برگزاری مجمع وصندوق نوید آینده ای روشن

جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری رأس ساعت 14:00 روز شنبه مورخ 1392.10.07 درمحل مجموعه نیایش با حضور بیش از 92 درصد سهامداران برگزار شد.

ترکیب هیات رئیسه مجمع با حضور آقای فروغی به عنوان رئیس مجمع و نظارت آقایان طالقانی و بیگدلی و به دبیری آقای مجید هاتف وحید (مدیر عامل) تشکیل شد.

همچنین نماینده سازمان بورس و نماینده موسسه حسابرسی نیز در جلسه حضور داشتند.

مجمع پس از استماع گزارش هیات مدیره توسط مجید هاتف وحید و گزارش بازرس قانونی تصمیمات ذیل را اتخاذ نمود.

1- تصویب صورتهای مالی منتهی به سال مالی 1392.06.31

2- تقسیم 1200 ریال به عنوان سود نقدی به ازای هر سهم

3- انتخاب سازمان حسابرسی به عنوان حسابرس و بازرس قانونی شرکت

4- انتخاب روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه کثیر الانتشار

5- تصویب افزایش سرمایه 100 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران

اعضاء هیأت مدیره

 

 

 

 

 

 حاشیه مجمع

بر اساس گزارش خبرنگار اعزامی بورس نیوز، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی در جلسه مجمع عادی سالیانه سهام جهت تصویب صورت های مالی عملکرد سال مالی منتهی به 30 شهریور 92 از ثبت بالغ بر 237 درصد بازدهی طی یک سال گذشته خبر داد و در مجمع خطاب به سهامداران گفت : شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی با عملکرد مطلوب خود طی سال مالی 92 موفق به دستیابی به رشد 379 درصدی سود خالص هر سهم نسبت به سال مالی گذشته شده است.


مجید هاتف وحید در ادامه با بیان اینکه جمع حقوق صاحبان سهام شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی طی سال جاری نسبت به دوره مشابه قبلی از رشد 87 درصدی برخوردار شده، بیان داشت: قیمت هر سهم "وصندوق" در کمترین مقدار در ابتدای سال مالی گذشته برابر 1766 ریال بود که با تحقق 237 درصد بازدهی در سی و یکم شهریور 92 به قیمت 5600 ریال رسید و تا زمان مجمع با رشد 4.5 درصدی به 8611 رسیده است این در حالی می باشد که شاخص کل در طی سال مالی مذکور 130 درصد و تا زمان برگزاری مجمع 288 درصد رشد داشته که این امر به مفهوم بازدهی 80 درصدی فراتر از شاخص برای سهامداران این شرکت است .


وی افزود: از بین 395 شرکت فعالدر بازار سرمایه سهام شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی رتبه 110 را از نظر نقد شوندگی دارا می باشد و در سایر رتبه بندی های نیز جایگاه شرکت با رشد قابل توجه ای روبرو شده است بطوریکه از رتبه 233 در سال مالی گذشته در میان شرکتهای بورسی به رتبه 46 در سال مالی منتهی به سی و یک شهریور 92 رسید و در میان شرکتهای سرمایه گذاری نیز از رتبه 24 در سال مالی قبل به رتبه 4 ارتقاء یافته است.


هاتف وحید پس از ارایه گزارش عملکرد سال مالی منتهی به 92 شرکت، در خاتمه سخنان خود اهم برنامه های "وصندوق" را برای پیگیری و اجرا در سال مالی منتهی به 93 به شرح زیر عنوان کرد:

1. برنامه ریزی های کلان و راهبردی و ترسیم چشم انداز آتی شرکت

شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری در راستای کسب سود مناسب، حضور فعال در صنایعی که دارای مزیت نسبی در کشور است را در اولویت فعالیت های خود قرار داده است. بر این اساس و با توجه به بهره مندی کشورمان از منابع غنی نفت و گاز و معادن مختلف سرمایه گذاری در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع معدنی را در اولویت فعالیتهای سرمایه گذاری خود قرار داده و تاکنون توانسته است موقعیت های مناسبی را شناسایی و در آنها سرمایه گذاری نماید. بهبود ترکیب سرمایه گذاری های گذشته، سرمایه گذاری در صنایع دارای مزیت و بازدهی مناسب و استفاده از موقعیت های مناسب سرمایه گذاری در آینده مهمترین ماموریت این شرکت است .

