رکورد زنی مـــس

با تضعیف دلار و حمایت خریداران چینی روز سه شنبه مس به بالاترین رکورد خود در ماه جاری رسید. معاملات مس تحویل سه ماه آینده در بورس فلزات لندن در محدوده 7170 دلاری در هر تن پیگیری می شد.

 یکی از تحلیل گران کامرز بانک می گویند: افزایش قیمت ها ناشی از بهبود کوتاه مدت بازار است پوزیشن های فعال در بازار اکثراً کوتاه مدت هستند و البته تضعیف دلار از جمله دلایل اصلی رشد قیمت ها بوده است.

براساس نظرسنجی خبرگزاری رویترز، فدرال رزرو برنامه توقف محرک های مالی خود را در ماه مارس آغاز خواهد کرد. با این حال برخی از کارشناسان معتقدند ممکن است برنامه توقف محرک های مالی در ماه جاری یا حداکثر در ژانویه آغاز شود.

خبر رشد تولیدات کارخانجات چین و همچنین رکوردزنی شاخص خرده فروشی در این کشور روز سه شنبه اعلام شد تا دولت چین به اهداف اقتصادی خود نزدیک تر شود. بنابراین کارشناسان پیش بینی می کنند در چهارماه آغازین سال پیش رو تقاضا مس با رشد چشمگیری روبرو شود و این تقاضا نه تنها در چین بلکه در اقصی نقاط جهان خواهد بود.

یکی از معاملان گران هنگ کنگی مدعی است که با توجه به جهش بیش از 200 دلاری قیمت ها و محدودیت بانک های چینی در تأمین مالی معاملات مس،اصلاح قیمت ها در کوتاه مدت دور از انتظار نیست.

گفتنی است همزمان با رشد قیمت طلا، نیکل نیز بالاترین رکوردهای خود را طی دو هفته گذشته ثبت کرده و دیروز در محدوده 14070 دلار خرید و فروش می شد. پیش بینی می شود در سال 2014 با کاهش عرضه در بازار شاهد رشد بیشتر قیمت ها باشیم.

این میان آلومینیوم با جدا شدن از مدار 1693 دلاری تا 1808 دلاری پیشروی کرد. روی نیز با رشد قیمت تا رکورد 1940 دلار را ثبت کرد.

/ 1 نظر / 54 بازدید
حسن اسدی

نرخ جهانی فلز مس در گذشته نشان داده که خاصیت نوسانات تندی را دارد به اصطلاح خودم مس رافلزی وحشی میدانم ! وبه محض ورود در یک روند جدید قیمتی حالا مثبت یا منفی بشدت بالا یا پایین میرود .... با توجه به کاهش موجودی انبارهای کشورهای خریدار مس احتمال شروع خریدهای جدید وافزایش قیمت این فلز به همراه سایر فلزات غیر آهنی دور از ذهن نمیباشد !