیچ ابهامی در حال سپری شدن است. مصطفی بیاتی با اشاره به اینکه بسیاری از ابهامات بازار برطرف شده است، افزود: بحث‌های مربوط به بودجه کاملا مشخص و نرخ گاز پتروشیمی‌ها نیز تعیین تکلیف شده است.

وی با اشاره به اجرای فاز دوم هدفمندی افزود: افزایش قیمت بنزین در فاز دوم تاثیر چندانی بر بازار سهام ندارد و سایر نرخ‌ها نیز قبلا مشخص شده بود.این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه نقطه ابهامی برای بازار وجود ندارد، تاکید کرد: با توجه به اصلاح بازار و قیمت‌ها در روزهای اخیر، نرخ‌های سهام به محدوده‌های جذابی رسیده است. بیاتی که این روزها را فرصت مناسبی برای خرید می‌داند، ادامه داد: قیمت بیشتر سهم‌ها در بازار منطقی و جذاب است.

 

وی همچنین درخصوص وضعیت شرکت‌ها افزود: با توجه به نزدیک شدن فصل مجامع و تقسیم سود نقدی در بیشتر شرکت‌ها، به نظر می‌رسد این روزها بهترین فرصت برای خرید سهام باشد.

 

شاید این روزهای -  روزهای خریدی باشد که سهام داران در آینده نزدیک حسرت آن را بخورند . 
سه‌شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )

این روزها بازار به دور از هیجان، فرصت خوبی برای خرید سهام با قیمت‌های جذاب است. به گزارش «سنا»، مدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری آگاه در خصوص روند معاملات در بازار گفت: روند بازار بدون هیچ ابهامی در حال سپری شدن است. مصطفی بیاتی با اشاره به اینکه بسیاری از ابهامات بازار برطرف شده است، افزود: بحث‌های مربوط به بودجه کاملا مشخص و نرخ گاز پتروشیمی‌ها نیز تعیین تکلیف شده است.

وی با اشاره به اجرای فاز دوم هدفمندی افزود: افزایش قیمت بنزین در فاز دوم تاثیر چندانی بر بازار سهام ندارد و سایر نرخ‌ها نیز قبلا مشخص شده بود.این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه نقطه ابهامی برای بازار وجود ندارد، تاکید کرد: با توجه به اصلاح بازار و قیمت‌ها در روزهای اخیر، نرخ‌های سهام به محدوده‌های جذابی رسیده است. بیاتی که این روزها را فرصت مناسبی برای خرید می‌داند، ادامه داد: قیمت بیشتر سهم‌ها در بازار منطقی و جذاب است.

 

وی همچنین درخصوص وضعیت شرکت‌ها افزود: با توجه به نزدیک شدن فصل مجامع و تقسیم سود نقدی در بیشتر شرکت‌ها، به نظر می‌رسد این روزها بهترین فرصت برای خرید سهام باشد.

 

شاید این روزهای -  روزهای خریدی باشد که سهام داران در آینده نزدیک حسرت آن را بخورند .


برچسب‌ها:

 
سه‌شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )

سوال اصلی در افزایش نرخ سود سپرده های بانکی در این است که وقتی حاشیه سود شرکت های فعال در بازار سرمایه به طور متوسط 20 درصد است، چگونه صنایع می توانند وام با سودهای نزدیک به 30 درصد دریافت کنند، اما همچنان سودده نیز باقی بمانند.


اما در روزهای اخیر بحث بازگشت نرخ سود سپرده های بانکی به 20 درصد به میان آمده که می تواند برای بازار سرمایه خبری مثبت باشد، اما این امر چندان خوشایند نظام پولی و بانکی نیست و شاید تعیین نرخ سود نزدیک به 20 درصدی چندان به مذاق بانک ها خوش نیاید و رالی آنها را پایان بخشیده و در نهایت بخشی از نقدینگی را به سمت سایر بازارهای پربازده تر همچون بورس سوق دهد.