در این راستا، شرکتهای دارای بازده مناسب (با تحلیل بازار) در صنایع هدف شناسایی شده است.


این شرکت چشم انداز خود را تبدیل شدن به یکی از بزرگترین سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه نفت، گاز ، پتروشیمی و فلزات اساسی ترسیم نموده است. در ادامه، سیاست های اجرایی و راهبردهای اصلی شرکت ارائه شده است.

سیاست های اجرایی:

· بهینه سازی دارایی ها و سبد پورتفوی "سرمایه گذاری صندوق"

· استفاده از فرصت های حاصل از سیاست های اصل 44

· توسعه فعالیت های تجاری و مالی

· ارتقای برند " سرمایه گذاری صندوق"

· تعامل فعال با بخش های دولتی، خصوصی و تعاونی

· استقرار نظام شایسته سالاری

· استقرار نظام جامع نظارت و ارزیابی عملکرد قبل، حین و بعد از اجرا

· ورود به حوزه های نوین

· توسعه فعالیت در زنجیره تولید بخش معدن و پتروشیمی

راهبردهای اصلی:

· حرکت از شرکت داری به شراکت مداری

· حرکت از سرمایه گذاری به سمت سرمایه پذیری

· استفاده هوشمندانه و چابک از فرصت ها و پتانسیل های نهفته و مزیت های داخلی شرکت

· متناسب سازی فعالیت های سرمایه بنیان و دانش بنیان

· استقرار نظام راهبری شرکتی

· تعامل فعال با بورس و بازار سرمایه

 

2. اهتمام به آموزش و توسعه منابع انسانی

توجه به توسعه منابع انسانی در دو محور اصلی در برنامه ریزی کلان مجموعه مورد توجه شرکت قرار دارد:

الف  توسعه توانائی های مدیریتی در مجموعه مدیران ستاد و شرکت ها که از طریق انتقال تجارب، برگزاری سمینارهای آموزشی و برگزاری دوره های درازمدت هدفمند در حوزه های مختلف مدیریتی دنبال خواهد شد.

ب- افزایش توانمندی ستاد شرکت که از طریق ارتقاء و بروز آوری دانش کارکنان در حوزه های تخصصی فعالیت و نیز دانش و توانائی عمومی در حوزه فن آوری اطلاعات مورد توجه قرار میگیرد. این امر علاوه بر آثار مثبت ، انگیزشی در کارکنان امکان بهره گیری از توانائی های آنان را در حوزه های مختلف فعالیت فراهم می سازد.

در این راستا، در سال مالی، کارکنان به دورههای تخصصی مورد نظر(به سازمانهای دارای مجوز) معرفی شدند.

3. پذیرش شرکت ها در بورس

پذیرش شرکتهای سرمایه پذیر و شرکتهای تحت پوشش آنها در سازمان بورس و اوراق بهادار یکی از اهداف این شرکت بوده تا علاوه بر ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای سهامداران فرصت مناسب جهت دستیابی به تسهیلات مالی سهل تر و استفاده از معافیت های مالیاتی نیز فراهم گردد و همچنین با انجام این امر منابع مالی مورد نیاز بواسطه انجام معامله بر روی سهام شرکت ها فراهم گردد. در این راستا شرکتهای نفت ایرانول، نفت پاسارگاد و پتروشیمی جم وارد فرابورس شدند.

در آینده ای نزدیک شرکت نفت ایرانول از فرابورس به بازار بورس منتقل می شود.

