برنامه ریزی ایران خودرو دیزل ( خاور ) برای افزایش تولید

صنعت خودرو و ساخت قطعات از جمله صنایعی است که همراه با اتفاقات مثبتی که در وضعیت سیاسی کشور رخ داد، مورد اقبال فعال بازار سرمایه قرار گرفت بطوریکه در بسیاری از روزهای معاملاتی بازار سهام شاهد رشد قیمت سهام شرکت های فعال در این گروه هستیم. از این رو در صدد برآمدیم تا از وضعیت یکی از شرکت های فعال در این صنعت اطلاعاتی کسب کنیم.

در همین ارتباط، مدیر عامل شرکت ایران خودرو دیزل پیرامون وضعیت عملیاتی "خاور" طی سال مالی جاری عنوان کرد: کمبود نقدینگی مورد نیاز جهت تولید محصولات و مشکلات موجود در تأمین و تدارک آن موجب شد تا این شرکت به برنامه های خود جهت دستیابی به سود برآوردی 51 ریالی دست نیابد، به طوریکه "خاور" طی دوره عملکرد شش ماهه نخست سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 92 پوشش 160 درصدی زیان برآوردی 421 ریالی را تجربه کرده است.


مهدی یونسیان به تولید 807 دستگاه از محصولات همچون کامیون و اتوبوس طی نیمه اول امسال اشاره کرد و ابراز داشت: این در حالی است که شرکت با بکارگیری برنامه هایی جهت تأمین نقدینگی مورد نیاز تولید و در راستای بهبود وضعیت تولید موفق به تولید 803 دستگاه تنها طی 100 روز گذشته شد و بدین نحو توانست روند نامناسب تولید طی نیمه اول امسال را تا اندازه زیادی جبران کند. برهمین اساس "خاور" در نظر دارد تا پایان امسال به تیراژ تولید 3200 دستگاه دست یابد که تاکنون تولید حدود 1600 دستگاه محقق شده و به نظر می رسد با توجه به تمهیداتی که جهت تأمین نقدینگی مورد نیاز اندیشیده شده دستیابی به این میزان تولید چندان دور از انتظار نباشد.


وی به برنامه های شرکت جهت تأمین منابع مالی مورد نیاز تولید اشاره کرد و گفت: علاوه بر دریافت وام بانکی، برنامه هایی همچون انتقال دفتر مرکزی به کارخانه و فروش آن در نظر گرفته شده که برنامه فروش دفتر مرکزی در مرحله قیمت گذاری توسط کارشناسان به سر می برد. این در حالی است که "خاور" حتی با اجرای برنامه های مذکور کماکان با مشکل کمبود نقدینگی، کاهش تقاضا، تخصیص ارز مبادله ای و خرید CKD به عنوان قطعه اولیه مورد نیاز با نرخ ارز آزاد مواجه است.


این مقام مسئول در ارتباط با تولید محصولات جدید تصریح کرد: خط تولید سه نوع محصول جدید همچون کشنده A7، آریا و پیک آپ اخیراً به بهره برداری رسیده به گونه ای که 200 دستگاه کشنده ََA7 و 100 دستگاه آریا آماده تحویل به متقاضیان است و 100 دستگاه پیک آپ نیز پس از اخذ مجوز شماره گذاری آماده تحویل به متقاضیان می شود.


مدیر عامل این شرکت تولیدکننده خودروهای سنگین در خصوص نرخ فروش محصولات اظهار داشت: با توجه به رشد قیمت قطعات و لوازم مورد نیاز تولید و در پی آن هزینه های تحمیلی بر شرکت، قیمت محصولات تولیدی نیز با رشد همراه شده که این افزایش نرخ فروش محصولات با نظارت سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان صورت پذیرفته است.

یونسیان به صادرات هشت درصدی محصولات اشاره کرد و گفت: خودروهای تولیدی به کشورهای عربی و با نرخ ارز آزاد صادر می شود و پیش بینی می شود تا پایان امسال درآمد حدود چهار میلیون دلاری از محل صادرات محصولات عاید شرکت شود که از این مبلغ حدود سه میلیون دلار آن محقق شده است.


وی در خصوص واردات 44 درصدی قطعات و لوازم مورد نیاز تصریح کرد: لوازم اولیه مورد نیاز از کشورهای اروپایی و چین و با نرخ ارز آزاد فراهم می شود.


این مقام مسئول با اشاره به اجرای برنامه افزایش سرمایه "خاور" در این ارتباط اظهار داشت: اجرای برنامه افزایش 100 درصدی سرمایه شرکت از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران در مراحل پایانی به سر می برد، به گونه ای که پیش بینی می شود این برنامه تا پایان سال جاری به اجرا درآید. علاوه بر این، "خاور" برنامه ای به منظور افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها در نظر دارد که این برنامه نیز در حال اجراست.

مدیر عامل شرکت ایران خودرو دیزل در ارتباط با طرح های عمده در دست اجرای آن بیان کرد: پروژه های تولید ون و کامیون کشنده از جمله طرح های خارجی شرکت به شمار می روند که از کشورهای خارجی وارد می شود. همچنین طرح های داخلی دیگر همچون تولید مینی بوس جدید و کامیون نیز در حال اجراست که پروژه تولید مینی بوس جدید به منظور مشارکت در طرح خودروهای فرسوده سازمان حمل و نقل و سوخت اجرایی خواهد شد.

یونسیان افزود: مراحل انجام تحقیقات و اخذ مجوز انجام شده و تولید انبوه محصولات عنوان شده و در پی آن تحویل آنها به متقاضیان عمده منوط به عقد قرارداد با متقاضیان است.


یونسیان در خاتمه پیرامون واگذاری بلوک 33 درصدی بانک پارسیان توسط ایران خودرو و اثرپذیری "خاور" از اجرای این برنامه اظهار داشت: با توجه به سیاست های اخذ شده از سوی شرکت ایران خودرو مبنی بر تمرکز بیشتر بر تولید محصولات به جای فعالیت بازرگانی، این شرکت نیز طبق سیاست های اخذ شده توسط مدیریت ایران خودرو عمل خواهد کرد.

/ 0 نظر / 72 بازدید

Whoops, looks like something went wrong.