حال باید منتظر ماند و دید در خصوص این موضوع شورای پول و اعتبار چه نرخی را برای سود بانکی تصویب خواهد کرد و واکنش بازارهای پولی و مالی و به ویژه بازار سرمایه به این امر چگونه خواهد بود؟


البته در این راستا دو دیدگاه وجود دارد، گروه اول معتقدند اجرای سیاست کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی موجب افزایش سرمایه گذاری و به دنبال آن اشتغال و کاهش نرخ تورم می شود. حال آنکه گروه دوم معتقدند به دلیل بالا بودن نرخ تورم اجرای این سیاست، سرمایه گذاری و به دنبال آن اشتغال را افزایش نخواهد داد.


در بررسی آثار افزایش نرخ سود بانکی بر بازار سرمایه نیز می توان به چندین مورد اشاره کرد. در مورد اول، یکی از اثرات افزایش نرخ سود بانکی، هزینه های مترتب بر شرکت ها یعنی هزینه تأمین مالی بابت دریافت تسهیلات افزایش یافته و به کاهش حاشیه سود آنها منجر می شود که در نتیجه این امر ارزش سهام شرکت ها نیز به همین نسبت می تواند افت کند.

 


در وهله دوم، علاوه بر سودآوری، یک شاخصه از قیمت سهام، نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران است که با رشد نرخ سود بانکی و افزایش بازده مورد انتظار،نسبت قیمت به عایدی در بازار و افت قیمت سهام اتفاق می افتد.


افزون بر این ها، سود سپرده بانکی همواره به عنوان جایگزین سرمایه گذاری در بازار سرمایه مطرح است و با افزایش سود بانکی، بخشی از سهامداران با درجه ریسک گریزی بالاتر، سرمایه خود را از این بخش مولد اقتصاد خارج کرده و سرمایه گذاری بدون ریسک در بانک را بر کسب سود توأم با ریسک خرید و فروش سهام ترجیح می دهند. حال آنکه تصویب نرخ سود 20 درصدی می تواند از خروج نقدینگی از بازار سرمایه ممانعت کرده و افزایش ارزش سهام شرکت ها را رقم بزند.


در پایان گفتنی است گرچه در تعیین نرخ سود بانکی در عمل به صورت دیکته ای عمل می شود، اما بایستی دید استدلال شورای پول و اعتبار بر چه اساسی است؛ کاهش یا افزایش نرخ سود بانکی؟ اما مسلم به نظر می رسد که تعیین تکلیف این موضوع می تواند به این وضعیت پایان بخشیده و با اتمام رقابت میان بانک ها، تکلیف سرمایه گذاران را نیز تا حد زیادی مشخص کند.تاثیر نرخ سود بانکی بر بازار بورس
سه‌شنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )

سوال اصلی در افزایش نرخ سود سپرده های بانکی در این است که وقتی حاشیه سود شرکت های فعال در بازار سرمایه به طور متوسط 20 درصد است، چگونه صنایع می توانند وام با سودهای نزدیک به 30 درصد دریافت کنند، اما همچنان سودده نیز باقی بمانند.

اما در روزهای اخیر بحث بازگشت نرخ سود سپرده های بانکی به 20 درصد به میان آمده که می تواند برای بازار سرمایه خبری مثبت باشد، اما این امر چندان خوشایند نظام پولی و بانکی نیست و شاید تعیین نرخ سود نزدیک به 20 درصدی چندان به مذاق بانک ها خوش نیاید و رالی آنها را پایان بخشیده و در نهایت بخشی از نقدینگی را به سمت سایر بازارهای پربازده تر همچون بورس سوق دهد.

حال باید منتظر ماند و دید در خصوص این موضوع شورای پول و اعتبار چه نرخی را برای سود بانکی تصویب خواهد کرد و واکنش بازارهای پولی و مالی و به ویژه بازار سرمایه به این امر چگونه خواهد بود؟

البته در این راستا دو دیدگاه وجود دارد، گروه اول معتقدند اجرای سیاست کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی موجب افزایش سرمایه گذاری و به دنبال آن اشتغال و کاهش نرخ تورم می شود. حال آنکه گروه دوم معتقدند به دلیل بالا بودن نرخ تورم اجرای این سیاست، سرمایه گذاری و به دنبال آن اشتغال را افزایش نخواهد داد.

