واکنش بازار به اخبار خوب اقتصادی و سیاسی چیست ؟

بازار تحت تاثیر سه عامل، خبرهای خوب هسته ای، گزارش های شرکت ها و نیز نزدیکی به فصل مجامع، با رشد تقاضا همراه شود.

 


نشست دو روزه کارشناسی میان ایران و گروه 1+5 که در نیویورک برگزار شد، توسط هر دو طرف «مفید» ارزیابی شد. حمید بعیدی‌نژاد، رئیس هیات کارشناسی مذاکره‌کننده هسته‎ای ایران، گفت: «در این مذاکرات، آخرین دیدگاه‎های کارشناسی درباره موضوعات فنی هسته‏ای پیش از برگزاری دور جدید مذاکرات وین بررسی شد.»

 


دور چهارم مذاکرات هسته‎ای ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (ایالات‌متحده، بریتانیا، فرانسه روسیه و چین) به علاوه آلمان (گروه 1+5) از روز 23 اردیبهشت در شهر وین برگزار می‎شود. این دور از مذاکرات با حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه و کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نمایندگان گروه 1+5 برگزار می‎شود. در مذاکرات پیش‌رو، دو طرف بر سر پیش‌نویس توافق جامع بحث و گفت‌و‌گو می‎کنند

 


خوشبینی به نتیجه مذاکرات سبب می شود تا سرمایه گذاران نسبت به بازار سرمایه خوشبین تر شوند. قسط چهارم و پنجم پولهای بلوکه شده ایران نیز به حساب بانک مرکزی واریز می شود.

 


از طرف دیگر، در بازارهای جهانی نیز قیمت طلا اندکی کاهش یافته است. مس در سطح 6781 دلار و روی 2035 دلار قرار دارد.

در بازار داخل نیز دلاردر سطح نزدیک 3300 تومان درجا می زند.

 


با نزدیک شدن به فصل مجامع و تمایل به دریافت سود نقدی سبب می شود تا بازار به سمت شرکت هایی با دو ویژگی سود نقدی بالا و پرداخت بموقع متمایل شوند. بنظر می رسد پتروشیمی ها، سنگ آهنی ها امروز پر تقاضا شوند.

 


در خصوص گزارش شرکت ها، بیشتر شرکت ها گزارش ها خوبی داده اند و مجامع برگزار شده نیز نسبتا خوب بوده است.

 


در گروه رایانه، رتاب که به گفته مدیرانش در سال 92 با احتساب افزایش سرمایه بازدهی 101 درصدی داشته، در مجمع 115 تومان سود نقدی به هر سهم داد. گفته شده طلب 10میلیاردی شرکت از شاپرک قطعا در سال جاری وصول خواهد شد

سهامداران از پیش بینی های محافظه کارانه رتاب گلایه کردند و  مدیران در مجمع رتاب در پاسخ عنوان کردند: تا گزارش های 3 ماهه منتظر بمانید

 


شرایط بنیادی شرکت های این گروه خوب است و رانفور نیز گزینه خوب سرمایه گذاری در این گروه است.رانفور افزایش سرمایه 180 درصدی دارد.

 

در گروه پتروشیمی، سیاست تقسیم سود حداکثری و پرداخت بموقع دو ویژگی است که سرمایه گذاران بدنبال آن هستند.

گزارش منتشر شرکت ها نیز در این گروه خوب بوده است. مارون در گزارش 12 ماهه سود خود را برای سال 92 مبلغ 7612 ریال اعلام کرد در حالیکه 6915 ریال پیش بینی کرده بود. این شرکت سیاست تقسیم سود حداکثری داشته و برای حضور در مجمع گزینه مناسبی است.البته سهم قبلا با شایعه سود 800 تومانی کمی از رشد خود را پیشخور کرده است.

 


جم شرکتی که از تنوع خوراک برخوردار است و این روزها توسط سرمایه گذاران خوب خریداری می شود، پیش بینی سود سال 93 را با 4درصد کاهش نسبت به سال گذشته مبلغ 3204 ریال اعلام کرده است. این در حالی است که قبلا پیش بینی سود هر سهم جم 3046ریال اعلام شده بود. . این شرکت با توجه به بودجه پیشنهادی سالیانه دولت در سال 93 نرخ دلار معادل 26500 ریال و یورو معادل 35700 ریال در نظر گرفته شده و برای فروش صادراتی نرخ ازاد 29600ریال محاسبه شده است .

 

 

- در بودجه نرخ های فروش محصول از واحد بازرگانی و مواد اولیه مصرفی نرخ های میانگین 3 ماهه سوم سال  1392 و اتان با نرخ 240.3 دلار مصوب ستاد تدابیر ویژه و براساس ظرفیت های تولیدی تعیین شده استفاده شده است . وگفته می شود برنامه افزایش سرمایه هم دارد.

 


شیراز سهمی که طرح توسعه های زیادی داشته که بخشی ازآن امسال به بهره برداری می رسد، در مجمع به ازای هر سهم 140 تومان سود تخصیص داده است. سود واقعی هر سهم این شرکت 1472 ریال بوده است.

شفن هم افزایش سرمایه دارد.

