خیز صعودی بورس

بورس تهران، دیروز در شرایطی با 178 واحد افزایش مواجه شد که در بازار دیروز معامله‌گران در نشانه‌ای از بهبود شرایط کلی بازار شاهد جابه‌جا‌یی گروه پیشرو بودند و گروه خودرویی پس از چند روز صدرنشینی در بازار وارد فاز استراحت کوتاه مدت شده و گروه بانکی با رشد قیمتی جایگزین این گروه شد. 

 


دیروز بانک‌هایی نظیر صادرات، دی، تجارت، سرمایه و ایران زمین با صف خرید همراه شدند. انتشار خبرهایی در مورد احتمال کاهش ذخیره قانونی بانک‌ها در ایجاد این رونق موثر بود. 

 

 


پیش از این کاهش میزان ذخیره قانونی بانک‌ها و افزایش زمان تسویه بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی از 24 ساعت به 72 ساعت بخش‌هایی از توافق بانک‌ها و بانک مرکزی برای کاهش سود بانکی بود.

 

 


به عقیده کارشناسان کاهش میزان ذخیره قانونی تاثیر مهمی برای بانک‌های بزرگ از جمله ملت، تجارت، صادرات، پارسیان و پاسارگاد دارد.

 


بر این اساس باید گفت صنعت بانکداری دیروز دوباره به کمک بازار سرمایه آمد و واکنش نماد 6 بانک بزرگ خصوصی کشور به شایعاتی در رابطه با کاهش نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها، افزایش سرمایه این گروه در بورس و تحلیل‌های مرتبط با سودآوری این گروه بعد از کاهش نرخ سود سپرده‌ها، شاخص بورس را مثبت کرد، به‌طوری‌که شاخص کل بازار به رقم 77 هزار و 931 واحد رسید که این رقم حکایت از افزایش 178 واحدی (معادل 23/0 درصد) دارد. 

 

 


به این ترتیب بازار به مدد گروه‌های بانکی، هفته مثبتی را آغاز کرده است. البته در این راستا نماد برخی دیگر از شرکت‌های بزرگ بازار به عنوان لیدر‌های اصلی همچون تاپیکو و گسترش نفت و گاز پارسیان در روند صعودی شاخص موثر بودند. 

 


به گزارش «دنیای اقتصاد» دیروز نمادهای بانک‌های پارسیان، ملت، تجارت، صادرات، پاسارگاد و انصار در بالای جدول موثر‌ترین‌های نمادها قرار گرفتند.
روز گذشته همچنین ارزش کل معاملات به 137 میلیارد تومان رسید که این رقم بیش از 33 درصد افت روزانه را نشان می دهد. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می دهد این رقم در مقایسه با ماه گذشته کاهش 34 درصدی را نشان می دهد. 

 


به نظر می‌رسد هنوز مباحث مرتبط با نرخ سود سپرده‌های بانکی در بازار بی‌تاثیر است. 

 


در این راستا یک صاحب‌نظر حوزه اقتصادی معتقد است: بحران زدایی و رونق به بورس تهران نیازمند ابزار و فاکتورهای خاصی است که تا آن موارد اعمال نشود امیدی به بهبود اوضاع بورس نخواهد بود.

 

 


محمدرضا سبزعلیپور در گفت‌وگو با «ایسنا» اظهار کرده است: ریزش ناگهانی و دور از انتظار بورس تهران سوالی است که این روزها ذهن غالب کارشناسان بازار سرمایه کشور و فعالان اقتصادی را به‌خود مشغول کرده است؛ موضوعی  که هیچ کدام از کارشناسان و فعالان اقتصادی به دلیل چشم‌اندازهای مثبت اقتصادی و سیاسی، آن را هرگز پیش‌بینی نمی‌کردند. این ریزش ارزش سهام زمانی به سوال جدی مبدل شده که سایر بازارهای موازی با بازار سرمایه هم در رکود به سر می‌برند و برای ورود سرمایه‌گذاران جذابیتی ندارند.