در بررسی آثار افزایش نرخ سود بانکی بر بازار سرمایه نیز می توان به چندین مورد اشاره کرد. در مورد اول، یکی از اثرات افزایش نرخ سود بانکی، هزینه های مترتب بر شرکت ها یعنی هزینه تأمین مالی بابت دریافت تسهیلات افزایش یافته و به کاهش حاشیه سود آنها منجر می شود که در نتیجه این امر ارزش سهام شرکت ها نیز به همین نسبت می تواند افت کند.در وهله دوم، علاوه بر سودآوری، یک شاخصه از قیمت سهام، نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران است که با رشد نرخ سود بانکی و افزایش بازده مورد انتظار،نسبت قیمت به عایدی در بازار و افت قیمت سهام اتفاق می افتد.


افزون بر این ها، سود سپرده بانکی همواره به عنوان جایگزین سرمایه گذاری در بازار سرمایه مطرح است و با افزایش سود بانکی، بخشی از سهامداران با درجه ریسک گریزی بالاتر، سرمایه خود را از این بخش مولد اقتصاد خارج کرده و سرمایه گذاری بدون ریسک در بانک را بر کسب سود توأم با ریسک خرید و فروش سهام ترجیح می دهند. حال آنکه تصویب نرخ سود 20 درصدی می تواند از خروج نقدینگی از بازار سرمایه ممانعت کرده و افزایش ارزش سهام شرکت ها را رقم بزند.


در پایان گفتنی است گرچه در تعیین نرخ سود بانکی در عمل به صورت دیکته ای عمل می شود، اما بایستی دید استدلال شورای پول و اعتبار بر چه اساسی است؛ کاهش یا افزایش نرخ سود بانکی؟ اما مسلم به نظر می رسد که تعیین تکلیف این موضوع می تواند به این وضعیت پایان بخشیده و با اتمام رقابت میان بانک ها، تکلیف سرمایه گذاران را نیز تا حد زیادی مشخص کند.عرضه اولیه کشتیرانی دریای خزر (حخزر )
دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )

مرتضی هولاکویی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه فردا 10 درصد از سهام کشتیرانی دریای خزر برای اولین بار پس از پذیرش در بازار فرابورس عرضه خواهد شد، گفت: کشتیرانی دریای خزر یکی از شرکت‌های گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است.

 


وی ادامه داد: این شرکت 54 میلیارد تومان سرمایه دارد که اخیراً با تجدید ارزیابی زمین و ساختمان از 33 به 54 میلیارد تومان رسید.


مدیرعامل سرمایه‌گذاری کشتیرانی جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه در سال 92 ، 100 درصد پیش‌بینی سود محقق شد، گفت: در سال 93 این میزان 50 تومان پیش‌بینی شده است و با توجه به درآمدهای ارزی شرکت امکان افزایش EPS وجود دارد.


هولاکویی با اشاره به اینکه در آینده بنا به شرایط مناسب بازار، سهام شناور را به صورت بلوکی یا خرد افزایش خواهیم داد، گفت: یکی از نکات قابل توجه در کشتیرانی دریای خزر این است که کشتیها، تجهیزات ، بندر خارجی، سیلو و کانتینرها تجدید ارزیابی نشده‌اند و شرکت زیربنای دارایی‌های مناسبی دارد، بنابراین ارزش‌ دارایی‌های شرکت بیش از ثبت دفتری آن است.


وی درباره ترکیب سهامداران کشتیرانی دریای خزر گفت: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران 87.6 درصد، سرمایه‌گذاری کشتیرانی 10 درصد، کشتیرانی والفجر 2 درصد و خدمات دریایی مهندسی کشتیرانی قشم نیز کمتر از یک درصد سهامدار کشتیرانی خزر هستند.