4. حضور مؤثر در بازار سرمایه و بازار اولیه و تمرکز بر سرمایه گذاری در صنایع دارای مزیت نسبی ومطلق

فرصت ایجاد شده در بازار سرمایه کشور ناشی از اجرای اصل 44 قانون اساسی و خصوصی سازی شرکتها باعث شده است که شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری از این فرصت مناسب استفاده نموده و به خرید شرکتهای مرتبط با استراتژی تدوین شده اقدام نماید. این شرکت با توجه به تمهید منابع مالی جدید، در نظر دارد نسبت به افزایش سرمایه گذاری های خود اقدام نماید. لذا در این مسیر از دو فرصت خصوصی سازی شرکتها توسط دولت و شناسایی فرصت های جدید سرمایه گذاری استفاده خواهد نمود. سرمایه گذاریهای صورت گرفته در سنوات اخیر نیز تماماً حاکی از مشارکت مؤثر این شرکت در بازار سرمایه و بازار اولیه بوده است. پرتفوی سهام این شرکت بیانگر افزایش سرمایه گذاری های مذکور می باشد.

5. افزایش سرمایه

با توجه به مجوز مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1387.05.01 به منظور متنوع نمودن پرتفوی سهام ، سودآوری بیشتر، کاهش ریسک سرمایه گذاری و خریداری سهام دارای پتانسیل از صندوق بازنشستگی کشوری، افزایش مداوم سرمایه شرکت برای نیل به اهداف ترسیم شده در اولویتهای کاری هیات مدیره میباشد. بر این اساس این شرکت قصد دارد طی سالیان آتی با روندی آرام و صعودی نسبت به افزایش سرمایه اقدام نماید. در این راستا در سال مالی آتی برنامه افزایش سرمایه 100 درصدی در دست اقدام است.

6. اخذ تسهیلات مالی ارزان قیمت

با توجه به سیاست شرکت، بهمنظور مشارکت هر چه بیشتر در صنایعی که در آن، دارای مزیت نسبی در کشور هستیم و نیز سرمایه گذاریهای زیادی که در امر پروژهها صورت پذیرفته است دریافت تسهیلات ارزان قیمت و سرمایه گذاری آنها از جمله اولویتهای کاری هیات مدیره میباشد.

7. واحد فن آوری اطلاعات (IT)

· تکمیل سایت و نرم افزار سیستم اطلاعات عملکرد شرکت ها و طراحی داشبورد های مدیریتی مربوطه در خصوص دیگر موضوعات مورد نیاز شرکت سرمایه گذاری.

· تغییر ساختار آرشیو الکترونیکی ( اینترانت ) شرکت و طراحی دیتا بیس مربوطه متناسب با حجم و ماهیت اطلاعات.

· ارتقاء سطح دانش شرکت های گروه در خصوص پیاده سازی سیستم جامع اطلاعات عملکرد شرکت ها و یکپارچه سازی اطلاعات جهت بهره برداری مدیران و کارشناسان مربوطه و گزارش سریع اطلاعات در سطح گروه شرکت ها.

· ارتقاء سطح دانش رایانه ای پرسنل متناسب با نرم افزارهای کاربردی.

· به روز نگهداری و ایجاد تغییرات نرم افزاری و سخت افزاری در سیستم های امنیتی، شبکه، سرورها و کاربران.

 

موضوع فعالیت شرکت

فعالیت شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری (سهامی عام) طبق ماده (2) اساسنامه عبارت است از : سرمایه گذاری و مشارکت در شرکتها، طرحها، واحدهای تولیدی و صنعتی، خدماتی و بازرگانی و خرید و فروش سهام اینگونه شرکتها و انجام عملیاتی که بصورت مستقیم و یا غیرمستقیم با فعالیت های مذکور ارتباط داشته باشد و یا اجرای آنها را تسهیل نماید و نیز اداره آن قسمت از اموال، موسسات و شرکت های مربوط به تبصره 82 قانون بودجه سال 1362 کل کشور و سایر اموال و مؤسسات و شرکت هایی که توسط صندوق بازنشستگی کشوری در اختیار این شرکت گذاشته میشود.

