مفاهیم و مقدمات بورس (( 7 ))

اولین کار برای بررسی وضعیت یک سهم باز کردن صفحه روز  مربوط به آن در سایت بورس اوراق بهادار از مسیر زیر است :

نماد مورد نظر (مثلا : فولاد )  -----  ریز معاملات   -----   TSETMC.COM  

بعد از باز شدن صفحه هر نماد به ترتیب آیتم هایی را میبیند که از راست به چپ به ترتیب زیر است :

-  قیمت آخرین معامله :  آخرین قیمتی که سهم در روز معامله شده .

-  قیمت پایانی  : میانگین قیمتهای معامله شده سهم در طول روز . قیمت پایانی مبنای شروع معامله در روز آینده خواهد بود و قیمت واقعی سهم در پایان روز قیمت پایانی است .

 

- تاریخ آخرین معامله 

- قمیت دیروز

- بیشترین قیمت : بالاترین قیمت معامله شده در طول ساعات معامله 

- کمترین قیمت  : کمترین قیمت معامله شده در طول ساعات معامله 

 - اولین قیمت 

- ارزش معامله : حاصلضرب تعداد سهام معامله در قیمت هایی که هریک معامله شده اند  . این آیتم در تحلیل سهم مهم است که بعدا توضیح خواهم داد .

- حجم معامله  : تعداد سهام معامله شده در روز .

- حجم مبنا : این عدد در مورد هر سهم منحصر به فرد است و به نسبت بزرگی شرکت رقم بالاتری خواهد بود. این آیتم در بازار سهام کشورهای بزرگ وجود ندارد و در کشور ما برای جلوگیری از رشد یا افت ناگهانی سهام شرکت ها این تدبیر اندیشیده شد که باتوجه به جغرافیای بازار بورس ایران به نظر بنده کار سنجیده ای بوده .

- ارزش بازار : این عدد نشانگر ارزش معاملات سهم به نسبت بازار  است .

 

- EPS :  مقدار سودی که شرکت در آخرین مجمع خود اعلام کرده که در پایان سال مالی شرکت به آن دست خواهد یافت . این آیتم بسیار در تحلیل یک شرکت مهم محصوب میشود چون   EPS  نشانگر قدرت یک شرکت در سود دهی به سهامدارانش است .

 

- P/E :  قیمت روز سهم تقسیم بر سود سالانه   ( Price/ Eps )  و هرچه این عددکوچکتر  باشد سهم ارزنده تر است .

 

- حداقل قیمت : پایینترین قیمتی که امروز سهم میتواند در آن معامله شود .

- بالاترین قیمت : بالاترین قیمتی که سهم میتواند در آن معامله شود  ( یعنی همان قیمت پایانی دیروز  ضرب در   درصد   و بعد بعلاوه  قیمت پایانی دیروز  و اگر به جای بعلاوه منها کنید حداقل قیمت را بدست خواهید آورد .)

 

- تعداد سهام : تعداد کل سهام شرکت را بیان میکند . 

 

مواردی که در بالا ذکر شد توضیح ابتدایی ترین موارد در مورد هرسهم بود .

در زیر مواردی را به صورت ساده توضیح میدهم که با حضور بیشتر در بورس بیشتر با آنها سرو کار خواهید داشت .

  

 

تحلیل در بورس :             

اساسا در بازار های بورس جهان و البته کشور خودمان برای تحلیل شرکتها برای تخمین ارزندگی سهم برای سرمایه گذاری و یا فروش و خروج از سهم از یکی از روش های تحلیل   تکنیکال   و یا  بنیادی ( فاندامنتال ) استفاده میشود . هر چند هردو این روشها عمل و ابزاری است برای موفقیت و کسب سود و جلوگیری از اشتباه در سرمایه گذاری و هدف مشترکی را دنبال میکنند اما هر کدام علمی متفاوت با الفبا – منابع و مختصات خاص خود هستند .

سئوالی که اکثر افراد در شروع فعالیت خود در بورس و تحلیل شرکتها دارند این است که کدام تحلیل بهتر است و زمانی که صرف یادگیری و کسب تجربه در آموختن تحلیل بورسی  میکنند بهتر است صرف یادگیری کدام نوع تحلیل شود . بگذریم که معمولا خیلی از افراد بعد از کلی دو دلی و شک و تحقیق در یادگیری تحلیل در نهایت هیچ یک را یاد نمیگیرند و با سئوال از افراد به خرید و فروش سهم اقدام میکنند (  تئوری معروف  :  بابا ول کن همون روش خودمون بهتره )  حال اینکه کدام روش خدا میداند .

در کل شما باید بدانید برای پیشرفت در بورس باید روشی برای ارزیابی سهم ها برای خود داشته باشید و بتوانید توانایی و دانش خود را نسبت به سال های گذشته مقایسه و ارتقا یافته ببینید .

من در ذیل توضیحی اجمالی از تحلیل تکنیکی و تحلیل بنیادی عرض میکنم .

 


تحلیل تکنیکی ( تکنیکال )  :

اساس تحلیل تکنیکال قیمت است و تحلیلگر تکنیکی اعتقاد دارد تمامی آیتم هایی که در تحلیل بنیادی مورد ارزیابی و بررسی قرار میگیرد  در قیمت روز هر سهم گنجانده شده  و اگر ارزش ذاتی سهمی دستخوش نوسان و تغییر شود  ناگزیر قیمت آن نیز تغییر خواهد کرد و در نهایت با بررسی قیمت و استفاده از تکنیک های خاص و عمدتا ریاضیاتی این نوع تحلیل می توان تشخیص داد که این سهم برای خرید ارزنده است یا خیر .

