shirmohamadi organization

تحلیل تکنیکال سهام
نرخ جدید سود سپرده های بانکی
سه‌شنبه ٩ اردیبهشت ۱۳٩۳ | ( نظرات )

نرخ جدید سود سپرده های بانکی از طریق بانک مرکزی اعلام و بانکها موظف به اجرای آن شدند 


بانک مرکزی با ارسال نامه‌ای به شبکه بانکی، توافق اخیر بانک‌ها و موسسات اعتباری در زمینه «کاهش سقف نرخ‌های سود سپرده» را به‌طور رسمی ابلاغ کرد. هدف از این اقدام، «انتظام‌بخشی به بازار پول و جلوگیری از نرخ‌های هیجانی»، «کاهش هزینه و ریسک تسهیلات‌دهی»، «ایجاد رقابت سالم در شبکه بانکی» و «متناسب کردن نرخ‌ها با کاهش تورم» عنوان شده است.

 

 

در روزهای اخیر «شورای هماهنگی بانک‌ها» و «کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی» در نشست‌هایی، توافق کرده بودند که سقف نرخ‌های سود سپرده کاسته شود. بر اساس این توافق، سقف نرخ سود برای سپرده‌های روزشمار (کمتر از 3 ماهه) به‌میزان 10 درصد، برای سپرده‌های بلندمدت (بیش از یکساله) به‌میزان 22 درصد و برای سایر سپرده‌ها بسته به مدت و نوع آنها، بین 14 تا 18 درصد مشخص شده است.

 

 

بانک مرکزی هدف خود از ابلاغ رسمی این تصمیم را «ضمانت‌بخشی» به این توافق اعلام کرده است تا این توافق، از حالت «تعهد اخلاقی» خارج شده و جنبه «حقوقی» به خود بگیرد. به این ترتیب، همان‌طور که بانک مرکزی تاکنون تاکید کرده، کاهش اخیر در نرخ‌ها به شکل «دستوری» صورت نگرفته و نقش بانک مرکزی در این تصمیم، منحصر به‌ نظارت و سیاست‌گذاری کلان بوده است تا نظام بانکی بر اساس توافق و اجماع خود، به سوی ساماندهی بازار پول گام بردارد.

 

 

بانک مرکزی فرمول جدید را ابلاغ کرد 
کاهش نرخ سود سپرده‌ها
 

گروه بازار پول- بانک‌مرکزی سقف جدید نرخ‌ سود سپرده‌ها را با ارسال نامه‌ای به شبکه بانکی ابلاغ کرد. این اقدام پس از توافق اخیر در شورای هماهنگی بانک‌ها و کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی در کاهش نرخ سود سپرده‌ها صورت گرفت. 

 مسوولان بانک‌مرکزی و مدیران بانکی معتقدند با «ساماندهی نرخ‌های سود» تحقق چهار هدف در بازار پول تعقیب می‌شود: «انتظام بخشی در بازار رسمی پول و پرهیز از پرداخت نرخ‌های سود هیجانی»، «جذب منابع با قیمت‌های منطقی و متناسب با تورم به‌طوری که منافع سپرده‌گذاران و سهامداران توامان تامین شود»، «کاهش هزینه و ریسک در تسهیلات‌دهی بانک‌ها» و «حرکت شبکه بانکی به سوی رقابت سالم مبتنی‌بر کیفیت در خدمات به جای تکیه صرف بر پرداخت نرخ‌های سود فاقد منطق.» در این زمینه، اکبر کمیجانی، قائم‌مقام بانک‌مرکزی، در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» هدف از ابلاغ نرخ‌های جدید به بانک‌ها از سوی بانک‌مرکزی را «ضمانت‌بخشی» و تبدیل این توافق از حالت «اخلاقی» به متنی «حقوقی» عنوان کرد. کمیجانی درخصوص تصمیم جدید بانک‌ها و حمایت بانک‌مرکزی از آن تاکید کرد: «بانک‌مرکزی تنها از جایگاه نظارتی اقدام به سیاست‌گذاری می‌کند و بر همین اساس،
اجازه داد نظام بانکی بر اساس تفاهم و اجماع به سوی ساماندهی نرخ‌های سود گام بردارد.» قائم‌مقام بانک‌مرکزی از بانک‌ها خواست در تعیین نرخ‌های سود، ادامه روند کاهش تورم را مد نظر قرار دهند تا ریسک پروژه‌ها و دارایی‌های بانکی کاهش پیدا کند. نکته مهم در سخنان کمیجانی، اشاره وی به ابزار جدید بانک‌مرکزی برای کنترل «موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز» بود. کمیجانی با بیان اینکه «بانک‌مرکزی در حال شناسایی حساب‌های سپرده و حساب‌های الکترونیکی این موسسات در شبکه بانکی مجاز است»، افزود: این حساب‌ها در یک «نهاد مشخص» تجمیع می‌شود و از این ابزار برای کنترل موسسات غیرمجاز و انتظام‌بخشی به بازار پول کشور استفاده خواهد شد. بر اساس توافق‌های اخیر شورای هماهنگی بانک‌ها و کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی، سقف نرخ سود برای سپرده‌های روزشمار به میزان 10 درصد، برای سپرده‌های بلندمدت (بیش از یک سال) به میزان 22 درصد و برای سایر سپرده‌ها، بسته به نوع و‌مدت سپرده، در بازه بین 14 تا 18 درصد تعیین شده است.

