اخبار بازار بورس 31 فروردین 93

حرکت امروز شاخص تحلیلگران تکنیکی را رشد شاخص تا سطح 79 هزار واحد امیدوار کرد. از طرف دیگر وزیر اقتصاد از کاهش نرخ سود بانکی خبر داده است که برای بازار خبر خوبی است.

 

امروز بازار با حضور فعال تر حقوقی‌ها رنگ سبز به خود گرفت و بعد از مدت‌ها شاهد افزایش تقاضا و حجم معاملات بالا در نمادها بودیم. روز گذشته جلسه‌ای با حضور وزیر اقتصاد و مدیران بانک‌ها برگزار شد و ضمن تاکید بر حمایت از بازار سرمایه قرار شد تا 5 هزار میلیارد تومان به تدریج به صندوق توسعه بازار سرمایه تزریق شود. امروز به نظر می‌رسید این صندوق روی سهام مپنا و خودرو و شبندر خوب فعال شده بود. مپنا امروز معاملات 3 میلیونی را تجربه کرد و با صف خرید بدرقه شد. این سهم توسط حقوقی‌ها و حقیقی‌ها خریداری شد.

 

 با وجود تزریق نقدینگی به بازار اما هنوز به نظر می‌رسد برخی سرمایه‌گذاران برای خرید مردد هستند. تداوم روند صعودی بازار تا پایان هفته می‌تواند سرمایه‌گذارانی که دارای نقدینگی هستند را برای سرمایه‌گذاری متقاعد کند.

 

تجربه ماه‌های گذشته بازار، سرمایه‌گذاران را دیر اعتماد کرده است و این اتفاق مانع بروز رفتارهای هیجانی در شرایط مثبت بازار می‌شود که اتفاق خوبی است.

معاملات سهام اخابر، پارسان، مپنا، شبندر، خودرو، فولاد، وصندوق بیشترین نقش را در رشد شاخص داشتند.

 

اخابر با توجه به پتانسیل رشد سود مورد توجه قرار گرفت. امروز مجمع همراه اول برگزار شد. این شرکت در مجمع بیش از انتظار سود تقسیم کرد و مبلغ 1085 تومان برای هر سهم سود نقدی کنار گذاشت. همچنین افزایش سرمایه 97.3 درصدی را به تصویب رسید. در خبرها آمده است تعرفه مکالمه اعتباری و دایمی امشب یکسان‌سازی می‌شود. تعرفه جدید هر دقیقه مکالمه با سیم‌کارت‌های دائمی شهری و بین شهری 570 ریال تعیین‌شده که تعرفه بین شهری کاهش و تعرفه شهری 6 درصد رشد یافته است.

 

همراه اول تا پایان شهریورماه نسل 3 و 4 تلفن همراه را همزمان ارائه می‌کند.

 

 امروز اخابر باخبرهای مجمع همراه مورد توجه قرار گرفت و در نیم ساعت پایانی بازار با صف خرید همراه شد. سود نقدی همراه می‌تواند اخابر را نیز با رشد سود همراه کند.

 

اما پارسان در شرایطی مورد توجه قرار گرفت و رشد 3 درصدی قیمت را تجربه کرد که در جدیدترین گزارش خود، اندکیپیش‌بینی سود خود را کاهش داده و مبلغ 1452 ریال اعلام کرده اما تاکید کرده است که 67 درصد از سهام شرکت پایانه‌ها و مخازن پتروشیمی را خریداری کرده که هفته اول اردیبهشت‌ماه قطعی می‌شود همچنین معامله بلوک پتروشیمی پارس نیز طی چند روز آینده نهایی می‌شود که بعد از آن شرکت با تعدیل عایدی همراه خواهد شد. پارسان سیاست تقسیم سود 90 درصدی دارد.

 

 پتروشیمی پارس، شرکتی است که تولیدکننده انواع خوراک برای بیشتر پتروشیمی‌هاست و اتان، پروپان، بوتان، پنتان پلاس، اتیل بنزن و استایرن مونومر تولید می‌کند که به دلیل افزایش نرخ محصولات و نیز افزایش نرخ رسمی دلار، با رشد سود مواجه خواهد شد. ضمن اینکه ظرفیت خالی بسیاری دارد که از پتانسیل‌های شرکت محسوب می‌شود. شرایط بنیادی شرکت بسیار خوب است و می‌تواند سبب افزایش سودآوری پارسان و هلدینگ خلیج‌فارس شود که 60 درصد از سهام این شرکت را دارد.

 

 امروز نماد معاملاتی فارس و تاپیکو متوقف شدند. نمادهای مارون، زاگرس، شکبیر، پترول، جم با رشد تقاضا همراه شدند اما اوره سازها حاشیه‌نشین بودند. قیمت جهانی اوره اندکی کاهش یافته است. کرمانشا و شیراز هر دو منفی معامله شدند. شیراز سهمی برای بلندمدت است که با بهره‌برداری از طرح توسعه‌هایش، با رشد سود قابل‌توجهی مواجه خواهد شد. مارون پتانسیل رشد سود را در دارد.

