کمک به صنعت خودرو

وزیر صنعت و معدن و تجارت در حالی از اختصاص ارز دولتی به صنعت خودرو تا پایان هفته جاری خبر داد که به اعتقاد برخی از کارشناسان، هماهنگی دستگاه‌های دولتی در نجات صنعت خودرو از بحران کنونی از جمله امتیازاتی است که خودروسازان در گذشته از آن محروم بودند.


شکل‌گیری بحران در خودروسازی کشور از اواخر سال 91 بود، این در شرایطی است که دولت دهم جز با آزاد‌سازی قیمت خودرو در مقطع زمانی خاص حمایت خاصی از صنعت‌خودرو کشور نکرد.

 

بر این اساس اگر چه افزایش قیمت خودرو با انتقادهای فراوانی از سوی مشتریان، نمایندگان مجلس و حتی برخی از مقامات دولتی مواجه شد، اما دولت با تکیه بر توان مالی خریداران خواستار رفع بحران‌زدگی صنعت خودرو کشور شده بود. با این حال با انتقاد مشتریان از وضعیت قیمتی خودرو تسهیلات 2 هزار میلیاردی برای خودروسازان در نظر گرفته شد که شورای پول و اعتبار آن را به هزار میلیارد تومان تغییر داد، این در شرایطی است که تا پایان عمر دولت دهم از اعتبار این مصوبه خبری نشد.

 

مخالفت بانک مرکزی و ناهماهنگی دستگاه‌های دولتی با ارائه هر نوع وام و تسهیلات به خودروسازان مانع اصلی در این زمینه به حساب می‌آید، به‌طوری‌که محمود بهمنی عنوان کرده بود که «دادن تسهیلات به خودروسازان همچون ریختن آبمیوه بر دهان مرده است.» در هر صورت اگرچه خودروسازان در دولت پیشین از هیچ وام و تسهیلاتی بهره نبردند، اما دولت کنونی وعده‌های زیادی در جهت حمایت از این صنعت به تولید‌کنندگان داده است که یکی از این وعده‌ها (تخصیص ارز دولتی) قرار است با هماهنگی بانک مرکزی تا پایان این هفته به نوعی اجرایی شود. در این زمینه یک کارشناس صنعت خودرو عنوان می‌کند که دولت با ارائه بسته حمایتی درصدد جبران تثبیت قیمت خودرو است که با هماهنگی باقی دستگاه‌ها این بسته به‌زودی اجرایی خواهد شد. 

/ 0 نظر / 65 بازدید