سرمایه

سرمایه شرکت در بدو تأسیس مبلغ 20 میلیارد ریال (شامل تعداد 20 میلیون سهم، به ارزش اسمی هر سهم 1000 ریال) بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ 7.200 میلیارد ریال (شامل تعداد 7.200 میلیون سهم، به ارزش اسمی هر سهم 1000 ریال) در پایان سال مالی منتهی به 1392.06.31 افزایش یافته است.

سهامداران

ترکیب سهامداران شرکت به شرح جدول زیر است:

 

همانطور که در ترکیب سهامداری مشخص است عمده سهام این شرکت در اختیار صندوق بازنشستگی کشوری قرار داشته و این صندوق تعیین کننده خط مشی شرکت می باشد.

شرکت از منظر بورس اوراق بهادار

شرکت در تاریخ 1379.06.31 در شرکت بورس اوراق بهادار تهران در گروه شرکتهای چند رشته ای صنعتی با نماد "وصندوق" درج شده و سهام آن برای اولین بار در همان سال مورد معامله قرار گرفت.

 

وضعیت سهام شرکت طی 5 سال اخیر به شرح زیر بوده است:

 

وضعیت نقد شوندگی

 

اطلاعات مقایسه ای پیش بینی های درآمد هر سهم و عملکرد واقعی

اطلاعات مربوط به پیش بینی های درآمد هر سهم شرکت برای سال مالی منتهی به 1392.06.31 و عملکرد واقعی آن به شرح زیر بوده است:

 

 

مروری بر عملکرد مالی و عملیاتی شرکت در سال جاری

وضعیت سرمایه گذاری ها

ترکیب سرمایه گذاری های شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری در جدول زیر آورده شده است. همانطور که از ترکیب سرمایه گذاری های شرکت در این جدول مشخص است 39.62 درصد از سرمایه گذاری های شرکت در خارج بورس بوده و 46.42 درصد از این سرمایه گذاریها در شرکتهای بورسی می باشد و 13.95 درصد در سایر سرمایه گذاری ها (اوراق مشارکت و سپرده های بانکی) می باشد. لذا در صورت پذیرش هر کدام از شرکت های غیربورسی در بورس ، ارزش سرمایه گذاری های شرکت رشد قابل توجهی خواهند داشت.

 

وضعیت سرمایه، سودآوری و سرمایه گذاریهای انجام شده

 

سرمایه گذاری های انجام شده به تفکیک صنعت

با توجه به بهره مندی کشورمان از منابع غنی نفت، گاز و معدن و لذا مزیت نسبی سرمایه گذاری در صنایع مرتبط با این حوزه ها، غالب سرمایه گذاریهای انجام شده (به بهای تمام شده) در بخش صنایع فرآورده های نفتی و محصولات شیمیایی و پتروشیمیایی، صنعت فولاد و کانیهای فلزی و غیر فلزی بوده است. جدول بعد ترکیب سرمایه گذاری شرکت را در صنایع مختلف در سال مالی 1392 نشان میدهد.

 

بهای تمام شده شرکتهای متعلق به شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری

 

گردش سرمایه گذاری ها و سود فروش سهام در طی سال مالی

 

 

 

 

 

 

خرید و فروش سهام و مشارکت در افزایش سرمایه

شرکتهای بورسی

 

شرکتهای غیر بورسی

 


اهم اقدامات انجام شده طی سال مالی منتهی به 1392.06.31

کنترل عملکرد شرکتهای سرمایه پذیر

اصلاح پرتفولیو سهام و بهبود ترکیب سرمایه گذاری ها

تمرکز بر سود عملیاتی در راستای کسب سود پایدار

شناسایی موقعیت های مناسب سرمایه گذاری در بازارهای اولیه و ثانویه

تکمیل سرمایه گذاری در پروژه ها

ارتقای خدمات حوزه فناوری اطلاعات

تسویه تسهیلات مالی ارزی

وصول مطالبات

 

معرفی برخی از شرکت های زیر مجموعه

شرکت پتروشیمی جم

واحد الفین مجتمع پتروشیمی جم با ظرفیت 1.320.000 تن اتیلن و 305.000 تن پروپیلن در سال، بزرگترین واحد الفین کشور و جهان می باشد که اجرای این پروژه در چنین مقیاسی، به عنوان دست آورد مهم در صنعت پتروشیمی کشور محسوب می شود.

