تاریخچه بورس


پیدایش بورس ها در دنیا با دو پدیده دیگر ، یکی پیدایش شرکتهای سهامی با مسئولیت محدود و دیگری پیدایش شرکتهای سهامی عام نیز مرتبط است. واژه "بورس" از نام خانوادگی فردی به نام "واندر بورس" اخذ شده که در اوایل قرن پانزدهم در شهر بروژ در بلژیک می زیسته و صرافان شهر در مقابل خانه او گرد می آمدند و به داد و ستد کالا ، پول و اوراق بهادار می پرداختند.


نام وی بعدها به کلیه اماکنی اطلاق شد ، که محل داد و ستد پول و کالا و اسناد مالی و تجاری بوده است.


تشکیل اولین بورس اوراق بهادار در جهان در سال 1460 روی داد . در این سال درشهر "آنورس" بلژیک که موقعیت تجاری قابل ملاحظه ای داشت ، اولین بازار متشکل سرمایه به وجود آمده است.


رشد بورس سهام و جا افتادن آن در عملیات تجاری واقتصادی ، با انقلاب صنعتی اروپا و شکوفایی اقتصاد تازه متحول شده آن قاره از کشاورزی به صنعتی همراه بوده است.

 

نکته قابل توجه آنکه درست در هنگام جهش معاملات بورس و پا گرفتن آن ، دول اروپایی مانند آلمان ، انگلیس و سوئیس ، قوانین و مقررات ناظر بر فعالیت این نهاد را وضع کردند و قبل از اینکه امنیت سرمایه گذاری به خطر افتد و موجباتی فراهم شود
که صاحبان پس انداز های کوچک ، صنایع نوپای اروپا را از موهبت مشارکت خود محروم سازند ، ضمانت اجراهای قانونی وضع شد تا از هرگوه تقلب و تزویر و پایمال شده حقوق صاحبان سهام ، جلوگیری گردد.


اولین بورس اوراق بهادار جهان در اوایل قرن 17 در شهر آمستردام تشکیل گردید و کمپانی معروف استعماری "هند شرقی" سهام خود را در آن بورس عرضه نمود ، بورس
آمستردام امروزه نیز یکی از منابع مهم تامین سرمایه در سطح بین المللی است.

 

دومین بورس معتبر دنیا ، بورس لندن است که از سال 1801 میلادی با انتشار 4000 سهم 50 پوندی به مبلغ 200000 پوند افتتاح گریدی و آغاز به کار نمود. از ابتدای امر
در بورس لندن اوراق بهادار خارجی و داخلی مورد داد وستد قرار می گرفته است.

 

 

در امریکا اولین محل شناخته شده به عنوان بورس اوراق بهادار در نیویورک و در محوطه ای در زیر سایه درخت نارون بزرگی در خیابان وال "وال استریت " بود که بعد ها به قهوه خانه ای در نزدیکی همان محل انتقال یافت.( 1972 م.)


آقای واندر بورس(کسی که کلمه بورس از نام خانوادگی او گرفته شد) وال استریت با جمع آوری مبالغی به عنوان ورودیه از دلالان و گسترش عملیات تقویت شد.و به مجتمع تجاری عظیمی مبدل گردید که بعد ها به عنوان بورس سهام نیویورک رسما به
ثبت رسید.بورس نیویورک در حال حاضر بزرگترین بازار سرمایه دنیاست.

 

در آمریکا از حدود 250 میلیون نفر جمعیت آن کشور ، 80 میلیون نفر سهامدار بورس و در انگلستان از حدود 50 میلیون نفر جمعیت ، 25 میلیون نفر سهامدار بورس هستند.

/ 0 نظر / 53 بازدید

Whoops, looks like something went wrong.