فاز دوم هدفمندی تهدید یا فرصت رشد عقلایی ؟؟؟

رئیس هیات مدیره کارگزاری مهرآفرین اجرای درست هدفمندی یارانه ها و تعهد دولت به وعده هایش را عامل مؤثری در افزایش سود شرکت‌های بورس دانست و اثر روانی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را مانند فاز اول کوتاه مدت و مقطعی ارزیابی و دورنمای اثر فاز دوم هدفمندی را بر صنایع بورسی اعم از صنایع پایین دستی و بالادستی مثبت قلمداد کرد.

 


وی گفت: دولت قطعاً در اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها هم به عامل اساسی انرژی خواهد پرداخت هم به قولهایی که در جهت رفاه حال بیشتر اقشار آسیب پذیر داده توجه خواهد کرد و همین امر می تواند به چرخه اقتصاد و افزایش تولید و بالارفتن سود شرکت ها کمک کند.

 


رئیس هیات مدیره کارگزاری مهرآفرین با بیان اینکه در اقشار اسیب پذیر عمدتاً میل نهایی مصرف بیشتر از میل پس انداز منابع مالی است، گفت: اگر فاز دوم هدفمندی یارانه ها درست انجام شود و حامل های انرژی بر اساس قول دولت به تدریج بالا برود تا مانع شوک به جامعه شود و از طرفی این منابع به اقشار آسیب پذیر توزیع شود و حتی افزایش پیدا کند این احتمال به طور قوی وجود دارد که در سال 93 رونق در کالاهای مصرفی به وجود آید.


شاهین چراغی با اشاره به صنعت سیمان و غذایی به عنوان نمونه برجسته از صنایع حاضر در بورس و تأمین کننده کالاهای مصرفی جامعه اظهار داشت: هر آنچه که انرژی عامل مهمی در قیمت نهایی کالا باشد می‌تواند با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها، محرک لازم برای رشد را به دست آورد.

 


وی درباره چگونگی اثر گذاری افزایش قیمت حامل های انرژی در سرعت بخشیدن به چرخه اقتصادی شرکت های بورسی و غیر بورسی گفت: مشکلی که هم اکنون اقتصاد کشور با آن دست به گریبان است، از یک سو رکود و از سوی دیگر تورم است که اجرای درست فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها می‌تواند محرکی برای بالا بردن گردش چرخه عملیاتی کالایی باشد.

 


رئیس هیات مدیره کارگزاری مهرآفرین دراین باره تصریح کرد: افزایش قیمت حاملهای انرژی روی قیمت تمام شده کالا تأثیر می گذارد اما آنچه بیش از افزایش قیمت حامل های انرژی بر افزایش قیمت تمام شده اثر می‌گذارد، نرسیدن به ظرفیت نهایی است.


این کارشناس بازار سرمایه گفت: تولید کنندگان به جهت اینکه عمدتاً پایین تر از ظرفیت اصلی کار می کنند و به جهت وجود رکود قیمت تمام شده و هزینه سربار ثابتشان بالا است پس هر چقدر بتوانند این هزینه ها را جذب کنند و تولید بیشتری داشته باشند افزایش قیمت حامل های انرژی از طریق افزایش حجم تولید قابل جبران می شود.

 


وی افزود: در حالیکه هم اکنون کارخانه ها به دلیل وجود رکود و فروش پایین با حداکثر ظرفیت کار نمی کنند، هدفمندی یارانه ها در صورت اجرای درست و اختصاص منابع حاصل از آن به اقشار آسیب پذیر  می‌تواند محرک خوبی برای ایجاد میل به تقاضا باشد آنهم در قشری که میل نهایی به مصرف بیشتر از میل به پس انداز است.

 


چراغی با بیان اینکه منابع مالی حاصل از واریز یارانه در طول این سالها  به طور معمول در همان روز در قشر آسیب پذیر جامعه خرج می شود، گفت: در طول این سالها، عمدتاً حجم خرده فروش ها عمدتاً بعد از واریز یارانه بیشتر می شود با این اوصاف هر چقدر به این قشر از جامعه پول بیشتر تزریق شود، میل به مصرف بیشتری ایجاد می شود که می تواند عامل رونق اقتصادی شود.