 


 تاپیکو بعد از قطعی شدن معامله بلوک 17 درصدی فارس که 8.5 درصد آن را خریده بود،احتمالا به بازار برمی گردد. ستاره خلیج فارس پتانسیل تاپیکو محسوب می شود که پروژه های آن به سرعت در حال پیشرفت است.

 


پارسان نیز ابراز تمایل برای حضور در سهم فارس کرده است.

شاراک و شخارک از شرایط بنیادی خوبی برخوردارند.

 

 

 

در گروه مخابرات، اخابر در مجمع، به ازای هر سهم مبلغ435 ریال سود نقدی کنار گذاشت که طی یک هفته از طریق بانک ملت به سهامداران پرداخت می شود.در مجمع مخابرات با اعتراض سهامداران حقیقی نسبت به عدم افزایش نرخ، به هیات مدیره تکلیف شد که طی دوماه اصلاح نرخ ها را پیگیری نماید.

 


مدیرعامل شرکت مخابرات بر خدمات مبتنی بر دیتا تاکید کرد و در خصوص خدمات همراه گفت: انحصار رایتل ،شهریور ماه بطور کامل برداشته می شود و همراه اول آمادگی کامل ارایه خدمات دارد.

همچنین در حاشیه مجمع عنوان شد 100 میلیارد تومان از سود توسعه اعتماد مبین در سال گذشته پرداخت نشده است.

همراه گزینه کم ریسک تری نسبت به اخابر است.


 

در گروه دارو، دکیمی، پیش بینی سود سال مالی 93 را از مبلغ 1501 ریال به 1417 ریال کاهش داد که دلیل آن اطلاع از نحوه محاسبه درامد سرمایه گذاری در شرکت داروسازی دانا بوده است.

پخش البرز در گزارش حسابرسی شده سال 92 مبلغ 900 ریال سود شناسایی کرده است.دالبر هم در مجمع 190 تومان سود نقدی برای هر سهم کنار گذاشت. سبحان دارو در مجمع 430 تومان سود نقدی به هر سهم تخصیص داد.

 


 

گزارش شرکت هایی دارویی تازه منتشر شده چندان جالب نبوده است. البته دکیمی تعدیل های زیادی طی سال گذشته داده است.

در گروه سنگ آهنی، کگل شنیده می شود افزایش سرمایه دارد. کچاد از پتانسیل رشد سود صحبت کرده است و امید در گزارش حسابرسی نشده مبلغ 767 ریال محقق کرده در حالیکه 696 ریال پیش بینی کرده بود.سود تلفیقی شرکت نیز از 706 ریال به 1018 ریال افزایش یافته است.

 

 


گروه سنگ آهن امروز احتمالا مورد توجه قرار خواهند گرفت. ومعادن هم از شرایط خوبی برخوردار است.

 


گروه روی نیز شرایط بدی ندارند.

در گروه برق، بسوییچ پیش بینی سود هر سهم را برای سال مالی 93 مبلغ 485 ریال اعلام کرده است. در گزارش حسابرسی نشده 12 ماهه 92 نیز مبلغ 498 ریال محقق کرده در حالیکه 472 ریال پیش بینی کرده بود.این شرکت افزایش سرمایه 40 درصدی نیز دارد.

در گروه کاشی و سرامیک، گزارش سعدی خوب نبود. کسعدی برای سال 93 مبلغ 135 ریال سود پیش بینی کرد در حالیکه قبلا 307 ریال پیش بینی کرده بود.دلیل این کاهش 62 درصدی تسعیر ناشی از رعایت اصلاحیه استاندارد شماره 16 بوده است اما برای سال 92 کمی بیش از پیش بینی سود محقق کرد.

 

 


کسراهم پیش بینی سود سال مالی 93 را با 10 درصد کاهش نسبت به سال جاری مبلغ 2716 ریال اعلام کرده است و دلیل آن را افزایش تولید بدون افزایش نرخ عنوان کرده است.

 

 

 

 در گروه خودرو، احتمالا امروز شاهد افزایش عرضه باشیم. این گروه با نوسانات هیجانی سرمایه گذاران حرکت می کنند. گفته شده عرضه 20 درصد تولیدات خودرو با تحویل فوری بزودی آغاز می شود.

در گروه لیزینگی نیز با وجود شرایط خوب اما سهامدار عمده در حال عرضه است. شنیده می شود بیمه آسیا عرضه کننده ولساپا خواهد بود.

 

 

 

 

در گروه حفاری،این شرکت اعلام کرده آمادگی دارد 12 دستگاه حفاری را به میدان آزادگان جنوبی تا 6 ماه آینده انتقال دهد. همچنین شرکت مذاکراتی با ترکمنستان و تونس داشته است.

 

 

 

در گروه پالایش، شنفت در گزارش 12 ماهه حسابرسی نشده مبلغ 4326 ریال سود محقق کرده در حالیکه قبلا 3866 ریال اعلام کرده بود. برای سال 93 نیز مبلغ 3926 ریال سود پیش بینی کرده است.بنظر می رسد امروز گروه پالایش نیز مثبت باشد

/ 0 نظر / 67 بازدید