هولاکویی درباره عرضه اولیه سهام گفت: 10 درصد تعهد برای عرضه توسط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران داده شده و فردا به بازار خواهد آمد.


نماینده سهامدار عمده کشتیرانی دریای خزر درباره فعالیتهای این شرکت تاکید کرد: با توجه به نیاز منطقه استانهای شمالی اکنون تا دو میلیون تن غلات از کشورهای حاشیه خلیج فارس وارد کشور خواهیم کرد و از این طرف محموله‌های صادراتی اعزام خواهند شد و در خصوص افزایش تعداد شناورها با مشارکت بخش خصوصی برنامه‌هایی در دستور کار داریم.
تاثیر فاز دوم هدفمندی بر بازار بورس
دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )
داوود دانش جعفری، وزیر پیشین اقتصاد با اشاره به روند رشد در سال گذشته اعتقاد دارد: این روند که ناشی از رشد حبابی سهام برخی شرکت‌ها بود در سال جاری شکسته خواهد شد.
به گفته وی بازار در ابتدای سال در مسیر اصلاح روند گذشته قرار خواهد گرفت. 

او اجرای فاز دوم یارانه‌ها و اصلاح قیمت‌ها در سال جاری را روی این بازار بی‌تاثیر ندانست و گفت: کاهش شاخص کل همزمان با جدی شدن برخی اخبار مربوط به فاز دوم یارانه‌ها است. 

برخی چهره‌های بازار نیز این تحلیل را قبول دارند که ممکن است جدی شدن اجرای فاز دوم به لحاظ روانی بر بازار تاثیر بگذارد، زیرا اجرای فاز دوم می‌تواند در کوتاه مدت بر سودهی شرکت‌ها تاثیر داشته باشد. 
مسعود نیلی دیگر اقتصادان برجسته کشور نیز حرکت بورس را تابعی از روند اقتصاد کلان کشور در سال جاری می‌داند. به گفته او اگر اقتصاد ایران سال جاری در مسیر خودش شروع به رشد کند شاخص بورس نیز متناسب با آن رشد خواهد کرد. این اقتصاددان در خصوص شاخص‌های کلان اقتصاد ایران در سال جاری و در مقایسه با سال قبل گفت: نرخ تورم امسال حتما نسبت به سال قبل پایین‌تر و رشد اقتصادی 93 حتما نسبت به 92 بالاتر است. 

او معتقد است: با این وضعیت باید به بورس به عنوان ضربه‌گیر اقتصاد و جایی که قرار است نقش مهمی در اقتصاد ایران ایفا کند، نگاه کرد. 
محمد مهدی بهکیش نیز با اشاره به هدف‌گذاری رشد مثبت اقتصادی در سال جاری اعتقاد دارد: با توجه به تحرک بخشی در حوزه صنعت و افزایش ارزش افزوده آن بعید است روند نزولی شاخص ادامه یابد. وی نزول اخیر را ناشی از برخی مسائل روانی دانست که از مختصات اقتصاد کلان تبعیت نمی‌کند.

دیگر چهره‌های اقتصادی نیز به سیاست گذاران توصیه می‌کنند که باید منابعی را که در اختیار دارند در مسیر درستی هدایت کنند. به گفته اقتصاددانان با توجه به اینکه افزایش شاخص‌ها بیشتر در بازار ثانویه رخ داده تا بازار اولیه، معتقدند دولت باید ساز‌و‌کارها را به گونه‌ای پی‌ریزی کند که نقدینگی‌ها به مسیر درست هدایت شوند.
در این صورت مقداری از فعالیت‌های بورس که رشد حبابی در آن رخ داده کم شده و منابع به بخش‌هایی دیگر از اقتصاد که به نقدینگی نیاز دارد، وارد می‌شود و به افزایش سرمایه‌گذاری‌ها، بالا رفتن رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری منجر شود. 

