شنیده های بازار بورس 13 اردیبشهت 93

مجموع خبرهای منتشره در بازار مثبت است. نرخ سود بانکی برای سپرده های کوتاه مدت و بلند مدت بین 10 تا 22 درصد تعیین شد و از امروز نظارت بر بانکها در جهت اجرای این تفاهم نامه انجام خواهد شد. خبری که در بلند مدت می تواند به کاهش سپرده گذاری در بانک بیانجامد و در کوتاه مدت اثر روانی آن، بازار سهام را متاثر کند.

 

در حوزه اخبار سیاسی، ایران و گروه موسوم به 1+5 (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان) روز 23 اردیبهشت دور جدیدی از مذاکرات جامع هسته‌ای را در شهر وین اتریش آغاز می‌کنند. طرفین می‌گویند از این دور، بحث بر سر پیش‌نویس توافق جامع هسته‌ای، آغاز می‌شود.  مذاکرات بسیار جدی است و گفتگو در خصوص جزییات نیز مطرح خواهد شد.طرفین برای رسیدن به توافق نهایی تلاش می کنند.

در اخبار اقتصادی، هدفمندی با افزایش قیمت بنزین اجرایی شد و فعلا ستاد نظارت بر بازار قیمت ها را کنترل می کند اما افزایش نرخ منتفی نیست بنابراین انتظارات تورمی در بازار وجود دارد.

این روزها بورس کالا بسیار پر معامله بوده و فعالان اقتصادی از محصولات فولادی، آلومینیوم و محصولات پتروشیمی استقبال خوبی کردند بطوریکه بیشتر محصولات عرضه شده با رشد قیمت همراه شدند.

آمار صادرات فروردین ماه نیز بیانگر رشد صادرات پروپان ، بوتان و متانول بوده است.

در بازار داخل دلار در سطح 3300 تومان قرار دارد این در حالی است که بیشتر شرکت های پتروشیمی دلار را 3000 تومان لحاظ کرده اند که از این منظر پتانسیل رشد سود را دارند.

امسال دولت مصصم به بهره برداری از فازهای 15 و 16 پارس جنوبی است که تامین خوراک شیرین پتروشیمی ها را به عمده دارند.

تامین خوراک می تواند رشد تولید و در نهایت رشد سود آن ها را رقم بزند.

 خراسان در این گروه 31 همین ماه به مجمع می رود. زاگرس هم که متوقف است. سیاست تقسیم سود بالا و پرداخت زودهنگام سرمایه گذاران را به حضور در مجمع تشویق می کند.

 

امروز بنظر می رسد گروه پتروشیمی مورد توجه قرار گیرد.یکی از شرکت های زیرمجموعه تاپیکو بنام پرسی گاز نیز 6 ماهه92 مبلغ 977 ریال سود محقق کرده که با توجه به افزایش سرمایه 167 درصدی شرکت رشد قابل ملاحظه ای نسبت به مدت شمابه سال قبل از گزارش داشته است. از طرف دیگر اوراق تبعی این شرکت خرداد ماه سررسید می شود و انتظار رشد قیمت سهم  می رود.

شوش سه ماهه منتهی به 10 فروردین ماه 297 ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال ماقبل رشد 13 درصدی داشته است.

 

 در گروه فولاد، فولاد مبارکه بر لحاظ افزایش نرخ هدفمندی در بودجه تاکید کرده است. تامین فاینانس طرح فولاد شایگان با مشارکت 65 درصدی فخوز ، گشایش اعتبار شد. گروه فولادی نیز از شرایط بنیادی خوبی برخوردارند و ممکن است انتظارات تورمی از رشد قیمت محصولات آن ها که این روزها سبب رشد تقاضایشان در بورس کالا شده است، قیمت سهم آن ها را نیز اندکی افزایش دهد.

در گروه آلومینیوم نیز پتانسیل رشد سود وجود دارد زیرا قیمت محصولات آن ها در بورس کالا با رشد همراه شده است.

 

در گروه خدمات فنی مهندسی، روز چهارشنبه رهبر معظم از یکی از زیرمجموعه های مپنا بازدید کرد و همین موضوع سبب خوشبینی سهامداران به آینده شرکت شده است. اتفاق بینادی خاصی در شرکت رخ نداده است.

 

در گروه رایانه، مفاخر در گزارش 12 ماهه اندکی کاهش سود داشت و مبلغ 269 ریال سود محقق کرد در حالیکه 271 ریال اعلام کرده بود.