 

 


وی افزود: در تالار شیشه‌ای بورس تهران سهامداران با نگرانی شاهد بالا و پایین رفتن شاخص‌ها هستند؛ شاخص‌هایی که از ابتدای سال ۱۳۹۳روند نزولی داشته و بر نگرانی‌ها در مورد آینده این بازار افزوده است. امسال برای میلیون‌ها سهامدار خرده‌پای ایرانی خوش‌یمن نبوده، زیرا در کمتر از یک ماه بازدهی بورس به منفی سه درصد رسید.

 

 

این در حالی است که سال گذشته بورس تهران جذابیت زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت و بحث جدی راجع به حباب قیمت‌ها به گوش نمی‌رسید و حتی اعتقاد بسیاری بر این بود که کشور پس از انتخابات وارد فضای باثبات سیاسی و اقتصادی شده و از همین‌رو اوضاع بازار سرمایه روز به روز بهتر خواهد شد. وی اظهار کرد: دلایل مختلفی را می‌توان در ریزش قیمت‌ها در بورس موثر دانست. اولین و مهم‌ترین دلیل، اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها است.

 

 


وی افزود: دستکاری وضعیت سرمایه‌ای شرکت‌های بزرگ برای نشان دادن اوضاع باثبات اقتصادی و در واقع ایجاد حباب در قیمت‌ها هم می‌تواند در وضعیت فعلی بورس موثر باشد. ضمن آنکه انقباضی بودن بودجه سال 13۹۳ و مبهم بودن نرخ سود سپرده‌گذاری بانک‌های خصوصی می‌تواند از جمله دلایل دیگر برای از دست رفتن جذابیت بازار سرمایه باشد.

 


رئیس شورای سیاست‌گذاری اقتصاد مقاومتی و بخش خصوصی ادامه داد: با انتشار خبر کاهش نرخ سود سپرده‌‌های بانکی، ظاهرا بورس تهران به این خبر واکنش مثبت نشان داد وامیدها را به بورس بازگرداند اما واقعیت قضیه چیز دیگری است و آن اینکه کاهش سود سپرده بانکی به تنهایی نمی‌تواند گره گشای مشکلات بورس باشد. زیرا کمتر سرمایه‌گذار خرد و کلانی وجود دارد که سپرده بانکی خود را به دلیل کاهش سود بانک‌ها از حسابش خارج کرده و پول خویش را روانه بورس کند، زیرا کسی که می‌خواهد سهام خریداری کند ابتدا به دنبال سهام شرکت‌های سود ده خواهد بود نه شرکت‌های زیان‌ده که در این راستا دارندگان سهام شرکت‌های سودده فروشنده نیستند.

 

 


وی بورس و بازار ارز را به کفه‌های یک ترازو تشبیه کرد و گفت: عواملی همچون بحران اوکراین و در نهایت اعمال تحریم‌های غرب علیه روسیه و خطر بروز جنگ موجب شده تا اتحاد 1+5 تا حدودی متزلزل و آینده توافق‌نامه ژنو نیز در ‌هاله‌ای از ابهام فرو رود. ابهام در سود سپرده بانک‌ها، جو روانی حاکم بر جامعه درخصوص شروع گرانی‌ها با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها و بی‌اعتمادی به شرایط آینده موجب شده تا طی روزهای گذشته بخش اعظمی از نقدینگی مردم از بورس اوراق بهادار خارج شده و به سمت بازار ارز حرکت کند که همین امر موجب افزایش نرخ ارز و کاهش شاخص بورس شده است.

 

 


 در بازار دیروز معامله‌گران در گروه حمل‌ونقل‌ شاهد جمع‌آوری صف فروش دریایی سینا بودند. این نماد که با انتشار گزارش شفاف‌سازی در هفته گذشته به صف فروش رفته بود دیروز با انتشار خبرهایی که با متن شفاف‌سازی شرکت مغایرت داشت با صف خرید همراه بود. دیروز معاون بندری و مناطق ویژه سازمان بنادر با تکذیب گزارش ارائه شده از سوی شرکت خدمات بندری و دریایی سینا درباره بندر شهیدرجایی به بورس، گفت: ‌در حال حاضر، کل ترمینال دو بندر شهیدرجایی به صورت THC در اختیار این شرکت قرار دارد.