به گفته کارشناسان اگر دولت در این مورد علامت‌های درستی به سرمایه‌گذاران بدهد و از روند مقطعی شاخص هراسی نداشته باشد اتفاقاتی که در بورس می‌افتد نه تنها منفی نخواهد بود، بلکه می‌تواند مثبت نیز تلقی شود. 
در این بین به گزارش «دنیای اقتصاد»، افت شاخص بورس، در روز‌های اخیر، باعث شده که کارشناسان و فعالان بازار سرمایه، نظرات و استدلال‌های متفاوتی را عنوان کنند. برخی کارشناسان معتقدند: به دلیل وابستگی بازده نقدی بورس با نوسانات قیمتی چند شرکت بزرگ، روند شاخص متاثر از بازدهی این شرکت‌ها است.
بر این اساس، با توجه به مصوبات مجلس در ماه‌های اخیر مبنی بر گران شدن خوراک پتروشیمی و همچنین تغییر بهره مالکانه برای معادن، عدم شفافیت برای آینده این شرکت‌ها به وجود آمده و این باعث افت بازده نقدی بازرا سرمایه شده است. 

 علاوه‌بر این، وجود صندوق‌های متعدد سرمایه گذاری با عدم کارآیی و نبود افراد متخصص باعث شده که استفاده از این ابزار نیز با مشکل مواجه شود. ازعوامل دیگر در افت شاخص بورس می‌توان به نزدیک شدن بازده نقدی بازار به مقدار واقعی در نتیجه دور شدن از شوک‌های حاصل از تغییرات فضای سیاسی کشور اشاره کرد؛ زیرا بعد از تغییر دولت و ایجاد فضای جدید، حجم بسیاری از نقدینگی وارد بورس شد؛ اما به نظر می‌رسد با گذشت زمان و حاکم شدن فضای منطقی بر بازار سرمایه کشور، شاخص بورس کمی تعدیل شده و به مقدار واقعی خود نزدیک می‌شود.
در مجموع تحلیلگران بازار معتقدند: سیاست‌های انقباضی در سطح کلان عمده بازارها را وارد سکون کرده است که در این بین مشخصا باید گفت اخبار مربوط به هدفمندی به‌واسطه افزایش اولیه هزینه‌های تولید نیز بازار را دستخوش تغییر کرده است. 


چشم انداز صنعت خودرو در سال 93
دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )

مدیر سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری سایپا  عنوان کرد: عمده تمرکز شرکت بر روی سرمایه گذاری های مالی و مشارکت در شرکت ها است که با توجه به ماهیت شرکت بیشترین بخش از سرمایه گذاری این شرکت معطوف به صنعت خودرو و ساخت قطعات می باشد.


صمدی افزود: پرتفوی غیر بورسی شرکت تنوع خوبی دارد به طوریکه بخشی از این شرکت ها در صنعت ساختمان به فعالیت می پردازند.


مدیر سرمایه گذاری "وساپا" افزود: در حال حاضر جمع کل بهای تمام شده سرمایه گذاری های شرکت 438 میلیارد تومان می باشد که از این مبلغ 220 میلیارد تومان بهای تمام شده سبد بورسی و 217 میلیارد تومان بهای تمام شده سبد خارج بورسی شرکت می باشد که 50 در صد سرمایه گذاری در صنعت خودرو و ساخت قطعات همچون سرمایه گذاری رنا شرکت سایپا و پارس خودرو و زامیاد قرار دارد.

که این پرتفوی در چند سال گذشته در اثر شرایط اقتصادی و بر حسب متغیر های اثر گذار بر اقتصاد مثل نرخ ارز و تحریم ها روند نوسانی را طی کرده است و حتی شرکت های گروه خودرو را با بحران و چالش رو به رو نمود که همگان از آن مطلع هستیم.


