حرکت بازار بورس به سمت تعادل

دومین روز معاملاتی هفته جاری بازار سهام در حالی با افت شاخص کل و کاهش قیمت سهام اغلب شرکت های فعال بورسی پایان پذیرفت که طی روز گذشته ورق برگشت و بسیاری از سهامداران شاهد رشد قیمت سهام شرکت های موجود در پرتفوی بورسی خود همراه با صعود شاخص کل بوده اند.

 بسیاری از کارشناسان معتقدند که اخبار منتشر شده پیرامون ایجاد تغییرات در ترکیب مدیریت سازمان بورس و اوراق بهادار و نیز انتقال برخی شرکت ها به بازار توافقی فرابورس در شکل گیری روند منفی طی دومین روز معاملاتی هفته جاری بیشترین تأثیر را بر جای گذاشت که به نظر می رسد این امر نمایانگر رفتار هیجانی فعالان بازار سرمایه باشد، چراکه در پی تکذیب شایعات مذکور از سوی مقامات و مدیران ذیربط، بورس طی روز گذشته برخلاف روز ما قبل سبز پوش شد.


در همین ارتباط، مدیر عامل شرکت بورس در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: در بیان دلایل روند نزولی بورس و افت قابل توجه شاخص کل می توان به شایعات منتشر شده در بازار سهام و توجه بیش از اندازه معامله گران و سرمایه گذاران به این شایعات اشاره کرد. چراکه بورس در حالی دومین روز معاملاتی هفته جاری را با کاهش قیمت سهام بسیاری از شرکت های بورسی پشت سرگذاشت که اطلاعات با اهمیت و تأثیرگذار بر وضعیت سودآوری شرکت های مذکور منتشر نشده بود. از این رو تنها می توان گفت بازار سهام دچار هیجان و التهاب ناشی از انتشار شایعات شده بود.


حسن قالیباف اصل به رشد قابل توجه شاخص کل و روند صعودی قیمت سهام شرکت های بورسی از ابتدای سال جاری تاکنون اشاره کرد و اظهار داشت: به نظر می رسد کسب بازدهی های مناسب توسط سرمایه گذاران طی دوره مذکور و تمایل سهامداران جهت شناسایی سود عامل دیگر اثرگذار در روند نزولی بورس طی روز یکشنبه هفته جاری باشد.


وی افزود: در صورتی که فضای شایعات و گمانه زنی ها در بازار سهام کم رنگ تر شود و تأثیر این اخبار در تصمیم گیری فعالان بازار سرمایه جهت سرمایه گذاری در بورس کمتر گردد، به طور قطع شاهد ایجاد روند تعادلی و مناسب در بازار سهام خواهیم بود. برهمین اساس به سهامداران و معامله گران توصیه می شود تا برمبنای اطلاعات و صورت های مالی منتشر شده از سوی شرکت ها در سایت های رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام به سرمایه گذاری در سهام شرکت های بورسی نمایند.


این مقام مسئول نوسان در بازار سهام را امری طبیعی برشمرد و افزود: اگرچه روند نوسانی در بورس امری طبیعی به نظر می رسد، اما حرکت نوسانی با شیب تند این چنینی چندان مناسب برای بازار سهام ارزیابی نمی شود و به نظر می رسد ایجاد شفافیت اطلاعاتی در بورس و شرکت های فعال در آن به متعادل شدن روند معاملات بسیار اثرگذار خواهد بود.


مدیر عامل شرکت بورس در خاتمه پیرامون روند آتی بورس بیان کرد: شکل گیری روند مثبت یا منفی بازار سهام طی ماه های باقیمانده از سال جاری به عوامل متعدد بستگی دارد که مشخص شدن متغیرهای اثرگذار بر وضعیت سودآوری شرکت های فعال بورسی، حصول نتیجه نهایی و قطعی از مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5، انتشار گزارش های عملکرد 9 ماهه سال جاری شرکت ها و در نهایت شفافیت اطلاعات در حوزه اقتصاد کلان از جمله عواملی هستند که در شکل گیری روند آتی بورس مؤثر واقع می شوند.

/ 0 نظر / 71 بازدید