موشک جواب موشک ( واکنش پتروشیمی ها به افزایش نرخ گاز )

با تصویب نرخ ۱۵ سنت برای گاز پتروشیمی در مجلس

پتروشیمی‌ها دولت را به قطع سوبسید دولتی تهدید کردند


دبیر انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی گفت: ما در سال گذشته ۴۰۰ میلیون دلار به دولت سوبسید دادیم یعنی محصولات را زیر قیمت به دولت فروختیم، امسال این میزان کمتر شد و در صورت عملیاتی شدن نرخ ۱۵ سنتی، دیگر به دولت سوبسید نخواهیم داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی احمد مهدوی در نشستی خبری اظهار داشت: هر چه مجلس و دولت تصمیم بگیرند ما تسلیم هستیم اما باید تبعات تصمیمات را بگوییم.


وی افزود: بازار بورس پایان هفته گذشته با ۱۰۰۰ واحد کاهش شاخص روبه رو شد و امروز نیز تا ظهر کاهش ۶۵۰ واحدی را شاهد بودیم که تبعات تصمیم مجلس برای تعیین قیمت ۱۵ سنتی خوراک گازی واحدهای پتروشیمی را می توان از همین جا دید.


مهدوی با بیان اینکه ما نیز کاملا با رانت مخالفیم، گفت: باید توجه داشت که پتروشیمی مزیت کشور ماست و باید به گونه ای سیاست گذاری کنیم که جذب سرمایه گذاری را مختل نکند ، من با اطمینان می گویم اگر نرخ ۱۵ سنتی برای خوراک واحدهای گازی پتروشیمی نهایی شود، در سال ۹۳ هیچ سرمایه گذاری جدیدی چه داخلی و چه خارجی در پتروشیمی ها صورت نخواهد گرفت.


دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی با تأکید بر اینکه صنعت پتروشیمی یک صنعت و زیر مجموعه وزارت صنعت است، اذعان داشت: نظر وزیر صنعت تعیین نرخ ۸ سنتی برای پتروشیمی ها بود.


وی افزود: نظر وزارت نفت که اعلام کرد ۱۸ سنت نرخ مناسب خوراک است نظر وزارت نفت بود نه دولت، در دولت اکثرا موافق این بودند که نرخ خوراک نباید به شدت افزایش یابد.


مهدوی در پاسخ به اینکه افزایش نرخ خوراک گاز، موجب افزایش نرخ محصولات تولیدی می شود یا خیر، تصریح کرد: ما در سال گذشته ۴۰۰ میلیون دلار به دولت سوبسید دادیم یعنی محصولات را زیر قیمت به دولت فروختیم، امسال این میزان کمتر شد و در صورت عملیاتی شدن نرخ ۱۵ سنتی، دیگر به دولت سوبسید نخواهیم داد.


وی ادامه داد: هم اکنون اوره را ۶۱۲ تومان به دولت می دهیم که با اجرایی شدن نرخ جدید، اوره بیش از ۱۰۰۰ تومان قیمت گذاری می شود و دولت مجبور می شود یا قیمت اوره تحویلی به کشاورز را افزایش دهد یا یارانه این بخش را افزایش دهد.


دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی با اشاره به اینکه مصوبه قانون هدفمندی در مورد تعیین نرخ خوراک گاز و مایع به میزان ۶۵ درصد فوب خلیج فارس به مدت ۱۰ سال اجرایی نشد، گفت: هم اکنون به دلیل سود پایین واحدهای پتروشیمی که با سوخت مایع کار می کنند، هیچ تقاضایی برای سرمایه گذاری در پتروشیمی های مایع وجود ندارد.


مهدوی از برگزاری اجلاس اثرات شل گس بر اقتصاد دنیا و ایران در اردیبهشت ماه سال آینده خبر داد و اظهار داشت: قیمت گاز هرچه پایین بیاید محصولات پتروشیمی را نیز تحت تأثیر قرار می دهد و شل گس ها تهدیدی است که کشور باید برای آن تدبیر کند.


این فعال بخش خصوصی از احتمال واردات گاز توسط واحدهای پتروشیمی خبر داد و گفت: اگر قیمت گاز در کشور به حدی گران باشد که احداث خط لوله و واردات گاز برای مالکان پتروشیمی صرفه اقتصادی پیدا کند، احتمال واردات گاز توسط بخش خصوصی پتروشیمی وجود دارد همانطور که واحدهای خوراک مایع پتروشیمی اقدام به واردات نفتا از عراق کردند.


/ 0 نظر / 64 بازدید