 

 


در گروه خودرویی دیروز بحث عرضه فوری خودرو سازان و کاهش قیمت خودرو در بازار از سوی معامله‌گران دنبال شد. در این گروه مدیرعامل ایران خودرو‌هاشم یکه زارع در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه تولید ایران خودرو در 6 ماه دوم سال 92 دو برابر 6 ماه نخست همان سال بوده است، اظهارداشت: افزایش حجم تولید در این شرکت خودروساز باعث شده تا قطعه سازان همکاری مناسبی را با این شرکت داشته باشند و در همین مسیر تامین مواد اولیه با سرعت بیشتری همراه شود.

 

 


در گروه تصفیه نفت سخنان وزیر نفت عصر روز جمعه از اهمیت برخوردار بود.به گفته زنگنه بحث تولید بنزین در مجتمع‌های پتروشیمی متوقف می‌شود.

 

 


در گروه پتروشیمی امروز یکشنبه کارشناسان بازار بازدیدی را از پتروشیمی برزویه خواهند داشت تا اولین شرکت زیر‌مجموعه هلدینگ خلیج فارس به عرضه در فرابورس نزدیک‌تر شود.

 

 

در بازار دیروز نماد «تاپیکو» با توجه به اعلام پیغام ناظر بازار مبنی بر ارائه‌ اطلاعیه شفافیت این هلدینگ بورسی در سایت کدال با توجه به قطعیت معامله خرید 5/8 درصدی سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس بدون محدودیت نوسان با قیمت 5013 ریال بازگشایی شد.

 

 


در گروه برقی عدم استقبال از عرضه نیروگاه‌ها توسط سازمان خصوصی‌سازی بحث‌هایی در مورد اقتصاد نیروگاه‌ها ایجاد کرده است. در آخرین مزایده سازمان خصوصی‌سازی از هشت شرکت حاضر در مزایده سازمان خصوصی‌سازی تنها برای دو شرکت فولادی خریدار آمد و بخش خصوصی علاقه‌ای به شش شرکت نیروگاهی از خود نشان نداد.
در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که در آن شاخص با 178واحد رشد به 77هزار و 931 واحد رسید. ارزش معاملات نیز دیروز در بورس و فرابورس به 379میلیارد تومان رسید.

 


دیروز نماد بانکی‌ها متاثر از این شرایط بانکی‌ها بازار را تکان دادند.
شاخص کل بازار سرمایه دیروز از 78 هزار واحد فراتر رفت اما در یک ساعت پایانی بازار شاخص با قدری تعدیل روبه‌رو شد و در نهایت شاخص کل بر رقم 77 هزا رو 931 واحد ایستاد که 178واحد افزایش را در اولین روز کاری هفته ثبت کرده است. شرایط بازار براساس نظر‌سنجی‌های انجام شده نیز مثبت ارزیابی شده و در آستانه برگزاری مجامع و تقسیم سودسهام از هفته‌های آینده‌، تقاضا برای خریدسهام بیشتر شده است.

 


در بازار دیروز بیشترین ارزش معامله به نمادخودرویی‌ها اختصاص داشت که سایپا در راس بیشترین ارزش و حجم معامله قرار گرفت و با معامله 54 میلیون سهم و ارزش 145 میلیارد ریال در جایگاه نخست قرار گرفت. ایران خودرو در این میان با معامله 47میلیون سهم با ارزش 123 میلیارد ریال روبه‌رو بود و در رده بعدی قرار گرفت. دیروز بیشترین تقاضا و صف خرید متوجه سهام داروسازی روز دارو شد. معادن بافق نیز در سوی دیگر بیشترین عرضه را داشت. در مجموع در بازار دیروز 503 میلیون سهم به ارزش 1376 میلیارد ریال در تقریبا 60 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت.

 
 
/ 0 نظر / 86 بازدید