چشم انداز پیش روی فلزات در 2014

با اعلام ممنوعیت صادرات سنگ معدن فرآوری نشده از اندونزی نیکل با رشد قیمت هفته را به پایان برد. در حالی که مس دومین هفته نزولی را سپری کرد.

 مس همچنان در ادامه دومین هفته کاهش قیمت ها درگیر مدار نزولی بود با این حال روز جمعه با رشد واردات مس چین و کاهش ذخایر جهانی شاهد افزایش قیمت این فلز ارزشمند بودیم.


معاملات تحویل سه ماه آینده مس در بازار معاملات لندن با رشد 0.7 در صدی مواجه شد تا هفته را در مدار 7265 دلار و 25 سنتی به پایان ببرد. معاملات آتی مس طی هفته کاهش بیش از 0.9 درصدی را ثبت کردند.


آمار اقتصادی منتشر شده نشان می دهد واردات مس چین در ماه گذشته رشد بیش از 29 درصدی را ثبت کرد و به 44 هزار و 291 تن رسید. برخی از کارشناسان بلومبرگ پیش بینی می کنند ذخایر جهانی مس در چهار ماه آغارین سال جاری روندی کاهشی داشته باشد بنابراین در شرایط فعلی چشم انداز فلزات تا حدودی مثبت تلقی می شود.


یکی از کارشناسان بازار کالا در سئول معتقد است علت کاهش قیمت مس نگرانی ها از کاهش روند رشد اقتصادی چین است. این میان نشانه هایی از کاهش ذخایر مس جهانی نیز به چشم می خورد با این حال تقاضا در چین تغییر چندانی نکرده است.

همچنین اندونزی، بزرگترین کشور تولیدکننده نیکل در جهان اعلام کرد از 12 ژانویه صادرات سنگ معدن فراوری نشده از این کشور ممنوع است. به همین دلیل نیکل در بازار معادلات لندن رشد1.3 درصدی را ثبت کرد و به محدوده 13526 دلاری رسید.


اخبار رسیده از اندونزی باعث شده تا نیکل بالاترین قیمت خود را طی سه ماه گذشته ثبت کند. اندونزی در جهت توقف صادرات بیش از 10 کشتی چینی را توقیف کرد.


توقف صادرات سنگ معدن فراوری نشده همزمان با افزایش تقاضا در بزرگترین مصرف کننده نیکل یعنی چین بود. این کشور بیش از 60 درصد تولیدات سنگ معدن فرآوری نشده اندونزی را خریداری می کند به همین دلیل توقف صادرات موج رشد قیمت ها را به همراه آورده است.

/ 0 نظر / 63 بازدید