پیش‌بینی بازدهی در محدوده ۴۰ درصدی بورس برای سال 93

جمالی، مدیرعامل تأمین سرمایه آرمان در نشست صبحانه کاری بازار سرمایه با یادآوری اینکه بازار سرمایه با فراز و نشیب‌هایی همراه بود، اظهارداشت: اخیراً در بازار سرمایه به گونه‌ای تبلیغات شد که گویا هرکس وارد بازار سهام شود حتماً سود خواهد کرد.

وی ادامه داد: در بازار سهام ایران، افزایش جهانی قیمت کالا و نرخ ارز مهمترین عوامل تغییرات صنایع بزرگ بورسی به شمار می‌روند که محصولات پتروشیمی، نفت، فلزات و سیمان از جمله آن است.

جمالی با اشاره به اینکه زمانی می‌توان انتظار بازدهی بسیار خوب از بازار سهام داشت که قیمت‌های جهانی یا نرخ ارز افزایش یابد، گفت: اکنون اقتصاد دنیا از رکود خارج شده و دولت جدید هم با سیاست‌های جدید در حوزه اقتصاد و سیاست موجب ایجاد ثبات نسبی در کشور شده است.

وی گفت: پیش‌بینی از چشم‌انداز بازار سهام، رشد فراتر از نرخ تورم است و بسیاری از شرکت‌های بزرگ با توجه به تعدیل مثبت خود در آینده، وضعیت مناسبی خواهند داشت.

وی با تاکید بر اینکه اکنون بازار فعلی با ثبات و قابل اتکاست، تصریح کرد:  به عنوان مثال،‌در صنعت سیمان افزایش نرخ گاز از 70 به 100 تومان پیش‌بینی شده بود و در صورت افزایش نرخ سیمان تعدیل مثبت برای صنعت را فراهم می‌کند.؛ در صنعت پتروشیمی، پالایشگاه‌ها، معدنی و فلزی نیز وضعیت کلی خوب است.


این کارشناس بازار سرمایه همچنین صنعت پالایشگاهی را مورد اشاره قرار داد و گفت: اکنون صنعت پالایشی پس از افت شدید قیمتی به سطوح ارزنده و بسیار کم ریسکی رسیده‌ است و ریسک خطرناکی در بازار به صورت کلی نمی‌بینیم.


جمالی درباره چشم‌انداز آینده بازار سرمایه تصریح کرد: بازدهی کلی بازار در آینده با توجه به شرایط پیش رو در محدوده 30 تا 40 درصد خواهد بود و در این میان به متولیان بازار نیز پیشنهاد کرد که برای 50 شرکتی که بیشترین سهام شناور و ارزش بازار را دارند، دامنه نوسان و حجم مبنا را بردارند.


وی در پایان تاکید کرد: همچنین برای نمادهای حاضر در بورس باید بازارگردان وجود داشته باشد تا در چنین شرایطی نقش‌آفرینی کند؛ اکنون حرکت صندوق توسعه بازار با ماموریت سرمایه‌گذاران در تضاد است و باید هر شرکت به صورت اختصاصی برای خود بازارگردان داشته و حضور بازارگردان باید الزامی شود.


/ 0 نظر / 48 بازدید