 

شپدیس در دوره مالی سه ماهه منتهی به 29 اسفند 92 مبلغ 413 ریال سود محقق کرده است. این شرکت نرخ گاز را 265 تومان و نرخ فروش داخلی اوره 874 تومان در نظر گرفته است. شپدیس امروز معاملات کم حجمی را در محدوده قیمت دیروز تجربه کرد.

 

وپترو، برای سال مالی 94 مبلغ 135 ریال سود پیش‌بینی کرده که 8 درصد کاهش نشان می‌دهد. این سهم معاملات 1.1 میلیونی را با رشد قیمت تجربه کرد.

 

 شپاکسا پیش‌بینی سود سال مالی 93 را مبلغ 1075 ریال اعلام کرده و 3 ماهه 21 درصد آن را پوشش داده است. پیش‌بینی سود شرکت 1048 ریال اعلام شده بود. در گزارش جدید هزینه‌های شرکت نیز دست بالاگرفته شده است. این شرکت هم امروز مورد توجه قرار گرفت.

 

پاکشو سهمی که گفته می‌شود ظرفیت خالی قابل‌توجهی دارد که پتانسیلی برای افزایش تولید شرکت محسوب می‌شود، امروز مورد عرضه قرار گرفت و برای رشد توان کافی نداشت.

 

 در گروه رایانه، همه نمادها با رشد همراه شدند اما سیستم و مفاخر و مداران با صف خرید سبکی همراه شدند. ریسک این گروه کم و شرایط بنیادی آن‌ها خوب است.

 

در گروه بانک، رشد قیمت‌ها زیاد نبود. حجم معاملات وبصادر قابل توجه بود. این سهم در قیمت‌های نزدیک اسمی عرضه‌کننده زیادی داشت که معاملات 26 میلیون سهمی را رقم زد.

وپاسار، وبملت و تجارت هم نسبتاً پر معامله بودند. وپارس هم رشد قیمت خوبی را داشت.

 

 در گروه انبوه‌سازی، ثاخت و ثغرب نسبت قیمت بر درامدی کمتر از 4 دارند و با رشد تقاضا همراه شدند. ثباغ، ثتران، ثاژن و کرمان هم حداکثر رشد قیمت را تجربه کردند. کرمان با اعلام پیش‌بینی سود 77 تومانی با صف خرید سبکی همراه شد.

در این گروه مجمع افزایش سرمایه ا.س.پ به تنفس خورد که قرار شد 9 اردیبهشت برگزار شود. این شرکت 6 ماهه 193 ریال سود محقق کرده است.

 

ثشرق 6 ماهه 28 ریال زیان شناسایی کرده ولی امروز در مقابل عرضه‌های سهم، تقاضای خوبی وجود داشت که معاملات 6 میلیونی سهم را رقم زد.

 

امروز در گروه حمل‌ونقل، حخزر با رشد تقاضا همراه شد. این سهم معاملات 4 میلیونی را با 4 درصد تجربه کرد. عمده معامله گران سهم حقیقی بودند.

 

گروه لیزینگ با خودرو هماهنگ حرکت می‌کند. امروز این گروه هم مورد توجه بودند و سبز پوشیدند. ولساپا، ولصنم وایران حداکثر رشد قیمت را تجربه کردند. ولصنم پیش‌بینی سود خود را برای سال 93 از مبلغ 361 ریال به 371 ریال افزایش داده و سه ماهه 27 درصد آن را پوشش داده است

 

 در گروه سرمایه‌گذاری، حجم معاملات کم بود. این گروه هنوز چندان مورد توجه قرار نگرفته‌اند. پردیس، وساپا، وتوصا در این گروه حجم معاملاتشان بیشتر بود.

 

 در بین سرمایه‌گذاری‌ها، وتوصا 6 ماهه 278 ریال محقق کرده که نسبت به مدت مشابه 12 درصد افت دارد اما این سهم مثبت معامله شد. امروز واتی هم بدلیل عدم توجه به سهم شیران منفی معامله شد

 

آتیه خواهان اعلام کرد در نظر دارد 2 درصد از سهام بانک خاورمیانه را با قیمت 300 تومان امروز عرضه کند 

 

وتوسم اندکی رشد قیمت را تجربه کرد. این سهم سه ماه منتهی به 29 اسفند 92 مبلغ 144 ریال سود شناسایی کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 58 درصدی دارد.

ونیرو هم 6 ماهه 119 ریال سود محقق کرده درحالی‌که مدت مشابه سال قبل زیان شناسایی کرده بود اما جزو گروه قرمز پوش قرار گرفت

وبهمن امروز در حالی منفی معامله شد که 3 ماهه 62 ریال سود محقق کرده است.

