shirmohamadi organization

تحلیل تکنیکال سهام
کاهش سود بانکی خواست کارشناسان مالی و فرصتی برای بورس
سه‌شنبه ٢ اردیبهشت ۱۳٩۳ | ( نظرات )

کسانی که کاهش نرخ سود بانکی را عامل افزایش تورم می‌دانند کارشناس نیستند


عضو شورای پول و اعتبار افرادی که کاهش نرخ سود بانکی را در راستای افزایش تورم می‌دانند ناکارشناس دانست.

محمد حسن‌نژاد عضو شورای پول و اعتبار در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، کاهش نرخ سود بانکی را  به‌سود بانک‌ها و اقتصاد کشور دانست و اظهار داشت: با افزایش نرخ سود بانکی میزان سپرده در بانک افزایش پیدا می‌کند که این اتفاق موجب جمع شدن نقدینگی از تولید و ساخت‌وساز و انباشت آن در بانک‌ها می‌شود.

وی با بیان این مطلب که ضریب تکاثر پول سپرده نسبت به سایر اقلام تشکیل دهنده نقدینگی بالاتر است، تصریح کرد: این اتفاق موجب رشد نقدینگی در کل اقتصاد و به دنباله آن افزایش نرخ تورم می‌شود که ضرر به کل اقتصاد کشور است.


حسن‌نژاد با اشاره به اینکه با افزایش نرخ سود بانکی طرح های اقتصادی و تولیدی توجیه اقتصادی خود را از دست می دهند، افزود: در این صورت پول انباشته شده در بانک‌ها تقاضایی برای دریافت تسهیلات نخواهند داشت که این مسئله به ضرر بانک‌ها تمام می‌شود.


وی ادامه داد: در چنین شرایطی بانک به عنوان اصلی ترین محرک اقتصادی به مشکل بر‌خواهد خورد و این به معنی ضربه خوردن به کل اقتصاد است که جبرانش بسیار سخت خواهد بود.


عضو شورا ی پول و اعتبار در پاسخ به این سئوال که کارشناسان مخالف با کاهش نرخ سود بانکی هستند و این تصمیم را در راستای افزایش تورم می‌دانند گفت: افرادی که چنین نظری دارند به طور حتم کارشناس نیستند و به دست آوردن ضریب تکاثر با یک فرمول اقتصادی محاسبه می شود. 

shirmohamadi organization