 

در این گروه رکیش و رتاب مورد توجه حقوقی ها هستند.رانفور هم که با افزایش سرمایه 180 درصدی همراه است که شایعاتی از افزایش درصد افزایش سرمایه به 250 درصد هم شنیده می شود. سیستم کمترین نسبت قیمت بر درامد را در گروه دارد. شنیده می شود فن اوا قرارداد جدیدی منعقد کرده است ضمن اینکه در پرتفوی خود خودرویی دارد. ریسک گروه کم است.

 

در گروه انبوه سازی، شرکت عمران پردیس مبلغ خرید هر واحد مسکن مهر را افزایش داده است و دلیل آن را افزایش قیمت سیمان، مصالح ساختمانی و غیره درسال جدید اعلام کرده که سبب رشد بهای تمام شده ساخت مسکن می شود.

بهای تمام شده همواره عاملی برای رشد قیمت مسکن است اما با توجه به کاهش قدرت خرید مردم بنظر می رسد در صورت افزایش قیمت، اطراف تهران مستعد توجه بیشتر مردم است.

درسهام انبوه سازی بیشتر نوسان گیران حضور دارند.

 

در گروه بانک، دی با شایعه افزایش سرمایه همراه است و بانک ملت نیز افزایش سرمایه خود را ثبت کرده است. وبصادر هم در قمیت های اسمی دست و پا می زند در شرایط فعلی با نفود وبصادر به سطح 95 تومان، این قیمت حمایت جدید سهم محسوب می شود. با وجود معاملات پر حجم در این سهم اما همچنان عرضه کننده زیاد دارد. وبملت هم با ثبت افزایش سرمایه می تواند پر عرضه تر شود.

 

در گروه سیمان، افزایش نرخ سیمان فعلا منتفی است و به خرداد منتقل شده است. این گروه فعلا محرکی ندارند. سخزر در گزارش 12 ماهه اندکی کمتر از پیش بینی محقق کرد. این شرکت 22 اردیبهشت ماه به مجمع می رود. اما سرود کمی بیش از پیش بینی سود محقق کرده است.

 

 در گروه دارو، شرایط بنیادی شرکت ها خوب است اما بنظر می رسد بدلیل عدم پرداخت زودهنگام بسیاری از سهامداران تمایلی به حضور در مجمع این شرکت ها ندارند و همین عامل سبب عرضه در گروهی شده است که از شرایط رشد سود خوبی برخوردارند. همچنان هلدینگ های گروه پر پتانسیل ارزیابی می شوند. دامین 29 ماه به مجمع می رود.

 

 در گروه روی نیز پتانسیل رشد سود از محل تسعیر ارز وجود دارد. فسرب متوقف می شود.

 

 میدکو برای سال مالی 93 با سرمایه جدید مبلغ 208 ریال سود پیش بینی کرده است. افزایش تولید کارخانجات کنسانتره و آهن اسفنجی فولاد سیرجان ایرانیان و کک سازی و کنسانتره  فولاد زرند ایرانیان  و به بهره برداری رسیدن فروسیلیس همدان و نیز درامد حاصل از فروش سرمایه گذاری ها سبب شده تا این شرکت با وجود افزایش سرمایه 33 درصدی، یک ریال افزایش دهد.

این شرکت هزینه های مالی خود را برای سال 93 کاهش داده است.

 

 گروه خودرو، سایپا افزایش سرمایه دارد. نوسان گیران در گروه حضور دارند. خگستر پیش بینی سود خود را از 534 ریال به 863 ریال از محل فروش حق تقدم ناشی از افزایش سرمایه وپارس افزایش داد.

خعتبار هم با رشد سود ناشی از فروش سهام ایران دوچرخ همراه است.

 

در گروه لیزینگی،ولغدر تعدیل مثبت 65 درصدی داد و احتمال تعدیل مثبت ولساپا نیز بالاست.

 

 سنگ آهنی ها نیز شرایط بنیادی خوبی دارند. چند رشته ای ها کم ریسک هستند.

 

با افزایش قیمت بنزین، مصرف بنزین در کشور کاهش یافته و برخی کارشناسان معتقدند در شرایط فعلی با کاهش مصرف داخل، زمینه صادرات بنزین پالایشگاه ها فراهم می شود.

 

 

منبع : شرکت سرمایه گذاری آرمان آتی 

/ 0 نظر / 82 بازدید