آینده در دست صنایع پرپتانسیل خواهد بود

در ادامه تحولات بازار سرمایه از این پس بصورت معمول باید منتظر ارایه گزارش عملکرد 9 ماهه شرکت های بورسی باشیم که تقریباً می تواند معیار خوبی برای تصمیم گیری سرمایه گذاران باشد چراکه این گزارش ها بیانگر توان شرکت ها در پوشش بودجه پیش بینی شده خود را دارد، همچنین میزان افزایش یا کاهش احتمالی پیش بینی ها نیز در این گزارش قابل برآورد می باشد. لذا با ارسال این گزارش ها از سوی شرکت های بورسی سرمایه گذاران به تدریج شروع به اصلاح سبد سرمایه گذاری خود می نمایند که حتی به نوعی بیانگر جهت گیری سرمایه گذاران در سال آتی نیز می باشد در همین زمینه رضاپور کارشناس بازار سرمایه گفت: به اعتقاد بنده با اطلاعات و شرایط واقع بینانه فعلی بخش عمده ای از بازدهی بازار را باید سپری شده دانست. چه بسا برخی نمادها با فرض های بسیار خوشبینانه­ آینده، هم اکنون در حال معامله هستند که اگر رخدادهای مورد انتظار همچون فروش یا جابجایی دارایی ها و ... عملاً اتفاق نیافتد قیمت های فعلی برخی نمادها برای سرمایه گذاران جدید جذابیت قابل توجهی ندارد.

اما ممکن است با تلاش های جدی دولت و مسئولین گشایش هایی در مسیر افزایش تولید و فروش شرکت ها و یا کاهش بهای تمام شده محصولات برخی صنایع در راستای اقدامات بین المللی در مسیر کاهش تحریم ها صورت پذیرید که در این صورت می توان به جهش سود آوری برخی شرکت ها و تداوم مسیر رشد کلی بازار امیدوار بود که برخی سیگنال ها نیز از همین موضوع حکایت دارد.

 


در واقع تاکنون اثرات ناشی از افزایش دلار در سود آوری شرکت ها و افزایش ارزش جایگزینی بسیاری از شرکت ها در قیمت سهم ها لحاظ شده است و از این پس باید منتظر تحول در وضعیت تولید و فروش و سرفصل های بهای تمام شده و کلاً فضای عملیاتی آن ها از جمله اجرا و راه اندازی طرح های توسعه و موارد این چنینی بود تا بتوان به رشد قیمتی سهام آنها امیدوار بود.


این کارشناس بازار سرمایه همچنین در خصوص پیش بینی خود نسبت به نحوه ارایه گزارش عملکرد 9 ماهه شرکت ها نیز به خبرنگار بورس نیوز گفت: آن طور که از شواهد بر می آید از بسیاری از شرکت ها نباید انتظار گزارشات فوق العاده ای داشت و به نظر می رسد کماکان عمده شرکت ها فضای احتیاط را در پیش گیرند. به خصوص اگر نتیجه برخی ابهامات تأثیرگذار بر شرکت ها تا آن زمان شفاف نشود.


رضاپور در جواب این پرسش که آیا در سال آتی نیز شاهد تداوم روند فعلی بازدهی نمادهای بورس خواهیم بود یا خیر و یا اینکه اصولاً امکان رشد قیمت سهام شرکت هایی که در سال جاری با بازدهی های بسیار بالایی روبرو شده اند وجود دارد؟ نیز اظهار داشت: بدون شک سال آینده سال بسیار با اهمیتی برای بازار است. امسال سال خوش بینی ها بوده ولی سال آینده سال واقع بینی است.

/ 1 نظر / 56 بازدید
حسن اسدی

خیلی ممنون از مطالب مفیدتون دوست عزیز [تایید]