چشم انداز بورس در سال 93

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه 91.09.16 شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با 95 واحد افزایش به رقم 63770 واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت 2137 واحد رشد عدد 158104 واحد را تجربه کرد. شاخص کل بورس نیز در روز جاری با 448 واحد افزایش به رقم 84659 واحد رسید.

همچنین در این روز صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 250 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل مخابرات ایران با 147 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 2 واحد افت به رقم 844 واحد رسید.

در این شرایط امروز پتروشیمی جم با 3 واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل پتروشیمی زاگرس با 2 واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتنی است ارزش کل معاملات این روز به رقم 3389 میلیارد ریال رسید.

 این روزها با وجود تمامی نگرانی ها برای رسیدن شاخص به مرز 85 هزار واحد و برخورد این نماگر به این سطح مقاومتی، اکثر سهام تمایلی به نزول قیمتی نداشته و بیشتر در محدوده متعادل و صعودی نوسان می کنند.

بطوریکه امروز به ویژه در روند معاملات سهام سه گروه پتروشیمی، بانک و خودرو علاقه ای برای افت قیمت ها مشاهده نشد و بیشتر این قبیل سهام با نوسان های مثبت در بازار مورد داد و ستد قرار گرفتند.

طی روز جاری اکثر سهام بانکی نیز در حالی با افزایش قیمت همراه بودند و به نوسان قیمتی خود در محدوده ای مثبت ادامه دادند که برخی فعالان بازار سهام اعتقاد داشتند بانکی ها از امروز حرکتی رو به پایین را خواهند داشت.

خودروسازان نیز که پس از برگزاری همایش بین المللی اخیر پیرامون صنعت خود، این روزها را با امیدواری بیشتری نسبت به بهبود چشم انداز آتی سپری می کنند، امروز در تمامی نمادهای معاملاتی خود به جز "خودرو" و "خزامیا" با تشکیل صف های خریداران همراه شدند. دلیل عدم افزایش قیمت سهام این دو مجموعه خودروساز طی روز جاری نیز این امر به نظر می رسد که دو سهم مذکور طی چند وقت اخیر بیشترین رشد قیمت ها را نسبت به نمادهای هم گروه خود نظاره گر بودند.

در این میان بیشترین حجم تقاضا طی معاملات امروز گروه خودرویی مربوط به سهام شرکت های وابسته به گروه سایپا بود که تاکنون رشد قیمتی چندان قابل توجهی را در مقایسه با هم گروهی هایشان تجربه نکرده اند.

افزون برآنکه به نظر می رسد برگزاری مزایده هایی برای فروش برخی اموال در گروه خودروسازی سایپا نوید کاهش قابل توجهی از زیان انباشته و حل بخشی از مشکل نقدینگی موجود را به سرمایه گذاران این سهام می دهد. بدین ترتیب آثار ناشی از افزایش این امیدواری ها در حالی در روند معاملات امروز آنها نیز به چشم می خورد که خبرها از برنامه افزایش سرمایه گروه خودرو سازی سایپا و زیرمجموعه هایش از محل تجدید ارزیابی دارایی ها حکایت دارد و انتظارها بر این امر استوار است که برنامه مذکور قبل از پایان سال جاری عملیاتی شود.

در گروه پتروشیمی نیز روند مثبت در معاملات سهام شرکت ها پیگیری شد و به اعتقاد اهالی تالار خوش بینی به این گروه همچنان در میان سرمایه گذاران و سهامداران قابل مشاهده است. بطوریکه این روزها اصلاح ناچیز قیمت ها نیز در سهام پتروشیمی ها انگیزه دوباره ای را برای رشد قیمتی بیشتر آنها ایجاد کرده است. بدین ترتیب "تاپیکو" و "فارس" امروز نیز عنوان لیدری گروه خود را در اختیار داشتند.

در گروه هلدینگ ها نیز برنامه افزایش سرمایه مجموعه نفت و گاز پارسیان و حرکت قیمتی مثبت اخیر در سهام آن موجب گردید سهام "وغدیر" امروز پرقدرت تر از سایر سهم های هم گروه خود مورد معامله قرار گیرد. هرچند انتظار می رود سایر سهم های این گروه نیز به دلیل فاصله زیاد میان قیمت با NAV آنها بتوانند مورد توجه بیشتر سرمایه گذاران واقع شوند. از این رو به نظر می رسد روند مطلوب معاملات سهام آنها طی روز جاری، متناسب با ترکیب دارایی های هلدینگ ها و با ترسیم چشم اندازی مثبت برای این قبیل سهام، طی روزهای آتی نیز همچنان تداوم داشته باشد.

سهام پالایشی ها اما امروز نیز در روندی اصلاحی معامله شدند و به دنبال پیگیری این روند حرکتی، سرمایه گذاران در گروه مذکور نسبت به سایر گروه ها بیشترین کاهش قیمت ها را مشاهده کردند. هرچند اصلاح کنونی قیمت های این سهام نیز همانند سایر صنایع معطوف به نوسان در کانالی مشخص است.

البته در گروه پالایشی، "شپنا" این روزها با نوسان قیمتی کمتری نسبت به سایر رقبا معاملات خود در بازار سرمایه را پشت سر می گذارد، اما سهام "شاوان" که طی ماه های گذشته با سرعت بیشتری رشد قیمت ها را تجربه کرد، هم اکنون در روند اصلاحی خود نیز پرشتاب تر حرکت می کند.

در پایان گفتنی است بورس بر مبنای وجود نگرانی های سرمایه گذاران نسبت به سطح مقاومتی 85 هزار واحدی برای شاخص کل همزمان با پیگیری روند اصلاحی در بسیاری صنایع، روزهای کاری خود را در حالی پشت سر می گذارد که سرمایه گذاران بورسی این هفته نگاه ویژه ای به موضوع ارایه لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه سال 93 دارند و این موضوع از آنجا برای تالار نشینان از اهمیت برخوردار است که امسال پس از گذشت هشت سال قرار است بودجه کشور به موقع تقدیم مجلس شود. هرچند به نظر نمی رسد تغییرات گسترده ای نسبت به بودجه سال های گذشته در آن اتفاق بیفتد، اما به هر ترتیب ارایه لایحه بودجه می تواند این هفته بازار سرمایه را تحت تأثیر خود بگذارد.

/ 0 نظر / 80 بازدید