shirmohamadi organization

تحلیل تکنیکال سهام
مقدمه ای که حتما بخوانید (( 2 ))
سه‌شنبه ۱٦ شهریور ۱۳۸٩ | ( نظرات )

 

چرا در بورس سرمایه گذاری کنیم  ؟؟؟سرمایه گذاری در بورس مزایای اقتصادی فراوانی در بعد اقتصاد کلان و خرد هر کشوری دارد تا جایی که کشورهای پیشرفته حتی جزئی ترین اقلام مصرفی جامعه را نیز از طریق بورس معامله میکنند که دلایل خاص خود را دارد  دلایلی از قبیل کاهش رشد تورم ،  ثبات قیمت ، ایجاد کانون مرجع برای قیمت ها ، جذب وهدف مندی سرمایه های کوچک ، کنترل نقدینگی جامعه ، تامین سرمایه برای صنایع بزرگ و در کل رشد و پویایی اقتصاد . 


اما مطمعنا برای شما هم مثل من این چیز ها خیلی مهم نیست و چیز مهم این است که بدانیم آیا سرمایه گذاری در بورس

سودآوری مالی برای ما دارد یا نه ؟

یا اینکه بهتر است بدون پذیرفتن ریسک و بدون اعصاب خوردی پول خودمان را در بانک بگذاریم  و به سود بی دردسر آن قانع باشیم که البته این هم یک انتخاب است .


چند مورد از مزایایی که بورس را برای سرمایه گذاری جالب می کند :


-  شما با هر سرمایه کوچکی میتوانید در بورس فعالیت کنید یعنی محدودیتی در سرمایه گذاری شما نیست از 50 هزار تومان  تا 100 میلیارد تومان

-  سود حاصل از معامله های شما معاف از مالیات است

- در سپرده گذاری بانک شما سالیانه سودی مشخص دریافت میکنید در حالی که سود دهی شرکت های بورسی محدود به سود سالیانه آنها نمیشود . یعنی علاوه بر سودی که سالانه هر شرکت به سهم شما میدهد شما میتوانید از افزایش قیمت سهام ، افزایش سرمایه های احتمالی و سهام جایزه هم سود شناسایی کنید .

با اینکه تمام سعی ام را میکنم که خیلی ساده بنویسم  اگر اصطلاحی به کار میرود نگران نباشید چون به مرور زمان با تمامی این اصطلاحات آشنا میشوید .

بگذارید یک مثال عددی از بورس بزنم :

معمولا در 30 روز از ماه 20 روز معاملات بورس انجام میشود ( شنبه تا 4 شنبه   از 9 تا 12 صبح )

دامنه نوسان در حال حاضر در بورس ایران 4 درصد است یعنی قیمت هر سهم در یک روز میتواند به نسبت قیمت دیروز سهم 4 درصد مثبت یا 4 درصد منفی باشد که جزئیات این نوسان ها را در آینده متوجه خواهید شد .


حالا فرض کنیم ما از 20 روز معامله بتوانیم بدون دادن ضرر 3 روز سود کامل کنیم یعنی 12 درصد  با کسر کارمزد و غیره در نظر میگیریم 10 درصد   حالا بایک حساب سر انگشتی ببینید اگر بتوانید به حدی در بورس توانمند بشوید که این درصد از سود ماهیانه یا حتی مقدار کمتری را کسب کنید  فکر میکنید سرمایه اولیه شما بعد از یک سال چه مقدار خواهد بود و بعد از 5 سال چه مقدار ؟

اگر شما با 5 میلیون تومان فعالیتتان را آغاز و در طول 10 ماه از سال موفق به کسب 10 درصد طبق توضیح فوق بشوید سرمایه شما بدون احتساب افزایش های تصاعدی به صورت زیر خواهد بود .

سال اول               10  میلیون تومان

سال دوم              20   میلیون تومان

سال سوم            40   میلیون تومان 

سال چهارم          80    میلیون تومان 

سال پنجم            160  میلیون تومان


آیا سرمایه گذاری میشناسید که چنین بازدهی در طول 5 سال داشته باشد ؟

 

 

البته این روی خوش سکه است ، خیلی از دوستان را میشناسم که وارد بورس شده یک چیزی هم از جیب گذاشتند و برای همیشه از بورس خدا حافظی کردند .

و قریب به اتفاق این افراد حالا از بورس متنفر هستند و در مقابل سوال شما که چطور باید سهم بخرم اگر جوابتان را مشت ندهند سعی میکنند شمارا از این کار منصرف کنند چون شما را دوست دارند .

اما نکته ای که متعصبانه از آن چشم پوشی میکنند  عدم توانایی و نداشتن دانش جهت فعالیت در این بازار بوده .

اگر شما بدون داشتن علم رانندگی با ماشین به دیوار بکوبید دیوار مقصر است یا ماشین ؟         

مطمعنا شما مقصر نیستید .

بورس هم مثل هر ابزار دیگری به نسبت توانمندی و مهارت شما در استفاده از آن میتنواند برای شما سودمند یا مضر باشد .

 

به شما اطمینان می دهم که بر خلاف تفکر عموم شانس آنقدرها در بورس جایی ندارد که به تنهایی بتواند به شما ضرر بزند   ولی وارد شدن بدون اطلاعات کافی و با تصویری غلط از بورس مطمعنا شما را متضرر ، متنفر و ناامید خواهد کرد .


دنیای بورس دنیایی است با مشخصات و ویژگی های خود    ریسک - سود - ضرر - لذت - استرس - جاذبه و خیلی چیزهای منحصر بفرد خودش .


حالا این شما هستید که تصمیم میگیرید وارد دنیای بورس بشوید یا نه و از این لحظه به بعد مسئولیت تمامی تصمیم های شما با خود شماست نه هیچ کس دیگری .

 


اگر تصمیم به سرمایه گذاری در بورس گرفته اید از اولین قدم در حد دانش ناچیزم همراهتان خواهم بود . 

 

سوالات خود را به    mehdi.shiro @ gmail.com  بفرستید .

 

 

 

 


 

 

 


برچسب‌ها: بورس

 

shirmohamadi organization