وی درباره اثر اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در سایر صنایع  از جمله صنایع بالادستی و غیر مصرفی اظهار داشت: قطعاً افزایش قیمت حامل های انرژی تورم را در پی دارد و دولت هم منکر تورم حاصل از اجرای فاز دوم نیست پس قطعاً قیمت تمام شده پول بالا می رود و همین امر می تواند عامل مؤثری برای افزایش جذب و جلب توجه مردم به بازار سرمایه باشد.

 


چراغی با اشاره بهاینکه سودها و نرخ های بانکی حتی بعد از افزایش در سال جاری به اندازه پوشش تورم نیست، گفت: قطعاً منابع مالی به طرف کاری خواهد آمد که بیش از تورم در جامعه درآمد کسب کند، پس حجم منابع مردم به طرف بازار سرمایه و سهم های شرکت‌های بالادستی سوق پیدا می‌کند.

 


رئیس هیات مدیره کارگزاری مهرآفرین تمام صنایع از پایین دستی تا بالادستی را مانند یک حلقه زنجیر دانست و گفت: وقتی شرکت هایی با مصرف کننده نهایی سر کار دارند و قیمت محصول را بالا می برند شرکت هایی بالا دستی که در حلقه اول قرار دارند نیز نرخ خدمات و محصولات خود را به شرکت های تولید کننده نهایی بالا می برند و این زنجیره تدوام پیدا می کند.

 


این کارشناس بازار سرمایه درباره آینده پیش روی بازار سرمایه پس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه هاخاطر نشان کرد: پیش بینی ما این است که بخش زیادی از منابع مالی که در چند ماه اخیر به دلیل افزایش نرخ بهره از بازار سرمایه خارج شده به سرعت بسیار بالایی  به بورس برمی گردد چون قطعاً وقتی دولت تورم سال جاری را در محدود 30 درصد اعلام می‌کند سودهای بانکی و اوراق مشارکت با نرخ 24 درصدی به هیچ وجه نمی تواند جوابگوی پوشش تورم باشد.


چراغی با یادآوری واکنش اهالی بازار سرمایه بعد از اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه ها در سال 89 گفت: در فاز اول، هم واکنش اهالی بازار سرمایه مشابه شرایط فعلی بود به عبارتی وقتی فاز یک در آذر ماه 89 اجرایی شد بازار به دلیل ابهام از تأثیرات این قانون بر شرکتهای بورسی با واکنش منفی و صف های فروش مواجه شد، اما بعد از مشخص شدن تأثیرات واقعی آن در زیر شاخه های اقتصاد، بازار متعادل و روند صعودی خود را در پیش گرفت.


این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: اعتقاد شخصی بنده این است که بالا رفتن قیمت تمام شده پول ، بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تورم زا نیست بلکه تخصیص بهینه منابع است یعنی وقتی افزایش قیمت حامل های انرژی اتفاق می افتد صنایع اقتصادی مسیر خود را از صنایع غیر اقتصادی جدا می‌کنند، در نتیجه تخصیص منابع بهتر صورت می گیرد.


چراغی گفت: هم اکنون تولید کنندگان به خاطر کاهش انرژی وقت و هزینه صرف نمی کنند، اما وقتی قیمتها بالا رفت شرکت‌ها برای کاهش هزینه های تولید به دنبال راهکارهای آن می روند.

 


وی تصریح کرد: از جمله این راهکارها می تواند افزایش حجم تولید باشد. البته یکی از دلایلی که کارخانه ها با حداکثر ظرفیت کار نمی کند رکود ، نبودن خریدار و ضعف تأمین مالی است که برای رفع این مشکل شرکت ها می توانند برای تأمین مالی از ظرفیت و پتانسیل بازار سرمایه چه در بازار اولیه چه در بازار ثانویه از طریق افزایش سرمایه بهره گیرند. معتقدم این فرایند یک زنجیره است که با یک محرک شروع و اگر درست مدیریت شود در چرخه اقتصاد کاملاً تأثیر مثبتی ایجاد می‌کند.


/ 0 نظر / 70 بازدید

Whoops, looks like something went wrong.