صمدی با اشاره به نگرش و اهداف بلند مدتی در شرکت سرمایه گذاری سایپا افزود: با توجه به اینکه وزن عمده پرتفوی شرکت را 50 درصد صنعت خودرو و 32 درصد واسطه گری های مالی تشکیل می دهد بطوریکه این نسبت از ابتدا در همین محدوده قرار داشته نشان از دید مدیریتی و به معنای واقعی سرمایه گذاری در این شرکت می باشد. بنابراین استراتژی شرکت "وساپا" فقط دستیابی به سودهای کوتاه مدتی نمی باشد بلکه اهداف بلندمدتی را مد نظر قرار می دهد.


این مقام مسئول با اشاره به سیاست های جدید دولت و حوزه صنعت خودرو ابراز داشت: رویکرد دولت جدید و اقتصاد مقاومتی و سایر عوامل بین المللی در جهت گشایش مشکلات می تواند سایه اتفاقات منفی چند سال گذشته را از سر صنعت خودرو بردارد که می تواند باعث اتفاقات خوب در آینده این صنعت گردد.


بنابر این سیاست شرکت سرمایه گذاری سایپا ماندگاری در این صنعت به جهت چابک سازی مجموعه و روان سازی سرمایه گذاری می باشد لذا نیاز به اصلاح و جابجایی آنچنانی در سبد شرکت در حال حاضر وجود ندارد.


صمدی پیرامون برنامه شرکت برای فروش دارایی ها در سال 93 ابراز داشت: شرکت سرمایه گذاری سایپا هر سال بودجه ای را ارائه می دهد که برای تحقق آن استراتژی هایی را هم در نظر می گیرد.


لذا بر حسب شرایط این برنامه ریزی ها و تصمیمات برای فروش دارایی جدیدی را در دست ندارد.


مدیر سرمایه گذاری سایپا پیرامون برنامه شرکت برای اخذ مطالبات عنوان داشت: از آنجایی که هدف تیم مدیریتی مجموعه حفظ حقوق کلیه ذینفعان مجموعه می باشد بنابراین روش هایی را جهت تسویه و وصول مطالبات ارائه نموده است تا بتواند با توجه فرصت های جدید سرمایه گذاری این منابع را برای افزایش سودآوری مجموعه به کار گیرد. لذا منابع و مصارف شناسایی گردیده و مذاکرات در حال انجام است که در صورت تحقق به اطلاع همگان خواهد رسید.


در خاتمه صمدی پیرامون چشم انداز شرکت در سال آینده ابراز داشت: انتظار می رود دوره رکود صنعت خودرو که در یکی دو سال گذشته ایجاد شده پایان یابد و با توجه به گشایشات بین المللی و بهبود شرایط اقتصادی کشور شاهد بهتر شدن شرایط صنعت خودرو باشیم و شرایط برای این صنعت مهم بگونه ای باشد که بتواند شرایط تولید بهتری را تجربه کند بنابراین می توان آینده بهتری را برای این صنعت متصور بود.تاثیر تصمیمات مجلس بر بازار بورس یکشنبه 1/17
دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳٩۳ | ( نظرات )

افت 913 واحدی شاخص بورس طی روز جاری تنها یک عامل اصلی و اساسی داشت که فعالان بازار سرمایه هیچ دخالتی در آن نداشتند و آن تصمیمات و سخنان بهارستان نشینان طی روز جاری می باشد چراکه مجلسی ها بررسی طرح دو فوریت انگشت نگاری از اتباع خارجی آن هم در این شرایط که مسئولین در حال انجام مذاکرات هسته ای و گشودن درب های بسته روابط خارجی کشورمان هستند را به صحن بردند.


همچنین بهارستان نشینان در محکومیت قطعنامه اتحادیه اروپا طرح دو فوریت لغو مذاکرات هسته ای از سوی تیم دیپلماسی ایران را در جلسه علنی مطرح کردند. البته در کنار تمامی این موارد تذکر به رییس جمهور در خصوص دیدار وزیر ارشاد با سید محمد خاتمی را نیز اضافه کنید.

به هر حال فعلاً ریسک بهارستان برای بورس بیشتر از وین شده که در این خصوص مفصلاً صحبت خواهیم کرد.