تایید و ابلاغ توافق‌نامه بانک‌ها
بانک‌مرکزی با ارسال نامه‌ای، سقف جدید نرخ‌های سود سپرده را که از سوی مدیران بانک‌ها و موسسات تعیین شده و مورد توافق قرار گرفته بود، به شبکه بانکی ابلاغ کرد.
ابلاغیه اخیر بانک‌مرکزی در شامگاه دوشنبه و پس از آن صورت گرفت که در روزهای گذشته شورای هماهنگی بانک‌ها و کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی، برای انتظام‌بخشی به وضعیت فعلی بازار پول تصمیم به کاهش و یکپارچه‌سازی سقف نرخ‌های سود سپرده‌های بانکی گرفته بودند. مطابق گزارش‌ها، در این تفاهم‌نامه قرار بر این شد که سقف نرخ سود سپرده‌های روزشمار (کمتر از 3 ماه) که از اواخر سال گذشته تا سطح 20 درصد نیز بالا رفته بود تا 10 درصد کاهش پیدا کند. علاوه‌بر این، شورای هماهنگی بانک‌ها و کانون بانک‌ها و موسسات خصوصی، مقرر کردند که سقف نرخ سود سپرده‌های 3 تا 6 ماهه به میزان 14 درصد، سپرده‌های 6 تا 9 ماهه به میزان 16 درصد، سپرده‌های 9 ماهه تا یکساله به میزان 18 درصد و سپرده‌های بلندمدت (بیش از یکساله) به میزان 22 درصد تعیین شود. ابلاغیه جدید بانک‌مرکزی با تایید تصمیم بانک‌ها، از بانک‌ها خواسته که به نرخ‌های جدید پایبند باشند. بر اساس گزارش بانک‌مرکزی، این نهاد طی نامه شماره 29739/93 مورخ 8 اردیبهشت 93، به مدیران عامل بانک‌های دولتی، غیردولتی و موسسات اعتباری توسعه، عسکریه و کوثر، ضمن تایید و حمایت از تصمیمات صورت گرفته، بر اجرای دقیق جدول نرخ‌های سود مطروحه تاکید کرد.
در متن نامه ارسالی آمده است: «با اشاره به توافقات انجام شده بین مدیران عامل بانک‌ها وموسسات اعتباری مجاز در حضور رئیس‌کل محترم بانک مرکزی درتاریخ 3 اردیبهشت 1390 و با عنایت به هماهنگی‌های صورت گرفته در کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌ها درخصوص نرخ‌های سود سپرده‌ها، بانک‌مرکزی ضمن تایید و حمایت از تصمیمات مذکور، به اجرای دقیق جدول نرخ‌های سود مطروحه نظارت داشته و با موارد تخلف در چارچوب ضوابط قانونی برخورد خواهد کرد.
مقتضی است دستور فرمایید مراتب در اسرع وقت به کلیه شعب و واحدهای ذی‌ربط اعلام و برحسن اجرای آن نظارت مستمر اعمال شود. انتظار می‌رود ضمن اجرای دقیق نرخ‌های مورد توافق از ارائه و اعلام هرگونه محصولی که نرخ موثر آن بیشتر از نرخ‌های مندرج در جدول مورد توافق باشد، اکیدا خودداری شود.»
 


 

shirmohamadi organization