شروع نمایشگاه بورس از هفته آینده

رییس ستاد برگزاری نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با اشاره به حضور 350 شرکت در نمایشگاه بورس، بیمه و بانک امسال تهران خبر داد: هشتمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه (FINEX2014) در تاریخ 18 تا 21 خرداد ماه جاری در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

 


در این دوره از نمایشگاه، بیش از 350 شرکت داخلی و خارجی فعال در صنعت مالی مشارکت کرده‌اند که این تعداد در مقایسه با دوره هفتم 20 درصد رشد دارد.

 


کمتر از 10 روز به برگزاری هشتمین نمایشگاه بازار سرمایه زمان باقی مانده است. رخدادی که از آن به عنوان بزرگ‌ترین گردهمایی فعالان بازار سهام یاد می‌شود و فرصتی است برای به نمایش گذاشتن آنچه که این روزها به عنوان «پختگی» بورس ایران از آن یاد می‌شود. نمایشگاه بورس سال گذشته در اردیبهشت‌ماه برگزار شد یعنی یک ماه قبل از رشد طوفانی بازار؛ اما 13 ماه بعد یعنی در روزهای نسبتا گرم خرداد 93 «بازار سرمایه‌ای»‌ها در این رخداد نمایشگاهی شرکت می‌کنند.

 


در این میان البته «خارجی»‌ها هم هیات‌هایی را به این نمایشگاه صنعت مالی اعزام کرده‌اند،تا قبل از توافق بزرگی که می‌تواند در هفته‌های پیش رو انجام شود؛ مقدمات تعامل با بازار سرمایه ایران را فراهم کنند.


در مجموع روزهای گرم نمایشگاه بورس در پیش است و فرصت دیدار دوباره «بازار سرمایه‌ای»‌ها با یکدیگر فراهم شده است. رویدادی که هشت سال پیش در یک تالار پذیرایی و با حضور تنها 8 شرکت برگزار شد، اما پس از عبور از اصطلاحا دوران گذار خود امسال با حضور 350 شرکت داخلی و خارجی برگزار می‌شود تا به این ترتیب مرحله بلوغ بازار سهام ایران را به نمایش بگذارد.

 


سعید مستشار مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار و رییس ستاد برگزاری این نمایشگاه ضمن تشریح آخرین وضعیت این رویداد، به سوالاتی همچون دلیل واقع نشدن روزهای برگزاری نمایشگاه در پنجشنبه و جمعه، دلایل تقارن برگزاری نمایشگاه با بازی‌های جام جهانی و دستاورد‌های احتمالی این دوره از نمایشگاه پاسخ می‌دهد.


برگزاری هشتمین نمایشگاه بورس دارای چه ویژگی‌ها و تفاوت‌هایی نسبت به گذشته است؟

 


هشتمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه (FINEX2014) در تاریخ 18 تا 21 خرداد در محل دائمی نمایشگاه‌های    بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد. در این دوره از نمایشگاه، بیش از 350 شرکت داخلی و خارجی فعال در صنعت مالی مشارکت کرده‌اند که این تعداد در مقایسه با دوره هفتم، حدود 20 درصد رشد دارد. همچنین فضای مفید نمایشگاه، حدود 20 هزار مترمربع و مجموع فضای اختصاص یافته به نمایشگاه، حدود 39 هزار متر مربع است. از ویژگی‌های مهم نمایشگاه امسال، علاوه‌بر رشد کمی تعداد مشارکت‌کنندگان و وسعت برگزاری نمایشگاه، حضور پررنگ شرکت‌های خارجی فعال و مطرح در صنعت مالی از کشورهایی همچون انگلیس، آلمان، ایتالیا، سوئیس، یونان، قبرس، ترکیه و کره جنوبی است که برای نخستین بار، شاهد حضور چنین کشورهایی در نمایشگاه هستیم.

 


همچنین امسال در سومین روز نمایشگاه، یعنی 20 خرداد، برای نخستین بار اجلاس بین‌المللی IFN در تهران با موضوع بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری اسلامی در چشم‌انداز اقتصادی روبه رشد، با حضور میهمانانی از کشورهای مختلف، با مشارکت سازمان بورس و اوراق بهادار و پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، توسط شرکت توسن برگزار خواهد شد که شرکت‌کنندگان در اجلاس، از نمایشگاه نیز بازدید خواهند داشت. برگزاری سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کاریکاتور بورس با ارائه بیش از 100 اثر از کاریکاتوریست‌هایی از 20 کشور جهان، از دیگر برنامه‌هایی است که همزمان با هشتمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه، در راستای توسعه فرهنگ سهامداری در کشور برگزار خواهد شد. همچنین برنامه‌های متنوع و متعدد دیگری، از جمله بهره‌برداری از طرح‌های جدید در حوزه بازار سرمایه، در این دوره از نمایشگاه در نظر گرفته شده است که به نظر من، نمایشگاه جاری را از دوره‌های گذشته آن متمایز خواهد ساخت.

با توجه به آنکه نمایشگاه هشتم نخستین نمایشگاهی است که بعد از روی کار آمدن دولت جدید و انجام توافق اولیه ژنو برگزار می‌شود، حضور خارجی‌ها در این نمایشگاه چگونه است، اعم از مقامات و هیات‌های خارجی و سفرا؟

همانطور که عنوان شد، امسال برای نخستین بار، شاهد حضور شرکت‌هایی از کشورهای مختلف، به ویژه کشورهای اروپایی، ازجمله آلمان، سوئیس، انگلیس و ایتالیا در FINEX هستیم که این موضوع، حکایت از چشم‌انداز مثبت تعاملات برون مرزی صنعت مالی در کشور دارد. همچنین از مقامات و سفرای کشورهای مختلف نیز برای بازدید از نمایشگاه دعوت به عمل آمده است، ضمن اینکه هیات‌ها و اشخاص خارجی مختلفی نیز در تماس با ستاد برگزاری نمایشگاه، از برنامه خود برای بازدید از نمایشگاه خبر داده‌اند. در مجموع، به نظر من نمایشگاه امسال در بعد بین‌المللی، به طور قطع متمایز و برجسته‌تر از سال‌های گذشته خواهد بود.

 


براساس بازخوردهای دریافتی از شرکت‌کنندگان خارجی در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در سال‌های گذشته، اغلب این شرکت‌ها اعلام کرده بودند که انتظار مواجهه با چنین نمایشگاه بزرگ و متنوعی را در ایران نداشتند. اگر به آمار منتشر شده در پایگاه‌های رسمی نمایشگاه‌های مشابه در کشورهای مختلف که اغلب، کشورهای اروپایی هستند، نگاهی بیندازیم، به خوبی مشخص می‌شود که تعداد شرکت‌های حاضر در این نمایشگاه‌ها، از 300 شرکت تجاوز نمی‌کند و تمرکز شرکت‌ها نیز بر یک حوزه خاص از صنعت مالی، مثلا بازار سرمایه، بازار پول یا صنعت بیمه است، حال آنکه در FINEX2014 بیش از 350 شرکت از سه حوزه بازار سرمایه، بازار پول و صنعت بیمه و نیز حوزه‌های مرتبط، مثل نرم‌افزار و... حضور دارند که همین گستردگی و تنوع، FINEX را از نمایشگاه‌های مشابه، متمایز می‌کند./ 0 نظر / 179 بازدید