اما در روز جاری خودرویی ها آنگونه که پیش بینی شده بود با حجم بالای عرضه ها مواجه شدند و این روند در برخی از آنها تا تشکیل صف فروش نیز پیش رفت البته این اتفاق در حالی رخ داد که ساپیا به عنوان لیدر این روزهای بورس علی رغم حجم بالای عرضه ها توانست به خوبی مقاومت کرده و با استقامت خود جو روانی گروه را نیز در حالی صعودی نگه دارد. اهالی تالار همچنان منتظر ایران خودرو هستند. شنیده ها حکایت از افزایش رسمی دو درصدی نرخ محصولات خودرویی دارد.


در گروه حمل و نقلی ها نیز همانند سنوات گذشته شاهد اقبال بازار به گروهی هستیم که قرار است تازه واردی طی روز آتی به جمع آنها اضافه شود، اگرچه "حخزر" از نظر حجم و سرمایه در حد و اندازه های "حکشتی" نیست اما فعلاً با رشد قیمت "حکشتی" کل گروه را نیز با روند صعودی مواجه کرده.


از سویی دیگر در گروه پالایشی بورس شاهد تداوم عرضه ها و روند نزولی هستیم، به نظر می رسد برخی اخبار همچون کاهش تخفیف نرخ خوراک و کم کردن دوره وصول مطالبات بدهی های شرکت های پالایشی توسط مجلس شورای اسلامی یکی از عوامل اصلی روی گردانی اهالی بازار از گروه مذکور می باشد.


همچنین در گروه روی شاهد افت قیمت اغلب نمادهای فعال بورسی به جز "فسرب" هستیم و این در حالی است که قیمت های جهانی طی چند وقت اخیر رشد داشته است. البته خبرهایی مبنی بر رأی دادگاه به نفع شرکت توسعه معادن روی به جهت تحویل 83830 تن خاک معدنی پرعیار طی سال جاری به گوش می رسد که می تواند تعدیل حدوداً 40 درصدی را برای این شرکت به همراه داشته باشد.


گروه دارو نیز امروز تعادل و روند نسبتاً نزولی را تجربه کرد، همانطور که گفته شد برخی شرکت های این گروه از حالت ارزندگی خارج شده اند.


اما در نماد "پاکشو" شاهد جولان سهامدار عمده وحسرت اهالی بازار هستیم، این شرکت طی هشت روز فعالیت خود در بورس تنها به میزان اندکی بیش از یک میلیون سهم مورد معامله قرار گرفته که این رقم معادل دو روز حجم مبنای این شرکت می باشد. بازهم تکرار مکررات، چرا چنین شرکت هایی باید وارد بازار سرمایه شوند.


مپنا نیز طی معاملات روز جاری علی رغم اینکه به نظر می رسید با توجه حجم بالای معاملات در روز شنبه با روند صعودی همراه شود اما این اتفاق رخ نداد. اما مپنا طی معاملات فردا به نقطه حمایت محکمی برخورد می کند یعنی رقم 750 تومان که می تواند به آن واکنش نشان دهد. از سویی دیگر گفته می شود از پیمانکاران ایرانی برای ایجاد نیروگاه حرارتی 650 مگاواتی در کشور مصر دعوت به عمل آمده که می تواند بر جو این گروه تأثیر مثبتی داشته باشد. اهالی تالار پیش بینی می کنند در صورتی که فردا مپنا وارد فاز صعودی شود می تواند مجدداً لیدر بازار شده و رشد کلیت بازار سرمایه را موجب شود. البته تداوم روند صعودی در صورت شروع طی معاملات روز آتی مشخص نیست.


در پایان شاخص کل طی معاملات فردا از نگاه تکنیکالی به یک سطح حمایتی برخورد می کند که می تواند به آن واکنش مثبت نشان دهد. در کل باید گفت که فردا روز مهمی برای بازار سرمایه و اهالی آن محسوب می شود. 

shirmohamadi organization