بازارهای اول و دوم فرابورس

ستورالعمل پذیرش و عرضه اوراق بهادار در فرابورس ایران، فعالیت آن را در قالب چهار بازار مجزا تبیین کرده است که در  بازار اول، دوم و اوراق مشارکت، انواع اوراق بهادار پذیرفته و در بازار سوم، تنها عرضه اوراق بهادار انجام می شود. 

 

  بازار اول

دراین بازار اول فرابورس علاوه بر سهام شرکتها ، واحدهای صندوق های سرمایه گذاری بانام هم پذیرش و معامله می شوند. همچنین نوسان سهام شرکتها و اوراق پذیرفته شده در بازار اول فرابورس 5 درصد بدون  حجم مبنا پیش بینی شده است .در آن سهام شرکتهایی معامله می شوند که آخرین سرمایۀ ثبت شدۀ آن حداقل ده میلیارد ریال و یکسال از زمان بهره برداری آن گذشته و زیان انباشته نداشته باشد. در این بازار واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های زمین و ساختمان  که نزد سازمان بورس ثبت شده اند به شرطی امکان معامله را دارند، که حداقل سرمایه  صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله50 میلیارد ریال و حداقل سرمایه  صندوق‌های زمین ومسکن 200 میلیارد ریال و با نام  باشند.

 

بازار دوم

در این بازار ، صرفا سهام شرکتهای سهام عام پذیرفته می شوند. در این بازار سهام شرکتهای زیانده، تازه تاسیس، شرکتهای سهامی خاص که قصد اجرای افزایش سرمایه و تبدیل به سهامی عام را دارند و شرکتهای کوچک پذیرفته شده مورد مبادله قرار می گیرند .در بازار دوم سهام شرکتهایی معامله می شوند که آخرین سرمایۀ ثبت شدۀ آن حداقل یک میلیارد ریال ومشمول مادۀ 141 لایحۀ قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت نباشد.

 

بازارا سوم( بازار عرضه)

بازار عرضه محلی ایمن، شفاف و سودمند برای انجام معاملات عمده اوراق بهاداری است که امکان یا شرایط پذیرش در فرابورس را ندارد. انجام پذیره نویسی انواع اوراق بهادار از جمله شرکتهای سهامی عام در شرف تاسیس، دیگر ویژگی مهم بازار عرضه به حساب می آید. انجام عرضه در این بازار مستلزم گذارندن فرایند پذیرش نبوده و با انجام تشریفات اداری در فرابورس، امکان پذیر است.

در بازار عرضه فرا بورس بلوکهای سهام شرکت‌های سهامی (عام، خاص، تعاونی و ...) ،حق‌تقدم خرید سهام شرکت‌های سهامی عام،سهام ناشی از افزایش سرمایۀ شرکت‌های سهامی عام،پذیره نویسی سهام و اوراق مشارکت،پذیره نویسی گواهی سپرده سرمایه گذاری بانک ها،املاک و مستغلات ،امتیازبهره برداری وحق ثبت اختراعات در قالب سهام شرکتهای سهامی خاص  می تواند مورد معامله قرار بگیرد.

 

بازار چهارم ( اوراق مشارکت)

انواع اوراق با درآمد تضمین شده از جمله اوراق مشارکت، گواهی سپرده بانکی و ...که در زمان پذیرش حداقل سه ماه تا سر رسید آنها باقی مانده  باشد قابل پذیرش در این بازار بوده به شرطی که بعد از پذیرش، معاملات دست دوم آنها منحصرا از طریق فرابورس انجام شود. امکان صدور اوراق مشارکت شرکتی و اوراق مشارکت قابل تعویض سهام از جمله اوراق بهادار قابل معامله در بازار اوراق مشارکت محسوب می شوندکه درکنار اوراق مشارکت رهنی، اوراق مشارکت اجاره، صکوک وگواهی سپرده بانکی سرمایه گذاری عام وخاص در بازار چهارم  امکان معامله را دارند.

 

 

 

 

 

otc

همانطور که می‌‌‌دانیم، سهام شرکت‌‌های سهامی‌‌‌خاص و عام و شرکت‌‌های تعاونی پس از تاسیس اگر محدودیتی در اساسنامه نداشته باشند، قابل نقل و انتقال است‌‌.

اما در کشور ما برای نقل‌و‌انتقال سهام شرکت‌‌ها و گردش این سرمایه‌‌ها در قالب سهام، تنها در یک بازار رسمی‌‌‌‌یعنی «بورس اوراق بهادار تهران» صورت می‌‌‌گیرد‌‌. بنابراین فقط سهام شرکت‌‌هایی که در آن عضو هستند (که به چهارصد شرکت هم نمی‌‌‌رسد) در آن قابل معامله بوده و حجم وسیعی از این بازار گردش مناسبی نخواهد داشت‌‌. البته راه برای ورود سهام سایر شرکت‌‌ها به بازار بورس اوراق بهادار تهران بسته نیست‌‌، اما به دلیل شرایط خاص و ویژه ورود به بازار بورس اوراق بهادار تهران‌‌، همه شرکت‌‌ها توان یا علاقه ورود به این بازار را ندارند و ورود به آن زمان بر است.
در سایر کشورها و در ابتدای قرن بیستم و همزمان با گسترش و تنوع بنگاه‌‌های اقتصادی، فعالیت بازارهای خارج از بورس به صورت خودجوش و ابتدایی آغاز شد و به مرور زمان داد وستد اوراق بهادار شرکت‌‌هایی که در بورس اوراق بهادار پذیرفته نشده بودند، ساختار نظام‌مند‌تری یافته و به سرعت گسترش یافته و با توجه به شرایط حاکم بر کسب و کار و نیازمندی‌‌های بازار سرمایه، شکل گرفته اند. انعطاف پذیری و شرایط ساده‌‌تر ورود و داد و ستد در بازارهای خارج از بورس موجب گسترش سریع آنها شده است، به گونه‌‌ای که در بسیاری موارد حجم داد وستد آنها جالب توجه می‌‌باشد‌‌. بازارهایی نظیر NASDAQ آمریکا و JASDAQ در ژاپن نمونه‌‌هایی از بازارهای خارج از بورس موفق محسوب می‌‌شوند.
اما در ایران نیز پس از مشکلات عدیده‌‌ای که از پذیره‌نویسی‌‌های بزرگ و کوچک (همچون پذیره‌‌نویسی بانک‌‌ها و شرکت‌‌های سرمایه‌‌گذاری جدیدالتاسیس طی چند سال اخیر) به وجود آمد و در اکثر موارد مشکلاتی چون: سردرگمی‌ ‌‌سهامداران در وضعیت سهامشان‌‌، نقدشوندگی بسیار اندک و گاه غیر ممکن‌‌، بوروکراسی اداری پیچیده در نقل و انتقال سهام و بالا بودن میزان مالیات نقل و انتقال به وجود می‌‌‌آورد، مسوولان امر در راستای ساماندهی این حوزه مهم در قانون جدید اوراق بهادار که در نهایت در سال 1384 به تصویب مجلس شورای اسلامی‌‌‌رسید‌‌، قوانین لازم را لحاظ کنند.
به هر حال در اجرای ماده 28 این قانون که تاسیس بورس‌ها، بازارهای خارج از بورس و نهادهای مالی موضوع آن قانون منوط به ثبت نزد سازمان است و فعالیت آنها تحت نظارت سازمان انجام می‌‌شود‌‌.

 

 

/ 0 نظر / 66 بازدید