تحلیل تکنیکال هم مانند هر علم دیگر نیاز به فراگیری ترتیبی داشته و دارای الفبای خاص خود است و نمیتوانید موضوعات این علم را بدون یادگیری اصول و پیوستگی به صورت مفید فرا بگیرید .

این نوع تحلیل دارای سرعت پیش بینی خوبی است و برای معامله گرانی در یک بازه زمانی تعداد بالایی معامله انجام میدهند و به قولی نوسان گیر هستند گزینه مناسب است .

البته در حال حاضر تحلیل تکنیکال  روش اصلی تحلیل بورس وبازار های مالی محسوب میشود .

 

 

تحلیل بنیادی  ( فاندامنتال )  :

دیدگاه تحلیل بنیادی بررسی قدرت سود دهی یک شرکت به عنوان یک بنگاه اقتصادی است .

تحلیلگر بنیادی با بررسی صورت های مالی و کشف آیتم هایی مانند : بدهی  -  درآمد  - محصولات – سهم بازار شرکت  -  فروش  -  قدرت رقابت  -  چشم انداز شرکت و صنعت مذبور -  قدرت رقابت و بسیاری آیتم های دیگر به ارزیابی ارزش ذاتی سهم پرداخته و ارزندگی سهم را برای سرمایه گذاری تعیین میکند .

 


بازار افزایشی  (bull  ) :

بازار افزایشی و در حال رشد را بازار bullish  میگویند .

 

بازار کاهشی ( bear  ) :

بازار کاهشی و منفی را بازار  bearish   میگویند .

 

 

عرضه اولیه :

سهمی که برای اولین بار در بورس مورد معامله قرار میگیرد . این سهم ها معمولا در روزهای ابتدایی با حمایت دولتی همراه بوده و رشد قیمت را تجربه میکنند .

 

Stage  :

افرادی که فقط در عرضه اولیه ها سرمایه گذاری میکنند را stage   می نامند .

 

افزایش سرمایه :

شرکتها در طول دوره فعالیت خود بر حسب نیاز بازار و توانمندی توسعه فعالیت خود تصمیم به گسترش و سرمایه گذاری مجدد در دارایی های شرکت میکنند که تامین نقدینگی برای این کار راه های گوناگونی وجود دارد که در ادامه توضیح داده میشود .

 

حق تقدم :

وقتی شرکت افزایش سرمایه میدهد حقی برای سهامداران قدیمی خود قائل می شود که این حق را حق تقدم میگویند و این حق مابه تفاوت قیمت روز سهم منهای قیمت اسمی سهم ( 100 تومان ) است .

 DPS   :

سود نقدی که شرکت در پایان هر سال مالی در مجمع عمومی به سهامداران به ازای هر سهم اختصاص میدهد را DPS   میگویند .

 

 

سود انباشته :

گاهی شرکت ها در مجمع سالانه مقداری از EPS     اعلام شده را به صورت سود نقدی ( DPS   ) به سهامداران پرداخت نکرده و به صورت سود انباشه شرکت لحاظ میکنند که میتواند در آینده منبع مالی افزایش سرمایه – طرح های توسعه باشد و یا در EPS    سال آینده سهم لحاظ گردد .

 

درصد پوشش سود :

معمولا شرکتها هر سه ماه یکبار صورت و بیلان کاری از عملکرد مالی خود ارائه میکنند که در آن درصدی از EPS   که در این مدت محقق شده را بیان میکند و میتوانید پیشرفت و عملکرد شرکت در تحقق سودی که اعلام کرده را دریابید .

البته نباید شرکت ها را به صورت کلی از نظر پوشش سود مقایسه کرد چون بسیاری از شرکت ها در ماه های ابتدایی پوشش خوبی ندارند و بلعکس و درک چگونگی پوشش سود صنایع مختلف نیاز به کمی تجربه و شناخت در مورد فصول سود دهی شرکتها دارد .

 

NAV    قیمت :

ارزش بازاری کل سهام شرکت   منهای   بدهی ها    تقسیم بر   تعداد کل سهام  میشود NAV   سهم که بالا بودن این عدد نشان دهنده موفقیت مدیران شرکت در بازار سهام و ارزنده بودن سهام این شرکت است .

 

ضریب آلفا :

این ضریب نشانه رشد و پتانسیل ذاتی سهم فارق از تاثیر کلیت بازار است .

مثلا اگر ضریب آلفای سهمی  1.5  و یا   2   باشد می توان نتیجه گرفت که قیمت این سهم طی یکسال به ترتیب  50  و یا   100 درصد افزایش خواهد داشت .

 

 

ضریب بتا :

این ضریب نشانه ارتباط و تاثیرپذیری سهم از وضعیت کلی بازار است .

مثلا اگر ضریب بتای سهمی  2   و یا   3   باشد  میتوان نتیجه گرفت  با افزایش کل بازار به میزان 10 درصد     سهم مذکور میتواند  به ترتیب   20  و یا   30  درصد رشد را در همان زمان تجربه کند.

 

توضیح ارائه شده در مورد موارد فوق بسیار اجمالی است و هریک از موارد دارای جزئیات بیشتر و تخصصی تری هستند  .


خواهشمندم نظر ویا سئوالات خودتان را برایم بگذارید تا کمکی در جهت تکمیل نوشته های  وبلاگ خودتان باشد  .


/ 2 نظر / 1407 بازدید
معصوم ایزدی

با تشکر از مواد توضیحی و کاش با فونت زیبا نگاشته می شد. درود

معصوم ایزدی

[گل]