چشم انداز صنعت خودرو در سال 93

مدیر سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری سایپا  عنوان کرد: عمده تمرکز شرکت بر روی سرمایه گذاری های مالی و مشارکت در شرکت ها است که با توجه به ماهیت شرکت بیشترین بخش از سرمایه گذاری این شرکت معطوف به صنعت خودرو و ساخت قطعات می باشد.


صمدی افزود: پرتفوی غیر بورسی شرکت تنوع خوبی دارد به طوریکه بخشی از این شرکت ها در صنعت ساختمان به فعالیت می پردازند.


مدیر سرمایه گذاری "وساپا" افزود: در حال حاضر جمع کل بهای تمام شده سرمایه گذاری های شرکت 438 میلیارد تومان می باشد که از این مبلغ 220 میلیارد تومان بهای تمام شده سبد بورسی و 217 میلیارد تومان بهای تمام شده سبد خارج بورسی شرکت می باشد که 50 در صد سرمایه گذاری در صنعت خودرو و ساخت قطعات همچون سرمایه گذاری رنا شرکت سایپا و پارس خودرو و زامیاد قرار دارد.

که این پرتفوی در چند سال گذشته در اثر شرایط اقتصادی و بر حسب متغیر های اثر گذار بر اقتصاد مثل نرخ ارز و تحریم ها روند نوسانی را طی کرده است و حتی شرکت های گروه خودرو را با بحران و چالش رو به رو نمود که همگان از آن مطلع هستیم.


صمدی با اشاره به نگرش و اهداف بلند مدتی در شرکت سرمایه گذاری سایپا افزود: با توجه به اینکه وزن عمده پرتفوی شرکت را 50 درصد صنعت خودرو و 32 درصد واسطه گری های مالی تشکیل می دهد بطوریکه این نسبت از ابتدا در همین محدوده قرار داشته نشان از دید مدیریتی و به معنای واقعی سرمایه گذاری در این شرکت می باشد. بنابراین استراتژی شرکت "وساپا" فقط دستیابی به سودهای کوتاه مدتی نمی باشد بلکه اهداف بلندمدتی را مد نظر قرار می دهد.


این مقام مسئول با اشاره به سیاست های جدید دولت و حوزه صنعت خودرو ابراز داشت: رویکرد دولت جدید و اقتصاد مقاومتی و سایر عوامل بین المللی در جهت گشایش مشکلات می تواند سایه اتفاقات منفی چند سال گذشته را از سر صنعت خودرو بردارد که می تواند باعث اتفاقات خوب در آینده این صنعت گردد.


بنابر این سیاست شرکت سرمایه گذاری سایپا ماندگاری در این صنعت به جهت چابک سازی مجموعه و روان سازی سرمایه گذاری می باشد لذا نیاز به اصلاح و جابجایی آنچنانی در سبد شرکت در حال حاضر وجود ندارد.


صمدی پیرامون برنامه شرکت برای فروش دارایی ها در سال 93 ابراز داشت: شرکت سرمایه گذاری سایپا هر سال بودجه ای را ارائه می دهد که برای تحقق آن استراتژی هایی را هم در نظر می گیرد.


لذا بر حسب شرایط این برنامه ریزی ها و تصمیمات برای فروش دارایی جدیدی را در دست ندارد.


مدیر سرمایه گذاری سایپا پیرامون برنامه شرکت برای اخذ مطالبات عنوان داشت: از آنجایی که هدف تیم مدیریتی مجموعه حفظ حقوق کلیه ذینفعان مجموعه می باشد بنابراین روش هایی را جهت تسویه و وصول مطالبات ارائه نموده است تا بتواند با توجه فرصت های جدید سرمایه گذاری این منابع را برای افزایش سودآوری مجموعه به کار گیرد. لذا منابع و مصارف شناسایی گردیده و مذاکرات در حال انجام است که در صورت تحقق به اطلاع همگان خواهد رسید.


در خاتمه صمدی پیرامون چشم انداز شرکت در سال آینده ابراز داشت: انتظار می رود دوره رکود صنعت خودرو که در یکی دو سال گذشته ایجاد شده پایان یابد و با توجه به گشایشات بین المللی و بهبود شرایط اقتصادی کشور شاهد بهتر شدن شرایط صنعت خودرو باشیم و شرایط برای این صنعت مهم بگونه ای باشد که بتواند شرایط تولید بهتری را تجربه کند بنابراین می توان آینده بهتری را برای این صنعت متصور بود.

/ 0 نظر / 61 بازدید