شاخص بورس به سطح مقاومت خوبی رسید/ قیمت‌ها در بورس تاریخی است

سعید شیرزادی  با اشاره به اینکه بازار سهام با توجه به ریزش‌های اخیر شاخص کل بورس اوراق بهادار به حدی رسیده که نقطه مقاومت و شروع خوبی در آینده را متصور می‌کند، اظهار داشت: بازار اکنون به سمت سهام بنیادی و دارای سود یا آینده مثبت آنان حرکت کرده است.


وی با بیان اینکه هدفمندی یارانه‌ها اثر خود را بر بازار سهام گذاشته است، افزود: در عین بدبینانه‌ بودن، گزارش‌های ارائه شده در بازار، بد نیستند و تنها مسئله نگران‌کننده سیاست‌گذاری دستگاه‌های دولتی است که امکان کاستن سرعت رشد شاخص را فراهم می‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر این که خروج معاملات محصولات پتروشیمی از بورس کالا راه‌حل نیست، تصریح کرد: واقعا اگر اشکالی هم در بورس کالا باشد، قابل اصلاح است و بحث فروش حواله‌ای بازگشت کشور به 40 سال قبل خواهد بود، بنابراین صلاح اقتصادی کشور این است که بازار سرمایه تقویت شود.


شیرزادی با ارائه پیش‌بینی از وضعیت آینده بازار سهام تاکید کرد: روزهای خوبی را برای بازار ویژه هفته‌های منتهی به تیر پیش‌بینی می‌شود و بازدهی‌های خوبی در انتظار سرمایه‌گذاران است.


وی با اشاره به اینکه مجامع شرکت‌ها انتظارات سهامداران را برطرف خواهد کرد، گفت: در فصل مجامع شرکت‌ها انتظارات سرمایه‌گذاران را برآورده خواهند کرد که از این جهت نیز آینده بازار مثبت است.


عضو هیئت مدیره صندوق بازنشستگی کشوری و معاون سرمایه‌گذاری و توسعه صندوق در پاسخ به این سوال که کاهش نرخ سود بانکی چه تاثیری بر بازار سهام خواهد داشت، گفت: کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی بسیار موثر بود و در کوتاه ‌مدت اگرچه موجب کاهش منابع بانک‌ها می‌شود، اما مبنای اقتصاد بانک است که در نهایت منابع به سمت بانک‌ها در بلند‌مدت تزریق خواهد شد.

 


وی افزود: بانک‌ها از رسوب پول پول به دست نمی‌آورند و کاهش سود باعث افزایش سرعت گردش پول در بانک‌ها می‌شود که در بلند‌مدت به نفع آنهاست و ضریب تکاثر پول بانک ها را به منافع خوبی خواهد رساند.


شیرزادی در پاسخ به سوال دیگردرباره صندوق توسعه بازار و عملکرد آن گفت: انتقاد‌های زیادی به صندوق توسعه بازار سرمایه شده است، اما معتقدم طی روزهای اخیر این صندوق عملکرد مناسبی داشته است.


وی ادامه داد: متولیان صندوق و هیئت‌ مدیریت آن باید از نهادهای مختلفی تشکیل شوند که بازار به صندوق توسعه اعتماد بیشتری کند و امکان ایجاد شائبه در هرم مدیریتی این صندوق است.

 


این کارشناس در خصوص روند فعلی بازار سرمایه تصریح کرد: اکنون قیمت سهام شرکت‌ها تاریخی شده‌اند و برخی نمادها نیز به زیر ارزش اسمی و ذاتی رسیدند و نهادهای مالی روزی حسرت چنین قیمت‌هایی را خواهند برد، بنابراین معتقدم بازار امکان بازگشتی قدرتمند از روزهای آینده خواهد داشت.


/ 0 نظر / 81 بازدید