 

 سیمانی‌ها دو دسته شدند. گروهی که تعداد بیشتری داشتند، مورد عرضه قرار گرفتند و گروه دیگر سبزپوش شدند. گزارش‌های سیمانی‌ها تا کنون چندان خوب نبوده است. افزایش نرخ سیمان بعد از هدفمندی هنوز قطعی نشده است.

 

در گروه سیمان، سکرد برای دوره 6 ماهه منتهی به 29 اسفند 92 مبلغ 662 ریال سود محقق کرده است. سیمان درود از پیش‌بینی‌هایش جا ماند و کمتر از وعده محقق کرد.

 

 کاشی و سرامیکی‌ها نیز یکدست منفی معامله شدند.

 

 در گروه دارو، گزارش شرکت‌ها خوب بوده و احتمال اینکه شرکت‌ها بتوانند وعده‌هایشان را محقق کنند، زیاد است اما تعدادی از نمادهای این گروه با وجود رشد نسبی بازار، حاشیه‌نشین شدند.

 

در گروه خودرو، خودروسازان با رشد تقاضا و صف خرید همراه شدند. ورنا، خبهمن هم با رشد خودرو، صف خرید شدند. حق تقدم ایران‌خودرو نیز با وجود معاملات 3 میلیونی با صف خرید حدود 6 میلیونی همراه شد. به نظر می‌رسد نوسان گیران بر روی حق خودرو فعال‌شده‌اند.

 

ایران‌خودرو در حال تجمیع سهم خود و زیرمجموعه‌هایش در وپارس است. امروز قرار بود سهام وپارس خمحور به خودرو فروخته‌.

خمحور در گزارش 12 ماهه 92 مبلغ 12 ریال محقق کرده است.

 

چند رشته‌ای ها امروز رشد قیمت را تجربه کردند. خبرهایی از واگذاری بخشی از پتروشیمی پارس به غدیر نیز به طور مشترک با پارسان شنیده می‌شود.

 

غدیر هم طی گزارش جدید بر همان پیش‌بینی سود 122 تومانی تاکید کرده و سود تلفیقی را مبلغ 1487 ریال پیش‌بینی کرده است.

 

در گروه قند، قنیشا، 6 ماهه 300 ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه کاهش 67 درصدی داشته است. این سهم امروز منفی معامله شد.


شنیده می‌شود قثابت افزایش سرمایه دارد. امروز سهم با صف خرید همراه شد.

 

 

در گروه فولاد، فخوز شفاف‌سازی کرده که در طرح فولاد شایگان با ظرفیت تولید 800 هزار تن شمش با سهم 65 درصدی مشارکت کرده که به دلیل آغاز طرح در صورت‌های مالی لحاظ نشده است. این خبر فولاد را در ساعت پایانی بازار با رشد تقاضا همراه کرد. ارفع معاملات 4 میلیونی را در قیمت 449 تومان تجربه کرد. فولاد مبارکه هم معاملات 4 میلیونی را در قیمت 401 تومان داشت. این سهم نسبت قیمت بر درامدش کمتر از 5 است.


 

این روزها در بورس کالا، تقاضا برای محصولات فولادی و آلومینیوم و.. افزایش یافته است که می‌تواند به دلیل نگرانی از افزایش احتمالی قیمت‌ها بعد از هدفمندی حامل‌های انرژی باشد.

 

در این گروه فراور پیش‌بینی سود خود را با 27 درصد رشد مبلغ 814 ریال اعلام کرده است.

 

فایرا که روز گذشته شاهد افزایش قیمت آلومینیوم در بورس کالا بود، 21 اردیبهشت به مجمع می‌رود

 

فاسمین هم امروز با صف خرید سبکی همراه شد.

 

در گروه لاستیک و پلاستیک، گزارش مثبت پکویر سبب شد تا توجه معامله گران به سایر نمادهای گروه نیز جلب شود. پکویر 1006 ریال سود طی سه ماه شناسایی کرده که رشد 155 درصدی نسبت به مدت مشابه نشان می‌دهد.

 

در گروه پالایش همه بجز شنفت مثبت معامله شدند.

 

 حفاری سهمی است که طی مدت اخیر اصلاح قابل‌توجهی کرده و مستحق رشد بود.

سنگ آهنی‌ها نیز همه رشد قیمت را تجربه کردند. ومعادن در قیمت‌های کمی معامله می‌شد.

 

در گروه غذایی،نیمی از نمادها مثبت بودند. غگل، غشاذر، غدشت، غچین با رشد قیمت همراه شدند. غصینو مبلغ 1412 ریال سود شناسایی کرده است. مجمع مارگارین به تنفس خورده و تمدید خواهد شد.

 

 امروز بازار خوبی داشتیم و احتمالا فردا نیز بازار سبز خواهد بود.

/ 0 نظر / 72 بازدید