اجرای این طرح به منظور دستیابی به بخشی از اهداف برنامه توسعه صنعتی کشور بوده که اهم آن به شرح ذیل می باشد:

· افزایش درآمد ملی و ارتقا سطح علمی، فنی، اقتصادی و اجتماعی کشور.

· توسعه صادرات و فرآورده های نفتی و پتروشیمیایی و افزایش سهم نسبی حضور در بازارهای جهانی و منطقه ای.

· استفاده بهینه از منابع هیدرو کربوری و در نتیجه ایجاد ارزش افزوده بیشتر.

· ارتقا سطح دانش فنی در زمینه های مهندسی و ساخت تجهیزات.

· ایجاد اشتغال.

· افزایش توان اجرایی کشور

استفاده از تکنولوژی های روز و انتخاب ظرفیتها در مقیاس جهانی نیز از جمله مواردی است که در طراحی و ساخت سایر واحدهای تولیدی مجتمع مد نظر قرار گرفته است. میزان سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری در شرکت مذکور مبلغ 2.691 میلیارد ریال است که با این سرمایه گذاری 24.5 درصد از سهام این شرکت را به خود اختصاص داده است.

تولیدات فاز یک

 

تولید فاز 2

 

 


شرکت صبا فولاد خلیج فارس

شرکت صبا فولاد خلیج فارس با نام اولیه فولاد ایسارپارس درتاریخ 83.09.02 به صورت سهامی خاص تاسیس گردید و طی شماره 235853 مورخ 83.09.14 دراداره ثبت شرکتها ومالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید نام این شرکت از ابتدای سال 1388 به صبا فولاد خلیج فارس تغییر کرد .کارخانه درمنطقه ویژه اقتصادی صنایع معادن و فلزات در بندرعباس واقع شده است و درمرحله قبل ازبهره برداری می باشد.

این پروژه با سرمایه گذاری مشترک شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری (CPFIC) و صندوق بازنشستگی کشوری، در حال اجرا میباشد. شرکت سرمایهگذاری صندوق بازنشستگی کشوری با سرمایه گذاری 977.190 میلیون ریالی 75 درصد از سهام این شرکت را دارا می باشد.

با اعمال تغییرات عمده ای در روند اجرای طرح از لحاظ ساختار فنی و تغییر زمانبندی اجرای پروژه صورت گرفته که این امر منجر به به روز شدن دانش فنی پروژه و در نتیجه کاهش قیمت تمام شده محصولات تولیدی می گردد.

تولید فاز یک

تولید 1.5 میلیون تن آهن اسفنجی گرم (HBI) (با احداث یک واحد مگامدول احیاء مستقیم DRI/HBI و احداث یک واحد فولاد سازی(بیلت))

تولیدات فازدوم

تولید 4 میلیون تن انواع محصولات فولادی نظیر:

· تولید آهن اسفنجی به روش احیای مستقیم (DRI)

· بیلت

· اسلب

· محصولات نورد گرم

· میلگرد

محل اجرای پروژه

محل اجرای این پروژه در 25 کیلومتری شمال غرب بندرعباس و در خلیج فارس واقع شده است که به لحاظ موقعیت استراتژیکی در موقعیت مناسبی برای حمل و نقل از طریق راه آهن سراسری، راههای اصلی و دریایی آزاد قرار گرفته است.
صورت سود و زیان

 

/ 0 نظر / 261 بازدید

Whoops, looks like something went wrong.