تاثیر تصمیمات مجلس بر بازار بورس یکشنبه 1/17

افت 913 واحدی شاخص بورس طی روز جاری تنها یک عامل اصلی و اساسی داشت که فعالان بازار سرمایه هیچ دخالتی در آن نداشتند و آن تصمیمات و سخنان بهارستان نشینان طی روز جاری می باشد چراکه مجلسی ها بررسی طرح دو فوریت انگشت نگاری از اتباع خارجی آن هم در این شرایط که مسئولین در حال انجام مذاکرات هسته ای و گشودن درب های بسته روابط خارجی کشورمان هستند را به صحن بردند.


همچنین بهارستان نشینان در محکومیت قطعنامه اتحادیه اروپا طرح دو فوریت لغو مذاکرات هسته ای از سوی تیم دیپلماسی ایران را در جلسه علنی مطرح کردند. البته در کنار تمامی این موارد تذکر به رییس جمهور در خصوص دیدار وزیر ارشاد با سید محمد خاتمی را نیز اضافه کنید.

به هر حال فعلاً ریسک بهارستان برای بورس بیشتر از وین شده که در این خصوص مفصلاً صحبت خواهیم کرد.


اما در روز جاری خودرویی ها آنگونه که پیش بینی شده بود با حجم بالای عرضه ها مواجه شدند و این روند در برخی از آنها تا تشکیل صف فروش نیز پیش رفت البته این اتفاق در حالی رخ داد که ساپیا به عنوان لیدر این روزهای بورس علی رغم حجم بالای عرضه ها توانست به خوبی مقاومت کرده و با استقامت خود جو روانی گروه را نیز در حالی صعودی نگه دارد. اهالی تالار همچنان منتظر ایران خودرو هستند. شنیده ها حکایت از افزایش رسمی دو درصدی نرخ محصولات خودرویی دارد.


در گروه حمل و نقلی ها نیز همانند سنوات گذشته شاهد اقبال بازار به گروهی هستیم که قرار است تازه واردی طی روز آتی به جمع آنها اضافه شود، اگرچه "حخزر" از نظر حجم و سرمایه در حد و اندازه های "حکشتی" نیست اما فعلاً با رشد قیمت "حکشتی" کل گروه را نیز با روند صعودی مواجه کرده.


از سویی دیگر در گروه پالایشی بورس شاهد تداوم عرضه ها و روند نزولی هستیم، به نظر می رسد برخی اخبار همچون کاهش تخفیف نرخ خوراک و کم کردن دوره وصول مطالبات بدهی های شرکت های پالایشی توسط مجلس شورای اسلامی یکی از عوامل اصلی روی گردانی اهالی بازار از گروه مذکور می باشد.


همچنین در گروه روی شاهد افت قیمت اغلب نمادهای فعال بورسی به جز "فسرب" هستیم و این در حالی است که قیمت های جهانی طی چند وقت اخیر رشد داشته است. البته خبرهایی مبنی بر رأی دادگاه به نفع شرکت توسعه معادن روی به جهت تحویل 83830 تن خاک معدنی پرعیار طی سال جاری به گوش می رسد که می تواند تعدیل حدوداً 40 درصدی را برای این شرکت به همراه داشته باشد.


گروه دارو نیز امروز تعادل و روند نسبتاً نزولی را تجربه کرد، همانطور که گفته شد برخی شرکت های این گروه از حالت ارزندگی خارج شده اند.


اما در نماد "پاکشو" شاهد جولان سهامدار عمده وحسرت اهالی بازار هستیم، این شرکت طی هشت روز فعالیت خود در بورس تنها به میزان اندکی بیش از یک میلیون سهم مورد معامله قرار گرفته که این رقم معادل دو روز حجم مبنای این شرکت می باشد. بازهم تکرار مکررات، چرا چنین شرکت هایی باید وارد بازار سرمایه شوند.


مپنا نیز طی معاملات روز جاری علی رغم اینکه به نظر می رسید با توجه حجم بالای معاملات در روز شنبه با روند صعودی همراه شود اما این اتفاق رخ نداد. اما مپنا طی معاملات فردا به نقطه حمایت محکمی برخورد می کند یعنی رقم 750 تومان که می تواند به آن واکنش نشان دهد. از سویی دیگر گفته می شود از پیمانکاران ایرانی برای ایجاد نیروگاه حرارتی 650 مگاواتی در کشور مصر دعوت به عمل آمده که می تواند بر جو این گروه تأثیر مثبتی داشته باشد. اهالی تالار پیش بینی می کنند در صورتی که فردا مپنا وارد فاز صعودی شود می تواند مجدداً لیدر بازار شده و رشد کلیت بازار سرمایه را موجب شود. البته تداوم روند صعودی در صورت شروع طی معاملات روز آتی مشخص نیست.


در پایان شاخص کل طی معاملات فردا از نگاه تکنیکالی به یک سطح حمایتی برخورد می کند که می تواند به آن واکنش مثبت نشان دهد. در کل باید گفت که فردا روز مهمی برای بازار سرمایه و اهالی آن محسوب می شود.

/ 0 نظر / 71 بازدید